Powiększalnik - proszę o pomoc w wyborze

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Przemo pisze:...Pytam bo może warto zainwestować w powiększalnik taki jak Durst Modular 70PRO
Mam taki.
Jest to zwykły powiększalnik, o budowie modułowej, do formatu 6x7 cm.
Źródło światła to halogen 12V 100-150W, bezkondensorowy tzw. "matówkowy" rozpraszający.
Transformator wbudowany w głowicę.

Tak wygląda: www.briank.co.uk/images/durst_m70.jpg

Co do obiektywów, to polecam jeszcze "Belar" (czeskiej Meopty) - układ soczewek Tesara (ostrorysujące)
mathun
-#
Posty: 2
Rejestracja: 14 mar 2010, 20:09
Lokalizacja: gdansk

Post autor: mathun »

ja takze moge polecic LPL C6700, duzy/ciezki za to latwy/lekki w uzyciu
fiuuu
-#
Posty: 1
Rejestracja: 17 sie 2010, 19:22
Lokalizacja: :)

Post autor: fiuuu »

Witam,

Kolejne pytanie z serii pomózcie-wybór powiększalnika:).Jestem tu po raz pierwszy a chciałam spróbować zrobić sobie własna ciemnie.Z koleżanką chodziłysmy przez rok na zajecia ale tam wlasciwie wszystko mialysmy podane na tacy-poprstu szlysmy i robilysmy odbitki.Teraz chcemy sie wszystkim zając same:).Czytalam na forum ze dla poczatkujacych osob Opemusu 6 sa dobre,znalazlam na allegro Opemusa 5a
i tak sie zastanawiam co o nim sadzicie?To wlasciwie na nasz poczatek pozniej sie okaze:).No i poki co czekamy na wyplate,wiec to nie jest juz teraz potrzebne i moge rozejzec sie jeszcze za innymi:))

tutaj te powiekszalniki
http://allegro.pl/item1186469683_powiek ... _6_80.html
http://allegro.pl/item1190183046_meopta ... s_lam.html

i tutaj ewntualnie opemus 6:) -czy warto?
http://allegro.pl/item1182857299_opemus ... ywami.html
"kino to świat marzen i instynktów"
Gasoline
-#
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2010, 12:58
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Gasoline »

fiuuu, radziłbym kupić tego Opemusa 6. Opemus 5a też jest dobry, ale ten pierwszy ma obiektyw dobry do średniego formatu, a Ty pewnie korzystasz z małego obrazka. Ten drugi ma chyba zbyt dużo sprzętu jak na początek, np. głowicę filtracyjną. Sam mam Opemusa 5, ale polecam 6. Jednak nie zwracałem uwagi na cenę.
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Witam!

Opemusy 5 i 6 są fajne i jak dla mnie są dość do siebie zbliżone. Moim zdaniem sprorą różnicą jest możliwość ewentualnej rozbudowy. Zdecydowanie o wiele łatwiej dostać części do Opemusa 6 (ramki, uchwyty, częsci zamienne).
Model pięć ma o tyle ciekawą sprawę że pasuje do niej głowica kolorowa Meochrom 2. Jest tańsza i bardziej dostępna niż Color 3 z wymiennymi komorami rozpraszającymi której używa Opemus 6. Czy lepsza? Tego już nie porównywałem.

Wydaje mi się że Opemus 6 będzie jednak lepszym rozwiązaniem.

Możnaby się jeszcze zastanowić nad Magnifaxem 3/3a (mam i polecam), ale tutaj części są już SPORYM problemem. Znalezienie nowych ramek 24x36 do tego powiększalnika czy metalowej części umożliwiającej montaż Meochroma 2 zajęło mi parę miesięcy. Jeżeli chodzą komuś po głowie filtry do zmiany kontrastu, musi też wydać więcej - Magnifax używa filtrów 12x12, czyli tych droższych. To jednak bdb powiększalnik w tej klasie, obsłuży nawet 6x9 :)

Jeśli trafisz tanio na allegro na Magnifaxa 3 z bajerami (kolorowa głowica z przejściówką, komplet ramek do różnych formatów, obiektywy 50 i 80mm) to wziąłbym właśnie ten powiększalnik.
Gasoline pisze:Opemus 5a też jest dobry, ale ten pierwszy ma obiektyw dobry do średniego formatu, a Ty pewnie korzystasz z małego obrazka
Janpola bym sobie odpuścił :)

Obiektyw zawsze można wymienić. Anareta czy Belara można czasem ustrzelić na allegro już za 20zł.
A niech mnie TSS pokąsa!
Gasoline
-#
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2010, 12:58
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Gasoline »

rayman pisze:Anareta czy Belara można czasem ustrzelić na allegro już za 20zł.
Czekam na taką okazję. Mój obiektyw jest brudny i do tego nie mogę uzyskać z niego dużych powiększeń. Przydałby się Anaret 4,5/50.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Gasoline pisze:Czekam na taką okazję. Mój obiektyw jest brudny i do tego nie mogę uzyskać z niego dużych powiększeń. Przydałby się Anaret 4,5/50.
Okazja byłaby, gdybyś dostała go za darmo. Okazja to porządne szkło za mniej niż 100 zł. To naprawdę ważna część ciemni, nie warto kupować dwa razy!

Pozdrawiam!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
Filip
-#
Posty: 73
Rejestracja: 31 maja 2008, 19:03
Lokalizacja: Pomorze
Kontakt:

Post autor: Filip »

Mogę oddać za darmo Belara 4,5/50 (gwint 23mm), mam już Rodenstocki więc po co ma leżeć.
(idealny nie jest, pewnie są tam jakieś pyłki)

A tych wymienionych powiększalników z allegro bym nie kupował, ceny są strasznie zawyżone. Już lepiej wylicytować jakiegoś Magnifaxa 4, albo przejrzeć ogłoszenia w lokalnych komisach foto. Zestaw Opemus 5 można kupić poniżej 100zł. Trzeba szukać ;-)
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: Gringo997 »

mam Rodenstock Rodagon 80mm f/4 za 220zł jakbyś chciał to napisz;)
to ja zabiłem Laurę Palmer...
ODPOWIEDZ