co z tą lupą Patersona ?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

RK_fan
-#
Posty: 32
Rejestracja: 07 lis 2018, 18:23

co z tą lupą Patersona ?

Post autor: RK_fan »

Witajcie

Stało się. Skompletowałem ciemnie i lada dzień chce wykonać pierwsze odbitki samodzielnie. Naczytałem się, na rozmyślałem. Jednym z owoców tych rozmyślań był zakup lupy Patersona, gdyż ostrość na ziarno itp. Jednak mam z tym problem. Włożyłem negatyw do karetki, włączyłem powiększalnik, ustawiłem kadr, postawiłem lupkę i....no właśnie. Widzę cały czas taką samą białą plamę i nie zauważam żadnych zmian podczas kręceniem pokrętłem ostrości na powiększalniku. Może ktoś mi wyjaśnić co robię źle, na co zwrócić uwagę? Nie widzę żadnej ostrości/nie ostrości w żadnym momencie przez lupę....jestem zdezorientowany...

Druga kwestia to chciałbym się upewnić w którą stronę ma być zamontowana miseczka na obiektyw 50mm (opemus 6).

Sorry za banalne dla was pytania ;)

z góry dzięki.
Z_photo
-#
Posty: 1048
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

co z tą lupą Patersona ?

Post autor: Z_photo »

RK_fan pisze: 29 mar 2024, 21:40 Druga kwestia to chciałbym się upewnić w którą stronę ma być zamontowana miseczka na obiektyw 50mm (opemus 6).
Obiektyw należy wkręcić we wgłębioną część miseczki. Po zamontowaniu w powiększalniku miseczka ma byś skierowana wypukłością do góry.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
RK_fan
-#
Posty: 32
Rejestracja: 07 lis 2018, 18:23

co z tą lupą Patersona ?

Post autor: RK_fan »

No to kolejny problem się pojawił. Odwracając miseczkę tak jak napisałeś nie ma możliwość zamocowania jej w powiększalniku, po prostu nie trzyma się a śruba mająca ją przytrzymać ni jak nie może tego uczynić ;) Kupiłem tego opemusa z obiektywem 80 mm. Może to jest jakaś niefabryczna miseczka. Możliwe to jest?
Z_photo
-#
Posty: 1048
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

co z tą lupą Patersona ?

Post autor: Z_photo »

RK_fan pisze: 29 mar 2024, 22:01 Może to jest jakaś niefabryczna miseczka. Możliwe to jest?
Trudno to stwierdzić nie widząc jej.
Tak wygląda oryginalna: https://czarno-biale.pl/sklep/powieksza ... mus-6.html
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
RK_fan
-#
Posty: 32
Rejestracja: 07 lis 2018, 18:23

co z tą lupą Patersona ?

Post autor: RK_fan »

Z_photo
-#
Posty: 1048
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

co z tą lupą Patersona ?

Post autor: Z_photo »

Nie jestem pewien (bo nie pamiętam), czy ten mały pierścień nie ma być również wkręcony od strony zagłębionej.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
RK_fan
-#
Posty: 32
Rejestracja: 07 lis 2018, 18:23

co z tą lupą Patersona ?

Post autor: RK_fan »

ALe czy ta miseczka to jest oryginał? Jeśli tak to nie rozumiem, bo abstrahując od małego pierścienia nie mam bladego pojęcia jak ją zamocować w powiększalniku wypukłością do góry...
Z_photo
-#
Posty: 1048
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

co z tą lupą Patersona ?

Post autor: Z_photo »

Jeszcze taka uwaga: zakładając miseczkę należy oprzeć ją o dwa występy, a tę jej część która leży naprzeciwko śruby docisnąć od spodu, tak aby krawędź miseczki uniosła się ponad rdzeń śruby mocującej. Przy tej operacji możesz napotkać opór, ponieważ na miseczkę napierają od góry fałdy mieszka gdy jest on ściśnięty. Na czas mocowania dobrze jest więc rozciągnąć mieszek, uwalniając w ten sposób przestrzeń w którą ma wejść wybrzuszenie miseczki.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Z_photo
-#
Posty: 1048
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

co z tą lupą Patersona ?

