Superpan 200 przezroczysty po wywołaniu - gdzie jest błąd?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

enthropia pisze:
J.A. pisze: Przyczyny wpadki:
Zamiana kolejności (autor wyklucza, ja nie).
Zawsze podziwiałem ludzi którzy lepiej niż ja sam wiedzą co zrobiłem albo czego nie zrobiłem. :-D
Nie napisałem, że wiem lub nie wiem co zrobiłeś, tylko że mam wątpliwości, a to spora różnica.
Ale ok. Wykluczamy Twój błąd. Problem wywoływacza, sam wykluczyłeś robiąc test na innym filmie. W takim razie pozostaje tylko wadliwy film.
technik219 pisze:
J.A. pisze:Proszę cytować i odpowiadać na całą kwestię, a nie jak nie przymierzając pismak z wybiórczej.
Czepiasz się nie wiem czego. Ustosunkowałem się do konkretnego fragmentu wypowiedzi, a nie do całości. Nie wymyślaj mi od pismaków z Wyborczej, bo za to w honorowym towarzystwie dostaje się w ryj. 8-)
Czepiam się wiadomo czego. To są moje słowa Zbyt mocne rozcieńczenie zabiło reduktor. A właściwie nie rozcieńczenie, tylko kwaśny odczyn wody demi. A Ty łaskaw byłeś poszatkować tę kwestię zmieniając jej sen zupełnie, więc mi tu z honorem proszę nie wyjeżdżać.
technik219 pisze:
J.A. pisze:Odcień slajdu po wywołaniu w chemii Tetenala można regulować dodając ługu, lub kwasu.
Przesunięcie w kierunku purpury na slajdach Fuji o 0,05D obniża się dodająć 0,5ccm 10% NaOH do jednego litra, czyli 1:2000. Więc nie byłbym taki stanowczy z tym "poradzi sobie". Nigdzie też nie napisałem, że tak było. Napisałem tylko że należy z demi uważać. Zresztą nie tylko ja to napisałem.
Tu rozmawiamy o filmie czarno-białym, nie o kolorze i Twoja mądrość pozostanie perłami rzuconymi przed wieprze. ;-)
Tu rozmawiamy o możliwościach zbuforowania jednego odczynu przez mu przeciwny. Mała ilość reduktora, o ile jest wrażliwy na niewłaściwe mu pH bardzo łatwo może zostać zneutralizowana przez kwaśną wodę demi.
W omawianym przypadku prawdopodobnie przyczyna była inna, ale rozcieńczając mocno wywoływacze cz-b, które z natury mają niezbyt wysokie pH należy pamiętać właśnie o pH wody. I negowanie tego jest po prostu śmieszne.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Minolciarz1979 »

J.A. pisze:Tu rozmawiamy o możliwościach zbuforowania jednego odczynu przez mu przeciwny. Mała ilość reduktora, o ile jest wrażliwy na niewłaściwe mu pH bardzo łatwo może zostać zneutralizowana przez kwaśną wodę demi.
W omawianym przypadku prawdopodobnie przyczyna była inna, ale rozcieńczając mocno wywoływacze cz-b, które z natury mają niezbyt wysokie pH należy pamiętać właśnie o pH wody. I negowanie tego jest po prostu śmieszne.
Hmmm... Ja zawsze uzywam destylki albo kupowanej w marketach, albo jako kondensat z klimy/osuszacza chłodniczego i nigdy nic się nie stało. A generalnie bełtam w Rodinalu 1+100 lub D76 1+1. Więc jakoś nie wierzę w te zabijanie reduktora.
yogeeboo
-#
Posty: 58
Rejestracja: 03 gru 2009, 11:16
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: yogeeboo »

enthropia pisze:...Wlałem do niej 375ml wody z fabrycznej butelki wody demineralizowanej, następnie z fabrycznego opakowania RHS odlałem 25ml stocka, wlałem do malutkiej miarki o pojemności 25ml i z tej miarki do wody w plastikowej zlewce...
Nie wywoływałem nigdy za pomocą RHS ale może te 25ml RHS to trochę za mało? I stąd zapewne pytanie kolegów o stężenie - to że producent podaje stężenie 1:15 to nie znaczy że nie określił też minimalnej ilości stężonego wywoływacza. Tak jak np dla Rodinala bodajże 5ml choć wiem, że niektórzy wołają w 3ml i też jest OK.
REVUEFLEX SDI/Minolta 500si/Lubitel166
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

