Naj... 28mm

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Keek
-#
Posty: 246
Rejestracja: 27 cze 2007, 17:45
Lokalizacja: Warszawa

Naj... 28mm

Post autor: Keek »

Nie wiem, ankiety się na tym forum chyba nie da zrobić...
Najostrzejsza, najbardziej plastyczna; najlepsza 28-ka do małego obrazka - jakie są Wasze typy?
oKuba
-#
Posty: 3267
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Naj... 28mm

Post autor: oKuba »

Summilux 28/1.4
Awatar użytkownika
Keek
-#
Posty: 246
Rejestracja: 27 cze 2007, 17:45
Lokalizacja: Warszawa

Naj... 28mm

Post autor: Keek »

Do eMek zawsze wolałem Elmarity. Bardziej ciekawi mnie kwestia lustrzanek. Nikon, Canon, Olympus, Minolta, Contax...
oKuba
-#
Posty: 3267
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Naj... 28mm

Post autor: oKuba »

Keek pisze: 14 kwie 2024, 18:55 Do eMek zawsze wolałem Elmarity
Zabrzmiało troche jak: z szampanow to zawsze wolalem Igristoje ;-)

To o wolenie chodzi, czy o najlepszosc?
PPaweł
-#
Posty: 1420
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Naj... 28mm

Post autor: PPaweł »

No woli się raczej ten, który się uważa za najlepszy, nie? Chyba że kogoś szczególnie urzeka król cyfr na skali odległości, ale to raczej margines.
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 225
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Naj... 28mm

Post autor: BW »

- z tych kilku 28-mek co mam/miałem, moim zdaniem najbliższa "naj..." jest AF-S NIKKOR 28 mm f1:1,8G
Z_photo
-#
Posty: 1048
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Naj... 28mm

Post autor: Z_photo »

Paradoksalnie, w systemie Olympusa za najlepszy obiektyw o tej ogniskowej uchodzi ten najciemniejszy, tj. Zuiko 28mm/f 3.5.
Wg Olypedii ten obiektyw uchodzi za jeden z najlepszych obiektywów 28 mm, będąc nazywany Leiką dla ubogich : https://olypedia-de.translate.goog/inde ... r_pto=wapp
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 264
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Naj... 28mm

Post autor: Tomasz. »

W systemie pentaxa, w starszych seriach, też chyba najciemniejsza 28 - ta 3.5, uchodziła za najlepszą. 😉
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1927
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Naj... 28mm

Post autor: powalos »

W systemie Pentax'a też za najostrzejszy uważany jet SMC 28/3.5 Bez żadnych dodatkowych symboli (np. A,M czy F). Nazywany często SMC K 28/3.5 choć tego "K" nigdzie w oznaczeniach nie ma. Jest to wersja Takumara 28/3.5 na gwint m42 ale w wersji bagnetowej.
Fan Pentax'a.
oKuba
-#
Posty: 3267
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Naj... 28mm

Post autor: oKuba »

powalos pisze: 14 kwie 2024, 21:19 za najostrzejszy
Pytanie czy ostrosc obiektywu jest faktycznie wymiernikiem najlepszosci? To według mnie jeden z aspektów. Inna rzecz, ze pytanie jest sformułowane tak ogolnie, ze w zasadzie ciezko wywnioskować o co tak naprawdę chodzi..
Z_photo
-#
Posty: 1048
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Naj... 28mm

Post autor: Z_photo »

oKuba pisze: 14 kwie 2024, 21:29 Pytanie czy ostrosc obiektywu jest faktycznie wymiernikiem najlepszosci?
Z pewnością nie jedynym, ale jednym z tych ważniejszych.
W niektórych zastosowaniach nazbyt dużą ostrość można redukować w miły dla oka sposób - sam to niekiedy czynię zakładając na obiektyw zeissowego Softara (z tym, że dotyczy to raczej obiektywów o dłuższej ogniskowej).
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
Keek
-#
Posty: 246
Rejestracja: 27 cze 2007, 17:45
Lokalizacja: Warszawa

Naj... 28mm

Post autor: Keek »

Tak, pytanie jest sformułowane ogólnie, bo ciekaw jestem wszelkich subiektywnych opinii w każdym aspekcie "naj".
Wolę Elmarity, bo nie zależy mi na bokehu i małej głębi, a mam najlepszy balans między ostrością a wielkością obiektywu.

PS. Zastanawiam się nad jakimś zestawem: 28mm + fajne, nieprzeszkadzające w fotografowaniu łatwe do naprawy body (lustrzanka), najlepiej bez AF.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1356
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Naj... 28mm

Post autor: Jerzy »

Contaxowe 28 są bardzo ok, ale jaśniejsza (2.0) trudna do spotkania, bo pokochali ją kiedyś filmowcy; zwykła 2.8 też z tych nienajtańszych. Ale dla odmiany korpusy tanieją do absurdalnych kwot.
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
FomaFan
-#
Posty: 26
Rejestracja: 19 sie 2022, 20:34
Lokalizacja: Gliwice

Naj... 28mm

Post autor: FomaFan »

BW pisze: 14 kwie 2024, 20:41 AF-S NIKKOR 28 mm f1:1,8G
Bardzo dobre szkło, ale nie mam pojęcia (brak porównania) czy najlepsze. No i dyskretne to ono zdecydowanie nie jest.
Z_photo
-#
Posty: 1048
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Naj... 28mm

Post autor: Z_photo »

Keek pisze: 15 kwie 2024, 07:43 PS. Zastanawiam się nad jakimś zestawem: 28mm + fajne, nieprzeszkadzające w fotografowaniu łatwe do naprawy body (lustrzanka), najlepiej bez AF.
Zestawów korpus + obiektyw odpowiadających tym kryteriom jest bez liku. Żeby Ci coś konkretnego wskazać to musiałbyś doprecyzować jakie kryteria wyboru są dla Ciebie najistotniejsze (po tym, że lubujesz się w obiektywach Leiki wnioskuję, że mało istotnym jest dla Ciebie kryterium ceny).
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
ODPOWIEDZ