Dobór wywoływacza ?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Dobór wywoływacza ?

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 17 lis 2023, 22:06 Ale poprawny już tak. Mi się nigdy nie zdażyło za dawnych analogowych czasów, by nowy film wywołany w normalnym wywoływaczu wymagał papieru o gradacji miękkiej (to mniej więcej odpowiednik obecnej gradacji 0,5.
Owszem, jednak "poprawny" może być kłopotliwy przy sporządzaniu powiększeń, jeśli skumulują się pewne czynniki.
Np. negatyw, wywołany do wysokiego gamma (Agfa w swoich materiałach podawano nawet trzy czasy wywoływania - dla gamma równego 0,55, 0,65 i 0,75 - formalnie wszystkie poprawne), powiększany w powiększalniku kondensorowym, na papierze barytowym Fomy (zauważalnie bardziej kontrastowym niż jego odpowiedniki oznaczone tym samym stopniem kontrastowości) może spowodować konieczność wykorzystania filtracji jak w przypadku opisanym przez Włodka.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Dobór wywoływacza ?

Post autor: J.A. »

Z_photo pisze: 18 lis 2023, 01:11 Fomy (zauważalnie bardziej kontrastowym niż jego odpowiedniki oznaczone tym samym stopniem kontrastowości) może spowodować konieczność wykorzystania filtracji jak w przypadku opisanym przez Włodka.
Tyle, że Włodek przewołał film o 2EV
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Wlodek
-#
Posty: 59
Rejestracja: 11 lut 2023, 11:37
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Dobór wywoływacza ?

Post autor: Wlodek »

Do J.A. - nie znasz mnie, nie wiesz jaki aparat, a wysuwasz wnioski z księżyca, jakie 1600, gdzie coś takiego podałem ?
Muszę coś dodać, te 1/100 to dotyczy wskazań, a dokładność to 0,05 stopnia pomiaru przez termometr typu DC-1.
Aparat to Nikon F80, inne filmy mam prawidłowe (po obróbce), oczywiście zawsze delikatne odchyłki istnieją. Co do wywoływacza Fomy W37, miałem go tylko jednego, kupionego na wiosnę z datą do 05.2024r, więc drugiej próby nie będzie, bo nie mam takiego wywoływacza, dlatego podałem w pierwszym poście rodzaj wywoływacza i konkretne filmy, najlepszy to miałem na myśli najlepiej pasujący, stąd chciałem Waszych opinii na temat dopasowania wywoływacza do filmu, ale pierwsza opinia mnie zaskoczyła i przez kilka dni nic nie pisałem. Ale dzięki uczestnikom za wypowiedzi. Ja w latach 70,80,90 i 2000 miałem do dyspozycji filmy ORWO i Foton-u, wywoływacze również Fotonu, więc moja przerwa w "analogu i filmu oraz chemii" miała sporą przerwę, dlatego próbuję się dopytywać, to tak dla wyjaśnienia, tym bardziej po śmierci mojej żony wróciłem do zamiłowania od lat 70.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Dobór wywoływacza ?

Post autor: J.A. »

Wlodek pisze: 18 lis 2023, 07:36 Do J.A. - nie znasz mnie, nie wiesz jaki aparat, a wysuwasz wnioski z księżyca, jakie 1600, gdzie coś takiego podałem ?
Podałeś czas w którym wywołałeś HP5+
Nigdzie nie napisałem, że naświetlałeś go jak 1600.
Wywołałeś go jak 1600, a to oznacza, że przewołałeś o 2 EV.
Wlodek pisze: 18 lis 2023, 07:36 Muszę coś dodać, te 1/100 to dotyczy wskazań, a dokładność to 0,05 stopnia pomiaru przez termometr typu DC-1.
Masz świadectwo wzorcowania tego termometru?
Wlodek pisze: 18 lis 2023, 07:36 Aparat to Nikon F80, inne filmy mam prawidłowe (po obróbce), oczywiście zawsze delikatne odchyłki istnieją.
To jedynie dowodzi słuszności tezy o przewołaniu.

Zdajesz się nie rozumieć co się do Ciebie pisze.
Przewołanie i prześwietlenie/niedoświetlenie to dwie różne sprawy.

Upraszczając
Każdy film wymaga czasu X w wywoływaczu Y. Jeżeli ten czas zostanie przeciągnięty, to film będzie przewołany. Jeżeli będzie przewołany, to będzie kontrastowy. Tak się dzieje z każdym filmem w każdym wywoływaczu.

W37 to klon Kodak D76, tak jak ID 11 Ilforda.
W załączeniu tabelka ilforda z czasami dla ID11.
Czas 13 min dotyczy rozcieńczenia wywoływacza 1:1, albo filmu naświetlonego jak 1600 ASA. (14 min, mało istotna w tym momencie różnica).
Załączniki
Screenshot 2023-11-18 o 07.48.55.png
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
krzychu128
-#
Posty: 259
Rejestracja: 31 gru 2010, 02:54
Lokalizacja: Rzeszów

Dobór wywoływacza ?

