Obiektyw pod średni obrazek - pytanko

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Obiektyw pod średni obrazek - pytanko

Post autor: figureliusz »

Witam,
problem następujący. Powiększam sobie spokojnie mały obrazek opemusem 6 z nikkorem 40/4 i jest fajnie. Nabywszy okazyjnie Starta zrobiłem jeden film średnioobrazkowy i efekty na negatywie strasznie mi się podobają i w wolnej chwili chciałbym sobie zrobić odbitkę i tu dostrzegłem problem.
Minimalna wielkość odbitki robi mi się ok A4 przy nikkorze, a jako zamiennik mam jedynie starego, okrutnie zdezelowanego anareta 80.
Pytanie jest następujące (mógłbym to pewnie sprawdzić w realu, ale leniwie wolę się zapytać :) czy da się robić powiększenia średniego obrazka obiektywem 40, czy na brzegach się to jakoś rozjedzie, zniekształci?
Pozdrowienia!

/edit
matko! jeszcze 78 postów do przekazywanki.
Dramat :(
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

figureliusz pisze:Minimalna wielkość odbitki robi mi się ok A4 przy nikkorze
Tego zupełnie nie rozumiem.
figureliusz pisze:mógłbym to pewnie sprawdzić w realu, ale leniwie wolę się zapytać :)
:evil:
figureliusz pisze:czy da się robić powiększenia średniego obrazka obiektywem 40
Obawiam się, że nie uda Ci się poprawnie naświetlić rogów kadru. 40 może nie objąć całego negatywu.

Pozdrawiam!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Lenistwo wynika z faktu, że w chwilkę sprawdzę sobie negatyw pod powiększalnikiem, który jest rozłożony, a uruchamianiem całej ciemni, chemii, zaciemnianie łazienki, przepraszam kochanie, ale przez kilka godzin korzystanie z toalety jest utrudnione itd :mrgreen: to trwa...
Jak wrzuciłem negatyw z 40tką to przy maksymalnie opuszczonym powiększalniku i ustawionej ostrości (kiedy nie pojawiają się cienie od części powiększalnika (!) i nie wjeżdżam z obrazem na podstawę kolumny powiększalnika) obraz jest wielki, niemal jak A4. A wygląda na to, że 40tka obejmuje cały negatyw.
Problem w tym, że patrząc na obraz negatywu na deseczce powiększalnika nie potrafię ocenić, czy odbitka będzie z sensem.
Pytanie sprecyzowane brzmi: czy brzegi takiej odbitki nie będą zniekształcone?
Zweryfikuję to sobie, jak po przeprowadzce uruchomię na spokojnie ciemnię, ale jak ktoś ma doświadczenia w tym temacie to chętnie się dokształcę.
Awatar użytkownika
Coil
-#
Posty: 246
Rejestracja: 08 mar 2007, 19:39
Lokalizacja: MałaPolska

Post autor: Coil »

figureliusz pisze:Problem w tym, że patrząc na obraz negatywu na deseczce powiększalnika nie potrafię ocenić, czy odbitka będzie z sensem.
Pytanie sprecyzowane brzmi: czy brzegi takiej odbitki nie będą zniekształcone?
Nikkor 40/4 generalnie bardzo mydli w rogach i szeroki film tego pewnie poprawi. A odbitka na pewno będzie z sensem, przymknij go bardziej może będzie lepiej. Ewentualnie porównaj tą samą wielkość odbitki zrobionej Nikkorem i posiadanym Anaretem, może jest wystarczająco dobry żeby go używać.
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Pięknie dziękuję :-)
ODPOWIEDZ