Dla RHS minimum jest chyba 20 ml na film. Ale jak nam podaje AJK Adox przyznal sie, ze wypuscil partie ze zbyt mala iloscia buforu alkalicznego i wysoce prawdopodobne, ze to wlasnie ten przypadek.
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

[quote="Minolciarz1979Hmmm... Ja zawsze uzywam destylki albo kupowanej w marketach, albo jako kondensat z klimy/osuszacza chłodniczego i nigdy nic się nie stało. A generalnie bełtam w Rodinalu 1+100 lub D76 1+1. Więc jakoś nie wierzę w te zabijanie reduktora.[/quote]
Woda wodzie nierowna, nie jestem pewien, czy istnieje jeden standard ISO wody demi dla calego swiata. Mysle, ze woda z Twoje klimy jest czystsza niz w butlach ze sklepu. Mysle, moze bedzie warto zrobic sobie samemu destylarke ?
Awatar użytkownika
Michał Kowalski
-#
Posty: 540
Rejestracja: 13 sty 2007, 16:38
Lokalizacja: PL
Kontakt:

Post autor: Michał Kowalski »

Panowie.. prosze.. nie ma sie co awanturować... to jest prosba nie ostrzezenie ;)
Fotograf Chrzanów - fotografia ślubna
Awatar użytkownika
enthropia
-#
Posty: 247
Rejestracja: 24 cze 2009, 11:26
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: enthropia »

yogeeboo pisze:
enthropia pisze:...Wlałem do niej 375ml wody z fabrycznej butelki wody demineralizowanej, następnie z fabrycznego opakowania RHS odlałem 25ml stocka, wlałem do malutkiej miarki o pojemności 25ml i z tej miarki do wody w plastikowej zlewce...
Nie wywoływałem nigdy za pomocą RHS ale może te 25ml RHS to trochę za mało? I stąd zapewne pytanie kolegów o stężenie - to że producent podaje stężenie 1:15 to nie znaczy że nie określił też minimalnej ilości stężonego wywoływacza. Tak jak np dla Rodinala bodajże 5ml choć wiem, że niektórzy wołają w 3ml i też jest OK.
Tak, nasz rację. Przeszło mi to przez myśl i przyznam, że takie rozumowanie jest całkiem logiczne. Ale z drugiej strony te 25ml + 375ml wody daje 400ml, czyli tyle ile potrzeba do wywołania jednego filmu 135. [Zakładając, że niektóre koreksy do wywołania jednego filmu 135 potrzebują tylko 350ml wywojki wychodzi, że najmniejsza ilość stocka jakiej można by użyć to 22ml.] Moim zdaniem producent powinien to po prostu przewidzieć, a jak nie potrafi przewidywać, to powinien zrobić testy tym bardziej, że potem drukuje takie stężenia (1+15) na etykiecie produktu.
Takie moje zdanie.

W każdym razie, butelkę z RHSem odesłałem do sprzedawcy, który to ma odesłać ją do producenta.

A poza tym należy mieć na uwadze informacje, które podał kol. AJK.
Pozdrawiam.
Pozdrawiam, Bartek.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

timor pisze:Woda wodzie nierowna, nie jestem pewien, czy istnieje jeden standard ISO wody demi dla calego swiata.
Nie istnieje, a na pewno nie dla tej marketowej. Pisałem wyżej, demi z marketu jest do żelazek i to po prostu kranovit zmiękczny, żeby się kamień nie osadzał. Nikt się nie przejmuje tym co ta woda zawiera.
timor pisze:Mysle, ze woda z Twoje klimy jest czystsza niz w butlach ze sklepu. Mysle, moze bedzie warto zrobic sobie samemu destylarke ?
Po co? Odwrócona osmoza to jest najtańsze źródełko czystej wody. Podstawowy zupełnie wystarczający dla ciemniaków zestaw, to najwyżej 150 zł. 1 litr czystej wody kosztuje najwyżej 4 litry z wodomierza. Darmocha.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

