oświetlenie na początek

Praca w studio fotograficznym - problemy i wasze doswiadczenia

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

jamajczyk
-#
Posty: 88
Rejestracja: 06 sty 2009, 17:44
Lokalizacja: Bystrzyca/k.Rzeszowa

oświetlenie na początek

Post autor: jamajczyk »

witajcie,
Ostatnimi czasy nachodzi mnie na portrety, zrobiłem kilka zdjeć odbitą lampą od sufitu
ale to nie to, używałem też dwóch lamp żarnikowych tradycyjnych oraz chalogena ale dziecko nie wytrzymuje tamperatury , myśle o czymś takim,.....
p.s. czy te lampy da sie przekręcić w drugą strone ?

http://allegro.pl/item1681902171.html?source=oo

no ale kompletnie nie wiem co i jak jeśli chodzi o ten sprzet?

Druga alternatywa to podpięcie lamp błyskowych te co posiadam są dość mocne zamiast tych co są na aukcji powyżej, na radiówce , obecnie posługuje sie mamiją pro i nie mam pojęcia jak bedzie to wszystko działac razem?

a może zwykłe parasolki, kable,i stojaki by wystarczyły?

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 07 lip 2011, 19:48 przez jamajczyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

ten zestaw, to absolutne minimum. głowna wada to brak regulacji mocy błysku oraz niska jego siła - zaletą zaś stosunkowo niska cena.

na początek poleciłbym :

http://allegro.pl/studyjna-lampa-blysko ... 48355.html

naprawdę warto dołożyć nieco grosiwa.. bo używając tych lamp otrzymujesz znacznie większą moc, moc którą można regulować.. a także możliwość używania softboxów oraz możliwość wyzwalania "na kabeli" lub droga radiową. kiedyś kiedyś używałem takiego zestawu (dwie lampy) + softboxy. a lampkę z fotocelą i parasolką ustawiało się w kontrze ... :-D
Ostatnio zmieniony 07 lip 2011, 19:58 przez nord, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Pokaż jakieś zdjęcie z tych odbitych od sufitu, bo nie wierzę że to technika zawiodła - raczej podejrzewam to co zwykle... ;-)

Pierwszy zestaw odpada - brak regulacji, małe parasolki. Taki zestaw to łapania naiwnych raczej ;-)
Trudno mi polecić lampę - ja nie chcąc wnikać zbytnio w technikę po prostu sobie kupiłem dwa Quantuumy S400. Zapewne nie chcesz tyle władować w sprzęt (i nie powinieneś) więc Lampa zaproponowana przez nord'a brzmi sensowniej. Aczkolwiek lampa to dopiero połowa zakupu - ta mniejsza połowa ;-) Ważniejsze są akcesoria - ja sugeruję asymetrię: jedną największą parasolkę jaką znajdziesz, druga doświetlająca może być mniejsza. Albo zamiast drugiej jakaś blenda (dodatkowa - bo podstawową i tak potrzebujesz). Generalnie najlepsze rozwiązanie to lampy z blendami i zastawkami - ale to wyższa szkoła jazdy i nawet Ci co lubią fotografię studyjną jadą na softboxach (i nie dają się przekonać że one bardzo ograniczają). Czyli nie pakuj się w gotowe zestawy.
Ja przed Quantuumami używałem lamp błyskowych wyzwalanych fotocelą - są tanie, dają trochę regulacji i są tanie. Jak wrzucisz w google "strobist" to zobaczysz że niektórzy traktują to całkiem poważnie. Zresztą ja tam na efekty nie narzekałem, bo mi wystarczały:
http://www.pbase.com/hfoto/image/121983129/original.jpg - Metz z dużą parasolką + jakiś mały Unomat z malutką parasolką.
Ale w końcu zabrakło mi mocy - przy 4x5" nawet 400Ws to takie ledwo bździdełko.
Joan
-#
Posty: 313
Rejestracja: 26 sty 2009, 15:40
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Post autor: Joan »

jamajczyk pisze:Ostatnimi czasy nachodzi mnie na portrety,
to fajnie, ale czy już próbowałeś przy świetle naturalnym?
Jeśli nie to koniecznie zacznij od tego , później naucz się najpierw wykorzystywać jedną tylko blendę. Jak to opanujesz myśl o świetle sztucznym (studyjnym).
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

jeśli masz już lampy błyskowe:
jamajczyk pisze:Druga alternatywa to podpięcie lamp błyskowych te co posiadam są dość mocne
a może zwykłe parasolki, kable,i stojaki by wystarczyły?
to działaj z nimi
na początek na pewno wystarczą,a z lampami błyskowymi można naprawdę sporo zwojować
stojaki,parasolki i kable kupisz za grosze,zaletą będzie też mobilność
Ostatnio zmieniony 20 lip 2011, 18:42 przez Basil, łącznie zmieniany 1 raz.
tom green
-#
Posty: 3
Rejestracja: 08 sie 2019, 10:54

oświetlenie na początek

Post autor: tom green »

Podłącze się, szukam pomysłu na to jak dobrać namiot bezcieniowy do robienia zdjęć biżuterii w domowym zaciszu dla amatora Podpowiedzcie mi jakie jest minimum warunków, które musi spełniać taki namiot i lampy

