Lampa ciemniowa

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Ferenc
-#
Posty: 22
Rejestracja: 13 lip 2009, 21:20
Lokalizacja: Polkowice

Lampa ciemniowa

Post autor: Ferenc »

Witam
Mam lampę ciemniową z filtrem czerwonym i zwykłą żarówkę 40W. Filtr jest bardzo mocny ponieważ lampa oświetla mi tylko obszar nad kuwetami a reszta pomieszczenia ( tzn łazienki) jest idealnie ciemna, wymiana żwrówki na mocniejszą powoduje tylko grzanie lampy i nic poza tym , czasem posiłkuje sie światłem z powiększalnika przepuszczonym przez czerwony filtr.

Trochę to męczące jest przy spędzaniu wielu godzin w ciemni. Czy wy też macie takie ciemności w ciemni? ;-)
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

Nie.
Polecam poszukac lampy Ilforda z filtrem 902. lub samego filtra i samemu dorobic reszte. W ciemi jest wtedy tak jasno, ze ciezko uwierzyc, ze nie zaswietla papierow. Oczywiscie bezpieczne tylko dla papierow do swiatla "oliwkowego" a dokladnie do tych ktore w dokumentach maja wpisane Ilford 902 jako safelight.
Ferenc
-#
Posty: 22
Rejestracja: 13 lip 2009, 21:20
Lokalizacja: Polkowice

Post autor: Ferenc »

Tylko że ja używam fomy bo nie mam powiększalnika na filtry do papierów wielogradacyjnych. A z tego co poszukiwałem to widze że ilford postawił na lultigrade. Choć naprawdę marzę o lepszym oświetleniu :cry:
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

noo....nie znam zadnej alternatywy dla czerwonego oswietlenia. nie wiem tez na ile ciemno masz u siebie, moze sprobuj z czerwona zarowka Philipsa?
ito
-#
Posty: 76
Rejestracja: 05 mar 2007, 21:21
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Post autor: ito »

używam kupionej w NOMI żarówki diodowej JDRD GU 10,UV BLOCK 1.1W -takie ma oznaczenie,firma ZeXt.Kosztowała 25zł,lampy ciemniowe schowałem głęboko.Jest jasno i bezpiecznie dla wszystkich papierów
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Mi oliwkowa żarówka nie zaświetla stałek Fomy - a robię na nich stykówki, więc dość długo czasem papier jest oświetlony... Nigdy więcej czerwonej żarówki :)

Pozdrawiam!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Ferenc
-#
Posty: 22
Rejestracja: 13 lip 2009, 21:20
Lokalizacja: Polkowice

Post autor: Ferenc »

ito pisze:używam kupionej w NOMI żarówki diodowej JDRD GU 10,UV BLOCK 1.1W
Kupowałeś przez internet czy w sklepie?
dadan_mafak pisze:nie wiem tez na ile ciemno masz u siebie,
Tak ciemno że jak wyciągam papier w utrwalacza i wrzucam do płukania do wanny która stoi tuz obok to lampa zawieszona nad kuwetami jej juz nie oswietla zupełnie. muszę świecić latarką żeby patrzeć czy nie wrzucę papieru na inny papier coby sie nie skleiły.
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Post autor: dejnekas »

kupilem zarowka phillipsa (oliwka) i zaswietla mocno kodaki polymaxy i tylko troche ilfordy. Tak wiec chyba pozostaje zakup lampy ilforda 902.
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Uwaga na żółto-pomarańczowe - te Ilforda XPress'a lekko zaświetlają, więc zawsze trzeba zrobić test (mają trochę zieleni w widmie).
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

zasadniczo nadają się diody o długości fali ponad 580nm, niektóre firmy podają długość fali, co jest przydatne bardzo.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Zrobiłem sobie lampkę do ciemni (na 20 sztukach super flux, długość fali: 590).
W łazience można czytać bez wysilania wzroku gazetę, pierwszy test już niedługo ;-)

Swoją drogą, jest to banalne, w życiu nie zajmowałem się elektroniką, wystarczyło trochę pogrzebać w googlach, kupić kilka drobiazgów i zlutować.

Jeśli faktycznie lampka nie zaświetla papieru to wypas.
Aha, zrobiłem zestaw bez efektu Szfarc-hilda, mam nadzieję, że też wypali.
F.
Ferenc
-#
Posty: 22
Rejestracja: 13 lip 2009, 21:20
Lokalizacja: Polkowice

Post autor: Ferenc »

Czy któraś z tych żarówek będzie odpowiednia?

http://inelsc.pl/Zarowka_LED_18_diodowa ... ta-37.html
Ferenc
-#
Posty: 22
Rejestracja: 13 lip 2009, 21:20
Lokalizacja: Polkowice

Post autor: Ferenc »

Jeszcze żeby sprzedawca się znał:):)
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Sporo pogrzebałem w tym temacie, sprzedawcy, producenci generalnie rozkładali ręce, kiedy pytałem się o długość fali :lol:
aż znalazłem sklep w Warszawie: LINK tam są dostępne ledy żółte, super flux (1 zł sztuka), jak na razie jedyne miejsce w sieci, które znalazłem, gdzie podają specyfikację, wraz z długością fali.
590-593 - ale wystarczy spojrzeć na krzywą fali, żeby było jasne, że każdy led "sieje" nieco powyżej i poniżej tej długości, więc test jest niezbędny.
Przetestowałem lampkę, którą zrobiłem na 20 super flux i plastik fomy jest zaświetlany dość szybko, ale nie zmontowałem układu z efektem Szfarcwalda, więc może to jest odpowiedź.
Po powieszeniu lampki za ubraniami na suszarce przestało zaświetlać.
Podejrzewam, że wystarczyłoby 10 ledów ;-)
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Post autor: AJK »

Jezeli dobrze pamietam, to Foma rekomenduje swiatlo ciemniowe o kolorze bursztynowym oraz czerwonym, a takze lampy sodowe. Sam uzywam lampy z diodami pomaranczowymi i zasilaniem impulsowym, dla wykorzystania efektu Schwarzschild'a i nie mam klopotow.
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
ODPOWIEDZ