[quote="J.A]Po co? Odwrócona osmoza to jest najtańsze źródełko czystej wody. Podstawowy zupełnie wystarczający dla ciemniaków zestaw, to najwyżej 150 zł. 1 litr czystej wody kosztuje najwyżej 4 litry z wodomierza. Darmocha.[/quote]
:shock: Nie jestem pewien, czy taki zestaw bede mogl u mnie latwo kupic.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

timor pisze: :shock: Nie jestem pewien, czy taki zestaw bede mogl u mnie latwo kupic.
Reversal Osmoze czy jakoś tak w języku lingłydż.
Takie rzeczy na allegro. Ostatecznie poproś kogoś z kraju nad Vistulą, niech Ci przyśle. To jest naprawdę świetna rzecz.
Jedyna wada. Wodę trzeba zbierać do baniaków. Bo wydajność to najwyżej kilkadziesiąt galonów na dobę. Tych 100 Gpd (galon na dobę) nigdy nie uzyskałem. Litr na 6 min to maks.
Ostatnio zmieniony 16 cze 2011, 23:08 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
azael
-#
Posty: 23
Rejestracja: 29 sty 2010, 11:02
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: azael »

AJK pisze:Witam,

troche dla uspokojenia dyskusji i (byc moze) takze czesciowego wyjasnienia sprawy krotki cytat z postu, ktory umiescil Sebastian Junghans (MACO) w niemieckim forum aphog.de z 31.05.11:

[...]
jak juz wiadomo pojedyncza (mala) partia produkcji zawiera zbyt mala ilosc buforu,
co moze spowodowac, ze zwlaszcza przy wiekszych rozcienczeniach, moze dojsc do oslabienia wnikow wywolania. Ten , kto zostal tym dotkniety, proszony jest o kontakt.
Ta wiadomość tłumaczy wyniki moich eksperymentów z RHS, o których pisałem tutaj:
http://www.korex.net.pl/forum/viewtopic.php?t=3026

Zrezygnowałem z rozcieńczenia 1+15 i korzystałem tylko z 1+7 i 1+9. Z tymi ostatnimi rozcieńczeniami nie miałem żadnych problemów.
migatu
-#
Posty: 1
Rejestracja: 18 cze 2011, 18:49
Lokalizacja: Łódź

Post autor: migatu »

Witam wszystkich.
Coprawda pierwszy post powinien być przedstawieniem się - ale... ;)

Do rzeczy - od kombinacji RHS+Superpan zaczynałem swoją przygodę z fotografią - i kombinacja działała do momentu w którym nie zdarzyła się podobna przygoda jak autorowi tematu.

W moim wypadku problem polegał jednak na wydrukowanym na softpacku złym czasie dla superpana. Od tego czasu z rhs nie korzystam - ale jeśli ktoś czuje się odważny - to polecam sprawdzić czas wołania z opakowania z digitaltruth i innymi źródłami - a gdy się poważnie nie zgadza zachować wyjątkową ostrożność.... Nie wiem czy panowie w Rollei mają przewrotne poczucie humoru czy uważają że za sprzedają za dużo - ale akurat historii o rhs jest multum.

Pozdrawiam
M.T.
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

tak trochę może z innej beczki...
A wołał ktoś może ten film albo Rolejka w Ultrafinie 1+30 lub podobnie...?
pozdr.
Awatar użytkownika
enthropia
-#
Posty: 247
Rejestracja: 24 cze 2009, 11:26
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: enthropia »

migatu pisze:polecam sprawdzić czas wołania z opakowania z digitaltruth i innymi źródłami
Problem polega na tym, że sprawdzałem. Dla 1+15 czasy na etykiecie i DT są identyczne. :-/
Pozdrawiam, Bartek.
Awatar użytkownika
matti_1989
-#
Posty: 282
Rejestracja: 29 kwie 2008, 18:51
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: matti_1989 »

Troszkę się wątek rozbudował. Z ostatnich postów czytam, że podejrzenia padają na wywoływacz, ale chyba nie tędy droga. Ja też miałem podobną przygodę z superpanem 200 + x-tol. Wyszło podobnie czyli przeźroczysty film. Błąd na pewno leży po stronie samego filmu, musiała się trafić jakaś lipna partia. Ja swój kupiłem na allegro - wakacje 2010.
ODPOWIEDZ