Wielki format

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 438
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Wielki format

Post autor: Mirosław »

Witam wszystkich i miłych smacznych Swiąt Wielkanocnych.

A jeśli chodzi o foto sprzęt to po bardzo długiej przerwie mojego obcowania z wielkim formatem, chciałbym się w końcu zdecydować na aparat LF.....swoje przemyślenia MAM ale zawsze sympatycznie poznać zdanie kogoś innego. Mianowice wybrać LF ,,Fild,, czy ,,View,, format raczej 4x5 ale nie jest to sztywne założenie.......do czego? plener ,portret ,macro...i może IR...studio takie PRO na razie nie bez ekstremalnych wyczynów....raczej do powiększania NIE tylko do skanowania czy stykówek. Dzięki za porady :mrgreen: :mrgreen:
Uzależniony od fotociemni .
skpt
-#
Posty: 665
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Wielki format

Post autor: skpt »

M.z. aparat jest raczej pochodną wyboru:
a) szkieł (ogniskowa, migawka, waga, krycie) - mogą (nie muszą) istotnie ograniczyć stosowalne aparaty,
b) ciężaru i przenośności (plecak? waliza? wózek?),
c) budżetu.
Jak człowiek ustali te trzy powyżej, to z reguły lista się dramatycznie redukuje. Tylko co to jest wielki format? 4x5? 8x10? ULF? ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10070
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wielki format

Post autor: J.A. »

Mirosław, określił że 4x5. Przyjmijmy, że wszystko co jest większe od 6x9 :-D
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1043
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Wielki format

Post autor: Henry »

Czyli mały wielki format ;-)

Ja tam polecam drewniane skrzynki - ładnie się składa i miłe w dotyku.

Obiektywy to nie problem - się bierze cokolwiek 180 do 210mm i koniec tematu. Że jakieś pole krycia... - póki nie robi się fotografii produktowej to zazwyczaj wystarcza. Droższe to zazwyczaj lepsze powłoki i korekcje jak ktoś robi slajdy.

Ciężkie będą wszystkie. Przecież wielkiego formatu na byle statywie się nie postawi...

Makro i IR to słaby pomysł. WF nie jest do tego.
skpt
-#
Posty: 665
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Wielki format

Post autor: skpt »

Ja się nie znam, ale w sprawie 180-210, to chyba wniosę votum separatum. Np. lubię używać 75mm, a wtedy albo wklęsła micha, albo aparat z beretem zamiast miecha, żeby się dało cokolwiek przednim standardem pobujać/posuwać. Wklęsła micha z kolei nie w każdą gardziel aparatu wejdzie, a i konstrukcja aparatu może w kadr wchodzić. Są fajne lekkie aparaty niedrewniane, ale mają ograniczenia wynikające z wielkości płytek/przestrzeni wewnątrz miecha. Podobnie 210 mm. to m.z. krótko, jak ktoś lubi ryjki same fotografować, a z dłuższymi obiektywami może braknąć miecha. A nawet jak nie brakuje miecha, to kwestia jak aparat wyważony jest na statywie (tu też są różne sprytne konstrukcje - w Toyo typu field można wysunąć tylni standard do tyłu i to bardzo pomaga, bo nie robi presji na statyw i ogranicza konieczność stosowania kolumbryny). Drewniaka na leciutkim statywie z włókna czasem stawiam, bo nie waży więcej niż cyfrowa lustrzanka (podwieszając plecak na dole). Ja bym jednak zdecydował najpierw w sprawie szkieł, żeby sobie w kolano nie strzelić. :-)
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 232
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wielki format

Post autor: Tomasz. »

Moim zdaniem to ostatecznie i tak wszystko rozbije się o to ile chcesz wydać ;-)
Bo można kupić fajne, stosunkowo lekkie kamery składane, które dobrze pracują z szerokokątnymi obiektywami i nawet makro nimi można zrobić. Tylko to nie będzie drogo - będzie bardzo drogo.
Także przemyśl, na jakich ogniskowych Ci zależy, jak często będziesz chciał podróżować z kamerą, określ jaki masz budżet i wtedy wybierz to co spełni Twoje oczekiwania.
photoatelier
-#
Posty: 118
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

Wielki format

Post autor: photoatelier »

Nie wiem na ile chcesz byc doskonałym w swoim fotografowaniu, wyciagac z negatywu ile sie tylko da, pomijam dalsze prace nad negatywem czy odbitkami; moim zdaniem najwazniejsza rzeczą to obiektyw..a im wiekszy format tym droższe szkła..
ODPOWIEDZ