film ROLLEI SUPERPAN 200/36 - opinie

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
vasco
-#
Posty: 35
Rejestracja: 20 kwie 2009, 18:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: vasco »

Witam
to ja mam tylko pytanko małe...

czy ktoś z Was wywoływał ten negatyw w Rodinalu/R09 ??
bo chciałbym zobaczyć efekty...

pozdrawiam
Koreks|błony|chemikalia|różne graty|kot
photoblog - cyfrowo/analogowy
Awatar użytkownika
dead_king
-#
Posty: 50
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:49
Lokalizacja: WWA
Kontakt:

Post autor: dead_king »

Rollei RHS już do mnie idzie więc jak tylko wywołam i zeskanuję to wkleję fotony. Potem sie będe bawił w inne wywoływacze.
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." - Stanisław Lem
Awatar użytkownika
jjb
-#
Posty: 38
Rejestracja: 03 mar 2007, 08:49
Lokalizacja: Dąbrowa Szlachecka
Kontakt:

Post autor: jjb »

Właśnie wywołałem ten film w R-09. 1+80, 19C 19 minut. Oznacza to, że można go wołać z Rollei Retro w tym wywoływaczu. Film naświetlony nominalnie. Czułość wykorzystana - naświetliłem trzy klatki dokładnie wg wskazań światłomierza oraz prześwietliłem i niedoświetliłem o przysłonę. Wszystkie klatki są do wykorzystania, ale to był kawałek ściany o niedużej rozpiętości tonalnej. Więcej będę mógł napisać czy pokazać po zrobieniu odbitek.

Obejrzałem nieco tych klatek pod powiększalnikiem, w dużym powiększeniu. To jest dobry film. Bardzo klarowny, czysty, przyjemny w oglądzie...
Awatar użytkownika
kan_gory
-#
Posty: 165
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:53
Lokalizacja: żyrardów
Kontakt:

Post autor: kan_gory »

zrobiłem z 6 rolek tego materiału, wołany "na miękko" 1+49 w LC-29, 22min.

Jest to negatyw wybitnie kontrastowy (bardziej niż retro100), powiedziałbym nawet że konturowy. Ma przezroczystą maskę co pozwala łatwo go odwrócić jako slajd, co może być zaletą. Ale posiada dość uciążliwe ziarno. W tygodniu będę skanował parę klatek to wrzucę próbkę.

w/g mnie ze względu na dość małą rozpiętość tonalną niezbyt nadaje się do portretu w studio i w ogóle do portretu. Ale to tez kwestia tego co się chce uzyskać i gustu.


pozdrawiam
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

jjb pisze:Właśnie wywołałem ten film w R-09. 1+80, 19C 19 minut. Oznacza to, że można go wołać z Rollei Retro w tym wywoływaczu. .
Czyli w przypadku Hydrofenu można to powołać tak jak APX 400? RR to podobno bardzo bliski krewny Agfy APX (przynajmniej tak wyczytałem).

Mam parę rolek Superpana, W-17 do dyspozycji i zupełnie nie wiem jak to ugryźć, bo z informacjami o wywoływaniu tej kliszy w chemii innej niż Rollei ciężko.

(Po czasie wywoływania wnioskuję że mówisz o Rollei Retro 400.)
A niech mnie TSS pokąsa!
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Wygląda na to że zamiast kombinowania zaopatrzę się w nowym roku w MD-76
A niech mnie TSS pokąsa!
Awatar użytkownika
jjb
-#
Posty: 38
Rejestracja: 03 mar 2007, 08:49
Lokalizacja: Dąbrowa Szlachecka
Kontakt:

Post autor: jjb »

rayman pisze:Wygląda na to że zamiast kombinowania zaopatrzę się w nowym roku w MD-76
Hydrofen to nie jest zły wywoływacz. Taka kombinacja, w Finalu układ metol-hydrochinon podmieniono na fenidon-hydrochinon. Możesz wywoływać w roztworze 1+3, wtedy będziesz miał większą tolerancję na sposób wywołania.
Ogólnej zasady porównywania czasów wywoływania w różnych wywoływaczach nie ma. Jeśli masz zapas Hydrofenu i zapas filmów warto to po prostu dograć. Ten układ może dać bardzo ładne szarości.

Powyżej jest post, że film jest kontrastowy - a tego przy wywołaniu w R-09, 1+80 nie stwierdzam, ale brak maski może takie wrażenie sprawiać.
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

jjb pisze: Hydrofen to nie jest zły wywoływacz
Wiem, jeszcze nigdy mnie nie zawiódł i jeżeli mam być szczery: wolę W-17 niż jakieś przekombinowane Ultrafiny na których nigdy nie mogłem uzyskać dobrych efektów (lub po prostu zawsze miałem pecha do tetenalowskiej chemii) :) Poza tym przy ilości zdjęć jakie robię cenię sobie również to że może dłużej postać w plastikowej butelce z wyciśniętym powietrzem.Z oszczędności zawsze wybieram 1+3. Bardzo ładnie wychodzi w nim FP4, HP5, APX i Delta.