Za wstawianie reklam - ban. admin
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

oświetlenie na początek

Post autor: technik219 »

tom green pisze: 22 sie 2019, 09:38 szukam pomysłu na to jak dobrać namiot bezcieniowy do robienia zdjęć biżuterii w domowym zaciszu dla amatora
Do fotografowania biżuterii namiot bezcieniowy to nie najlepszy pomysł. Istotą biżuterii są błyszczące powierzchnie, refleksy, cienie, rozbłyski na kamieniach. Namiot bezcieniowy to wszystko zniszczy. Otrzymasz zdjęcia nijakie, bez wyrazu, mdłe.
Ja bym się nie łaował w namioty tylko pomyślał nad czymś w rodzaju stołu bezcieniowego. Niby jedno i drugie bezcieniowe, ale różnica jest zasadnicza. Na stole bezcieniowym będziesz miał możliwość operowania światłem w bardzo szerokim zakresie, to Ty będziesz decydował co ma rozbłysnąć, a co pozostać miękko oświetlone, gdzie będzie cień, gdzie stanie się jasność. Fakt, fotografowanie na stole bezcieniowym jest o wiele trudniejsze niż w namiocie, ale jeśli już wszystko w miarę opanujesz, to zdjęcia, ich jakość wszystko wynagrodzi.
Wiem o czym mówię, bo przerabiałem już namiot, przerabiałem "zaawansowane" (przede wszystkim cenowo, jak się poniewczasie okazało ;-) ) systemy specjalnie stworzone do fotografii produktowej w tym biżuterii by na koniec wrócić do starego, dobrego stołu z dwiema prostymi lampami LED. Reszta to obróbka w PS. Nie wierz temu, kto pokazując Ci super zdjęcie i twierdzi, że tam nie ma Photoshopa, śmiej mu się w nos! Takich cudów nie ma ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
MrMamiya
-#
Posty: 152
Rejestracja: 23 maja 2019, 14:41
Lokalizacja: 51°54'N 8°28'W
Kontakt:

oświetlenie na początek

Post autor: MrMamiya »

technik219 pisze: 22 sie 2019, 10:10 Wiem o czym mówię, bo przerabiałem już namiot, przerabiałem "zaawansowane"
I Ty, taki stary wyga dałeś się nabrać na spamera? Przecież gostek reklamuje namioty bezcieniowe. A jego dwa pozostałe posty (o prezencie ślubnym i coś-tam jeszcze) - to typowa 'zmyłka', żeby nie było, że od razu spam w pierwszym poście...
====================================================================
Mamiya i Pentaxy.
Nie każde zdjęcie jest fotografią, tak jak nie każdy facet z widłami jest Neptunem.
http://vitowerner.com
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

oświetlenie na początek

Post autor: Jerzy »

I ban poleciał.
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
MrMamiya
-#
Posty: 152
Rejestracja: 23 maja 2019, 14:41
Lokalizacja: 51°54'N 8°28'W
Kontakt:

oświetlenie na początek

Post autor: MrMamiya »

Jerzy pisze: 23 sie 2019, 06:39I ban poleciał.
Widać że na rynek pracy wchodzi nowy rocznik absolwentów marketingu jakiejś Wyższej Szkoły Ekonomicznej, Medialnej i Tańca Klasycznego przy Obrabiarce. :mrgreen:
====================================================================
Mamiya i Pentaxy.
Nie każde zdjęcie jest fotografią, tak jak nie każdy facet z widłami jest Neptunem.
http://vitowerner.com
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

oświetlenie na początek

Post autor: technik219 »

MrMamiya pisze: 22 sie 2019, 23:10 I Ty, taki stary wyga dałeś się nabrać na spamera?
:oops: No właśnie... może dlatego, że stary.... starzy ludzie są bardziej łatwowierni... dlatego najczęściej padają ofiarami oszustów. :oops:
Lux mea lex
grzegorz11778
-#
Posty: 1
Rejestracja: 25 wrz 2020, 09:33

oświetlenie na początek

Post autor: grzegorz11778 »

na początek wystarczy zwykły ring do 400 zł moim zdaniem, nie ma co przepłacać
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

oświetlenie na początek

Post autor: českotěšínský »

Słuchajcie, a czy ktoś z Was zna jakieś fajne sposoby, domowe na uzyskanie światła punktowego, chodzi mi o to aby wiązka światła się ne rozpraszała ale tworzyła okrąg,
coś takiego jak w teatrze czy koncercie czy tu już trzeba zastosować profesjonalny reflektor punktowy?
dzięki Ct
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

oświetlenie na początek

Post autor: 4Rider »

českotěšínský pisze: 09 sty 2022, 19:32 czy tu już trzeba zastosować profesjonalny reflektor punktowy?
Nie trzeba, są żarówki typu spot. Świecą właśnie tak jak tego potrzebujesz.
Są i "fotograficzne" i "zoologiczne" i bez targetu również.
Te "fotograficzne" oczywiście kosztują najwięcej, jak i termometry i inne bzdety z etykietą "foto" ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

oświetlenie na początek

Post autor: shredderr »

českotěšínský pisze: 09 sty 2022, 19:32 Słuchajcie, a czy ktoś z Was zna jakieś fajne sposoby, domowe na uzyskanie światła punktowego, chodzi mi o to aby wiązka światła się ne rozpraszała ale tworzyła okrąg,
coś takiego jak w teatrze czy koncercie czy tu już trzeba zastosować profesjonalny reflektor punktowy?
dzięki Ct
Są nakładki typu spot na studyjne lampy błyskowe na przykład. Są reflektory z soczewką fresnela.
"domowym" sposobem możesz wykonać "tunel" z czarnego papieru.
ODPOWIEDZ