Wet Plate Collodion Process

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
igor092
-#
Posty: 6
Rejestracja: 04 lis 2009, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Wet Plate Collodion Process

Post autor: igor092 »

zna ktoś jakąś stronę o tym procesie fotograficznym? jak to się nazywa w języku polskim? Jak to działa? czy to jest trudna technika, niebezpieczna, droga? Znam ten proces dzięki fotografią Sally Mann
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

igor092 pisze:jak to się nazywa w języku polskim?
mokry kolodion.

filmy o robieniu kolodionu znajdziesz na youtube, http://video.google.pl/videosearch?q=co ... CA0QqwQwAA# a opisy różnych technik, w tym tej znajdziesz na alt.photo. http://www.alternativephotography.com/p ... plate.html
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
fechtmeister
-#
Posty: 14
Rejestracja: 24 lut 2010, 09:15
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: fechtmeister »

Dzień dobry, to mój pierwszy post na forum.

Mokrym kolodionem z powodzeniem zajmuje się Jarosław Klupś http://www.klups.free.art.pl/start.html.

Niesamowite prace w tej technice można obejrzeć u Roba Kendricka tutaj i Stephena Berkmana tutaj.

Z tego co się orientuję to proces jest dosyć wymagający i przebiega bardzo szybko.

pozdrawiam
MirekM
-#
Posty: 81
Rejestracja: 18 mar 2010, 20:41
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: MirekM »

A czy stosował ktoś alkohol-eterówkę? Etanol 96% z dodatkiem eteru dietylowego(3g/100g) i eteru tert-butylowometylowego(1g/100g).
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Na znanym portalu aukcyjnym da się czasami kupić eter od osoby prywatnej. Jest też firma, która okresowo sprzedaje eter, lecz wtedy możliwy jest zakup tylko na fakturę na firmę. Pojawiają się także gotowe zestawy kolodionu (chemii), dzięki którym można przeprowadzić proces od A do Z - należy się jeszcze zaopatrzyć w szkło / kuwety itp.
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
MirekM
-#
Posty: 81
Rejestracja: 18 mar 2010, 20:41
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: MirekM »

Temat jest inny, zastępstwo czystego alkoholu skażonym ale takim aby się nadawał. Gra jest warta świeczki bo 4kg-110zł. Jest kilka typów alkoholi z róznymi domieszkami, ten ma takie jak pozostałe składniki receptury.
Awatar użytkownika
enthropia
-#
Posty: 247
Rejestracja: 24 cze 2009, 11:26
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: enthropia »

Jakby co, to parę tygodni temu ktoś tu chciał kupować gotowe kolodium na spółkę. Nie było chętnych, ale potem widziałem pewną ilość substancji na giełdzie.

[ Dodano: Pon 20 Sie, 2012 ]
Nawet jeszcze wisi:
viewtopic.php?p=68236&sid=0551dc419cfb1 ... 95f6#68236
Pozdrawiam, Bartek.
bx20
-#
Posty: 46
Rejestracja: 27 sie 2011, 14:30
Lokalizacja: Pomorskie

Post autor: bx20 »

ja osobiście jestem w trakcie pędzenia samorobnego kolodionu :-D i jestem ciekawy co mi z tego wyjdzie. Jeśli coś mogę dodać w tej sprawie, to na pewno to, ze ekstremalnie dobrze wentylowane pomieszczenie + absolutny brak źródeł iskrzenia(zwarcia w instalacji elektrycznej itp) o ogniu już nie wspominając to absolutny mus. Eter + azotan celulozy to mieszanka o poziomie bezpieczeństwa porównywalnym z napalmem
MirekM
-#
Posty: 81
Rejestracja: 18 mar 2010, 20:41
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: MirekM »

Zaleca się maskę przeciwgazową. Konsekwentne inhalacje mogą doprowadzić do alergii.
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

To tak tylko apropos eteru: można kupić bez problemu,pytałem się o eter TUTAJ i nie było problemu :)
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

No proszę - Basil - to jest konkretna informacja. Nieśmiało, ale na spokojnie sobie skombinuję wszystkie potrzebne rzeczy i pewny jestem, że najdalej w przyszłym roku o tej porze będę bogatszy o nowe fotograficzne doświadczenie, czego i reszcie tutaj osób życzę :)
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

Wyślij do nich zapytanie mailem o dostępność i cenę odczynników,mają prawie wszystko(ja dowiadywałem się właśnie o odczynniki do kolodionu i wywoływaczy foto).
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
ODPOWIEDZ