Post autor: Z_photo »

RK_fan pisze: 29 mar 2024, 22:47 ALe czy ta miseczka to jest oryginał?
Wygląda na oryginalną.
Ale ta do Axomata czy Magnifaxa też tak wygląda, a podobno nieco różnią się wymiarami.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
RK_fan
-#
Posty: 32
Rejestracja: 07 lis 2018, 18:23

co z tą lupą Patersona ?

Post autor: RK_fan »

Cóż mogę powiedzieć. Twoje rady są nieocenione ! :) Zrobiłem dokładnie tak jak napisałeś. Rozciągnąłem mieszek, docisnąłem i weszło. Rozwiązało to także problem z ostrzeniem! Zacząłem widzieć przy ostrzeniu ziarno.

Jeszcze raz dzięki! Miło, że jest miejsce w internecie gdzie można spytać nie narażając się na wyśmianie :) Zwłaszcza, że dopiero zaczynam i pytania będą się pojawiać ;)
Z_photo
-#
Posty: 1048
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

co z tą lupą Patersona ?

Post autor: Z_photo »

Nie masz za co dziękować - w końcu po to m.in. mamy to forum, żeby pomagać w rozwiązywaniu problemów.
A pomóc mi było łatwo jeśli chodzi o meritum, bo używam takiego samego powiększalnika.
;-)
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10120
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

co z tą lupą Patersona ?

Post autor: J.A. »

RK_fan, wracając do lupy.
1. Ustaw maksymalne powiększenie (na ten jeden raz),
2. Ustaw ostrość ręcznie na maksymalnie otwartym obiektywie.
3. Ustaw ostrość w lupie. Czyli kręcąc okularem ustaw tak, byś widział dokładnie i ostro włos który przebiega w poprzek obrazu. Zablokuj okular.
4. Postaw lupę na środku obrazu (w osi obiektywu) Szukaj miejsca o średnim zaczernieniu jak najbliżej środka.
5. delikatnie kręć gałką ostrości powiększalnika. Powinieneś zobaczyć ziarno, które staje się ostre.

Jak już to raz zobaczysz, to wtedy będziesz wiedział czego szukać na mniejszych powiększeniach.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
krzychu128
-#
Posty: 276
Rejestracja: 31 gru 2010, 02:54
Lokalizacja: Rzeszów

co z tą lupą Patersona ?

Post autor: krzychu128 »

Wyłącz na czas ostrzenia lampę ciemniową, możesz też przysłonić obiektyw filtrem szarym. Osobiście używam ND8.
RK_fan
-#
Posty: 32
Rejestracja: 07 lis 2018, 18:23

co z tą lupą Patersona ?

Post autor: RK_fan »

krzychu128 pisze: 30 mar 2024, 11:46 Wyłącz na czas ostrzenia lampę ciemniową, możesz też przysłonić obiektyw filtrem szarym. Osobiście używam ND8.
Masz na myśli to, żeby ostrzyć przy samym świetle powiększalnika? Bo rozumiem że ostrzenie na maskownicy bez papieru jest prawidłowym działaniem? Ogólnie nie rozumiem tego problemu. Jedni mówią żeby podłożyć papier do ostrzenia, inni, że nie potrzeba, bo głębia ostrości i tak sprawi, że grubość papieru nie robi różnicy. Jak jest w praktyce?
PPaweł
-#
Posty: 1420
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

co z tą lupą Patersona ?

Post autor: PPaweł »

RK_fan pisze: 30 mar 2024, 11:51 Jak jest w praktyce
W praktyce to zależy.

:-)

No dobra, ja tam nie wiem, ja ostrzę na oko, ale jak Ci zależy, to po prostu wyostrz na maskownicę, włóż papier bez ruszania czegokolwiek innego (albo w odwrotnej kolejności) i sprawdź, czy widzisz różnicę.
ODPOWIEDZ