Rollei Retro

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Skany są ok, ale ja bym je widział mniej więcej w ten sposób:
Załączniki
05_2.jpg
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Czyli jeśli nie potrafię muskać krzywymi, to się nie powinienem dotykać :-/
rudi
-#
Posty: 9
Rejestracja: 18 wrz 2008, 21:11
Lokalizacja: Birmingham
Kontakt:

Post autor: rudi »

Musnąłem to zdjęcie z taksą - około +50 w jasności oraz około +30 kontraście w Psie. Cacy.
Też skanuje alkosowym sposobem, przy czym akurat w moim epsonie V200 zaznaczam delikatnie wyostrzanie, inaczej klapa z ostrością- ta twoja taksówka nadmienię według mnie jest ostra wystarczająco.
Do czego zmierzam to proponowałbym odwagi w poprawieniu skanu do zadowalających wartości w jasności i kontraście- to co ruszyłem przy twoim zdjęciu to nic w porównaniu jakie ma się pole działania pod powiększalnikiem, a przy papierach MG i split-gradingu (albo dopalaniu i przesłanianiu- to już się nie mówi...).
Tak samo się ma rzecz z ostrością, szkło el-nikkor daje ostrzej niż epson bez wyostrzania. Mój epson zaznaczam raz jeszcze, tani i do bani.
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

figureliusz pisze:Albo robię same nieostre zdjęcia
rudi pisze:taksówka nadmienię według mnie jest ostra wystarczająco.
rudi pisze:daje ostrzej
Się oparliście z tą 'ostrością :-/ ...

Co do samego skanowania figureliusz - popatrz na histogram zdjęcia z taksówką. Widać wyraźnie, że jest przesunięty w lewo czyli brakuje pikseli jasnych. Można je 'dorobić' rozciągając histogram. A robi się to właśnie za pomocą.. krzywych. Dopiero jak sprowadzisz obraz do takiego stanu możesz się bawić jasnością, inaczej wg mnie mija się to z celem.

W praktyce podczas skanowania używałem tylko krzywych (i poziomów)...

Metoda alkosa jest dobra, ale czasochłonna i nie dawała mi dobrych, powtarzalnych rezultatów. Jeśli obrabiasz jednorazowo wiele zdjęć, być może warto, w przeciwnym razie - szkoda zachodu.
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Merci :)
stepowyszlak
-#
Posty: 18
Rejestracja: 19 sty 2008, 15:22
Lokalizacja: Wro

Post autor: stepowyszlak »

hello. kukam, czytam, snie już.

czy kto juz przerabiał rollei retro bez S w 1+100 w 20 C??????
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

jakie iso?
ktore rollei?
Awatar użytkownika
MarcinD
-#
Posty: 168
Rejestracja: 09 mar 2010, 23:57
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: MarcinD »

Wywołałem Rollei'a 100 w Kodaku T-max, wyszło w porządku, ale nie o tym. Wywoływacz przybrał żółtawe zabarwienie. Był świeży, pierwszy raz w nowym rozcieńczeniu wywoływałem film. Jak sądzicie z czego wynika takie zabarwienie po tym Retro? No i czy dalej mogę w tym wywoływać?
stepowyszlak
-#
Posty: 18
Rejestracja: 19 sty 2008, 15:22
Lokalizacja: Wro

Post autor: stepowyszlak »

oj. przepraszam z roztargnienia nie podałem nazwy - retro 400.

szczerze mowiąc wołałem godz 1/100. jak poskanuje może uda mi sie wrzucic do wgladu.

Malfas a ile i jak ty wołasz?
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

ja srednio jeden na rok :P

wolałem 400@200 ale jakis dziwny wyszedł, 1+100 devchart powiedział 17 minut chyba
w lodowce lerza setki ale znów mi sie nie chce szukac czasów, a czesniej jakos nie doszedłem do zadnych sensownych wniosków
pozatym zastananawiam sie czy ta szarosc na wywolanym filmie to nie bedzie przypadkiem wplyw rentgena na lotnisku przez ktore polecial filmy po tym jak sie zorientowali ze mam je w kieszeniach
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: zaphod »

Kupowaliście ostatnio RR100? Pytam bo właśnie wywołałem pierwszą rolkę z nowej partii (kupionej w fotonegatywie w dual-packach) i trochę się zdziwiłem. Film wygląda zupełnie inaczej niż dotąd, nie ma napisów "Rollei Retro" tylko "ISO100/21" i numeracja jest zupełnie kosmiczna - pierwsza klatka wypadła mi przy 34, potem idzie do 40 po czym zaczyna od nowa od 1. Wywołał się też jakoś inaczej niż dotąd, retro zawsze był całkowicie przejrzysty bez żadnej maski a ten jest szary (trochę jak Adoxy) i jakby mniej kontrastowy. Zastanawiam się czy to jest zupełnie inny film niż był dotąd sprzedawany jako Retro?
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: przemur »

zaphod pisze:Kupowaliście ostatnio RR100? Pytam bo właśnie wywołałem pierwszą rolkę z nowej partii (kupionej w fotonegatywie w dual-packach) i trochę się zdziwiłem. Film wygląda zupełnie inaczej niż dotąd, nie ma napisów "Rollei Retro" tylko "ISO100/21" i numeracja jest zupełnie kosmiczna - pierwsza klatka wypadła mi przy 34, potem idzie do 40 po czym zaczyna od nowa od 1. Wywołał się też jakoś inaczej niż dotąd, retro zawsze był całkowicie przejrzysty bez żadnej maski a ten jest szary (trochę jak Adoxy) i jakby mniej kontrastowy. Zastanawiam się czy to jest zupełnie inny film niż był dotąd sprzedawany jako Retro?
Może to był "Tonal". Z tego co rozumiem, Rollei Retro 100 miał być zbliżony do APX 100 (przynajmniej tak słyszałem, nigdy nie korzystałem z tego pierwszego), a Rollei Retro 100 TONAL to taka nowa wersja Maco PO100C, trochę podobna do Acrossa 100, a troche do APX-a...

Tonal jest produkowany we wspólpracy m. in. z Efke (Adoxem) - z tego co pamiętam mieli dostarczać podłoże do 120 i błon ciętych. Na flickrze coś o tym piszą: http://www.flickr.com/groups/maco/discu ... 933469169/

A tu wątek o tej wersji na Koreksie: viewtopic.php?t=3729
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: zaphod »

Ale nawet na kasecie pisze "made as APX 100 by AGFA/Germany", chociaż podłoże i wygląd napisów na perforacji zdecydowanie przypominają Adoxa.
ineditalbe
-#
Posty: 42
Rejestracja: 15 sty 2011, 18:43
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ineditalbe »

Czy ktoś może kupował Rollei retro 100 w szpuli? Skoro są różnice między tymi z pojedynczych opakowań, a tymi z twinpacków, w tym przypadku nie będzie tego problemu?
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Ja tam różnic nie zaobserwowałem, ale faktycznie film w szpuli może rozwiązać ewentualny problem.

PS Szkoda, że nie ma retro 100 w średniaku...
ODPOWIEDZ