KIT Canona a Canon EF 28mm, EF 35mm

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

apytel
-#
Posty: 8
Rejestracja: 19 kwie 2010, 08:47
Lokalizacja: Tarnów

KIT Canona a Canon EF 28mm, EF 35mm

Post autor: apytel »

Witam! Już na wstępie chciałem zaznaczyć, że jest mi bardzo głupio, że piszę tylko jak coś potrzebuję. Wynika to nie z egoizmu a raczej zbyt małej wiedzy aby udzielać się na forum jako ten pomagający. Przęglądam wszystkie wątki, czytam, uczę się, mam nadzieję, że niedługo będę miał okazję się odwdzięczyć!

Co do tematu. O moim nieszczęsnym wyjeździe pewnie niektórzy pamiętają - pytałem o negatywy. Sytuacja sprzętowa trochę się zmieniła. Kupiłem Eos'a 5 (z resztą od użytkownika tegoż forum). Mam do niego całą szklarnię na M42, od 16 mm do 200mm. Korzystam z nich zawsze kiedy mam czas na dopracowanie kadru, ustawienie statywu itd. taka "wolna fotografia". Potrzebuję jednak czegoś w okolicach 35mm, może 28 z autofocusem. Na wyjeździe nie zawsze będzie czas, a że chcę uskuteczniać również fotografię uliczną autofocus jest mi potrzebny.

Miałem zamiar kupić Canona EF 28mm f/2.8 lub Canona 35mm f/2.0. Już byłem pewien, już miałem zamawiać, ale pojawiło się jedno ale. Posiadam KIT jeszcze od Canona 300V, konkretnie 28-80mm. I teraz zastanawiam się czy jest sens wydawać około 800-900zł na nowy obiektyw. Czy w odbitkach 20x30 zobaczę różnicę w jakości? Nie stać mnie na L'ki więc o nich nie mówmy.

Konkretne pytanie - czy zauważę różnicę w jakości między nowym obiektywem a tym którym już posiadam? Max odbitka to 20x30, w porywach 30x40, ale to już wyjątki więc nimi się nie zajmujmy.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

apytel pisze:a że chcę uskuteczniać również fotografię uliczną autofocus jest mi potrzebny.
Nie chcę się wymądrzać, ale.. wg mnie to błedne założenie. AF jest zbyt wolny do takich zdjęć, ale to tylko moja opinia ;-)

Sądzę, że przy 20x30 będzie już różnica w rozdzielczości, mimo, że 'analogowe' kity nie były tak tandetne jak teraz... Pytanie tylko, czy jesteś w stanie to zauważyć w każdej sytuacji i czy osoba oglądająca zdjęcie będzie się tym przejmowała...

Na koniec taka mała dygresja - jeśli planujesz kiedykolwiek przejść na cyfrę to jednak bardziej użyteczny będzie jednak 28mm :)
apytel
-#
Posty: 8
Rejestracja: 19 kwie 2010, 08:47
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: apytel »

Może źle się wyraziłem - do streeta również czasem używam MF, przede wszystkim MIRa 37mm. Ale AF czasem jednak się przyda, przynajmniej mi. Nie jestem jeszcze na tyle wprawny aby tak szybko nastawić ostrość pierścieniem.
Dzięki za odpowiedź i czy ktoś jeszcze ma opinię na ten temat?
apytel
-#
Posty: 8
Rejestracja: 19 kwie 2010, 08:47
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: apytel »

Na dalmierza przyjdzie czas jak będę miał pieniądze. Jak chodzę po swoim mieście mam ze sobą Czajkę... A na wyjazd nie będę brał osobno aparatu do streetu, do krajobrazu itd.
stygi
-#
Posty: 65
Rejestracja: 16 paź 2009, 08:56
Lokalizacja:

Post autor: stygi »

apytel pisze:Canona EF 28mm f/2.8 lub Canona 35mm f/2.0.
Co do parametrów tej dwójki są zbliżone ze wskazaniem na EF 28 f/2.8.
Testy obu są na optycznych, możesz sobie dokładnie je porównać.

Spróbuj poszukać ich na CB w dziale giełda - czasem można znaleźć ciekawą ofertę, zawsze będzie to kilka PLN taniej niż nówka.

Ja osobiście wybrałbym szerzej widzące szkło ;)
Z przyczyn technicznych koniec świata został odwołany. Za zaistniałe utrudnienia serdecznie przepraszamy !
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

jeśli mogę coś doradzić, to może lepiej Ci się sprawdzi (skoro nie potrzebujesz małego i cichego czegoś), jakiś bardzo szybki zoom (28-105 lub 28-135).
Sam używam właśnie 28-135 usm i jest szybki jak błyskawica, ale zdecydowanie rzuca się w oczy :)
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Post autor: jac123 »

wg mnie również szeroki kąt z AF nie jest konieczny (tym bardziej, że masz stałki). Ja osobiście używam zooma 28-70/2,8 i to jest bardzo użyteczny zakres ogniskowych.
ODPOWIEDZ