1+3, 20 stopni, przewrotka co minutę, 18minut, powinno być ok.
Sprawdzę po nowym roku i pozdzielę się efektami :) Dziękuję!

28.12.2009:

No i poszło. Negatyw wyszedł mi bardzo przejrzysty (gdy położy się pod niego gazetę przez czernie można swobodnie ją czytać), ciężko o szczegóły w światłach, zero szczegółów w cieniach. Bateryjka w światłomierzu musiała wyzionąć ducha (niedoświetlenie) a sam negatyw nie jest do końca dowołany.. Szkoda tylko ujęć z obchodów rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, ale najwyżej spróbuję za rok :)

Sam wywoływacz powinien być ok. Na dobrą sprawę świeżynka, stoi jakiś miesiąc w butelce nie przepuszczającej światła, z wyciśniętym powietrzem.

Chyba że popełniłem inny błąd -> po wyciągnięciu Superpana z lodówki odczekałem góra 1-2h zanim się ocieplił.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez rayman, łącznie zmieniany 1 raz.
A niech mnie TSS pokąsa!
Awatar użytkownika
kan_gory
-#
Posty: 165
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:53
Lokalizacja: żyrardów
Kontakt:

Post autor: kan_gory »

superpan 200, LC-29, 1+49
Załączniki
61710002.jpg
61710007.jpg
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Dla Rollei Superpan 200 @ASA200 proponuję takie czasy [20°C], mieszanie 10sek. co 1min.:

ID-11 (stock): 9-10min.
ID-11 (1+1): 14min. (tak podaje producent)
ID-11 (1+2): 18-20min.
ID-11 (1+3): 25min.
ID-11 (1+7): 63min. (3 przewrotki co 3min)
Awatar użytkownika
jjb
-#
Posty: 38
Rejestracja: 03 mar 2007, 08:49
Lokalizacja: Dąbrowa Szlachecka
Kontakt:

Post autor: jjb »

rayman pisze:No i poszło. Negatyw wyszedł mi bardzo przejrzysty (gdy położy się pod niego gazetę przez czernie można swobodnie ją czytać), ciężko o szczegóły w światłach, zero szczegółów w cieniach. Bateryjka w światłomierzu musiała wyzionąć ducha (niedoświetlenie) a sam negatyw nie jest do końca dowołany.. Szkoda tylko ujęć z obchodów rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, ale najwyżej spróbuję za rok :)
A jak wyszły napisy i końcówka filmu? Trudno inaczej ocenić, gdzie był błąd. Tak zdroworozsądkowo czas wywoływania był sensowny. Ale jeżeli nie ma szczegółów w światłach i jest to wina wywoływania, to napisy powinny być bardzo blade, a naświetlona końcówka bardzo jasna.
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Tego już nie pamiętam, ale znając siebie zwróciłbym na to uwagę. Śmietnik już opróżniony, więc nie powiem. Bardzo możliwe że wyjąłem z lodówki za mocno schłodzoną rolkę tego Superpana i przy tak niskich temperaturach ujęcia nie uwieczniły się tak jak trzeba.

Od paru dni czeka na półce kilka paczek MD-76 - wymoczę w tym, bo bardzo mi się ten wywoływacz podoba :) Baterię w światłomierzu też wymieniłem (nigdy więcej malutkich pastylek 1.5V na granicy terminu ważności z wyprzedaży), więc powinno zagrać jak trzeba.
A niech mnie TSS pokąsa!
Awatar użytkownika
bbartlomiej
-#
Posty: 12
Rejestracja: 15 paź 2008, 07:17
Lokalizacja: Małkinia Górna
Kontakt:

Post autor: bbartlomiej »

Może komuś się przyda:
Rollei Superpan 200 @ 200 wołany w Agfa Rodinal 1+50. Skanowane Epson V300. Mi ten film bardzo podpasował, mam jeszcze kilkanaście rolek w lodówce - cena super :)
http://www.flickr.com/photos/bbartlomiej/sets/72157623103686218/
Pozdrawiam
głowa na kartku i zapas filmów
Awatar użytkownika
vasco
-#
Posty: 35
Rejestracja: 20 kwie 2009, 18:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: vasco »

bbartlomiej
a ile moczyłeś w Rodinalu 1+50 tą błonę??
Koreks|błony|chemikalia|różne graty|kot
photoblog - cyfrowo/analogowy
Awatar użytkownika
bbartlomiej
-#
Posty: 12
Rejestracja: 15 paź 2008, 07:17
Lokalizacja: Małkinia Górna
Kontakt:

Post autor: bbartlomiej »

Docsy Rolleia podają 17min @ 20stC, ja miałem 24, więc zgodnie z tabelą Ilforda skróciłem do ~11:45, 1+50
Pozdrawiam
głowa na kartku i zapas filmów
ODPOWIEDZ