Post autor: krzychu128 »

J.A. pisze: 18 lis 2023, 07:51 Masz świadectwo wzorcowania tego termometru?
To bardzo dobry termometr stosowany między innymi w gastro i kontroli przechowywania produktów w chłodniach - jak najbardziej może posiadać świadectwo wzorcowania. Działa znacznie szybciej i dokładniej od typowych termometrów cieczowych
J.A. pisze: 18 lis 2023, 07:51 W37 to klon Kodak D76, tak jak ID 11 Ilforda.
W załączeniu tabelka ilforda z czasami dla ID11.
WD37 jest podobny do D76 ale nie jest jego klonem. Działa bardziej wyrownawczo, trzeba wydłużyć czas wywoływania o około 15%
Wlodek pisze: 18 lis 2023, 07:36 wysuwasz wnioski z księżyca, jakie 1600, gdzie coś takiego podałem ?
Włodek , chodzi o to że ten czas 13 minut byłby słuszny gdybyś naświetlał ten film forsowo na ASA1600

W37 to dobry wywolywacz, jak wiele innych, tylko ma błąd w ulotce. Sam używam. Skoro masz już jakieś doświadczenie to kup następną paczkę i działaj dalej. Opanuj do perfekcji :-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Dobór wywoływacza ?

Post autor: J.A. »

krzychu128 pisze: 18 lis 2023, 08:15 To bardzo dobry termometr stosowany między innymi w gastro i kontroli przechowywania produktów w chłodniach - jak najbardziej może posiadać świadectwo wzorcowania. Działa znacznie szybciej i dokładniej od typowych termometrów cieczowych
To nie było pytanie złośliwe. Wiem co to jest. Tylko też wiem, że nawet bardzo wysokiej klasy termometry bez świadectwa wzorcowania, nie gwarantują deklarowanej dokładności. W większości przypadków są wystarczająco dokładne do celów fotograficznych, ale mam jeden taki, co kłamie o 1,1°C przy temperaturze mierzonej 37,8°C. I jest to właśnie w tym świadectwie umieszczone.
krzychu128 pisze: 18 lis 2023, 08:15 WD37 jest podobny do D76 ale nie jest jego klonem. Działa bardziej wyrownawczo, trzeba wydłużyć czas wywoływania o około 15%
9 min = 540s x 1,15 = 621 s. Czyli 10 min i 21 s. Nie 13.
Ciągle mamy przewołany film.

Nie wiem czym jest W37, kiedyś mi mówiono, że w Fotonie to kopia legalnie opublikowanej receptury D76. W opisie tego wywoływacza na stronie cz-b jest taka wzmianka
Foma Fomadon P - W 37 Przyjmuje się, że Fomadon P jest odpowiednikiem wywoływacza Kodak D76 d - nie D76. Wywoływacz W 37 czyli D76d jest od wywoływacza D76 bardziej kontrastowy i energiczniejszy w działaniu. Z tego powodu czasy wołania są w nim ok. 20 % krótsze. W 1 litrze wywoływacza można obrobić do 12 filmów 135-36. O ile D76 oparty jest o reduktor hydrochinon i metol to w D76d metol zastąpiony jest o wiele energiczniejszym fenidonem, dodaje się go - znaczy się fenidonu - kilka, kilkanaście razy mniej niż metolu.
Co by oznaczało, że nawet te 9 min jest za długim czasem.
Jeżeli prawdą jest to co piszą o fenidonie, to by się potwierdzało.
Ostatnio zmieniony 18 lis 2023, 10:31 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Wlodek
-#
Posty: 59
Rejestracja: 11 lut 2023, 11:37
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Dobór wywoływacza ?

Post autor: Wlodek »

Ja nie mając styczności z tym wywoływaczem (miałem jeden) mając ulotkę z niej skorzystałem, mam też opakowanie samego filmu HP5+, ale tam nie ma tego wywoływacza, więc przyjąłem poprawne czasy z ulotki W37, nauka nie idzie w las, następny raz będzie lepiej, ale dziękuję Wszystkim za pogaduchy. Pozdrawiam.
krzychu128
-#
Posty: 259
Rejestracja: 31 gru 2010, 02:54
Lokalizacja: Rzeszów

Dobór wywoływacza ?

Post autor: krzychu128 »

J.A. pisze: 18 lis 2023, 10:19 9 min = 540s x 1,15 = 621 s. Czyli 10 min i 21 s. Nie 13.
Ciągle mamy przewołany film.
Oczywiście.
J.A. pisze: 18 lis 2023, 10:19 Co by oznaczało, że nawet te 9 min jest za długim czasem.
Jeżeli prawdą jest to co piszą o fenidonie, to by się potwierdzało.
Też to czytałem i tak myślałem, jednak wyszło zupełnie odwrotnie. Specjalnie kupiłem oryginalny kodakowski D76 aby mieć punkt odniesienia. Trzeba wołać dłużej i ma mniejszy kontrast.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Dobór wywoływacza ?

Post autor: J.A. »

krzychu128 pisze: 18 lis 2023, 20:23 Trzeba wołać dłużej i ma mniejszy kontrast.
Ciekawe. Pewnie w Cz-B coś pokręcili.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Wlodek
-#
Posty: 59
Rejestracja: 11 lut 2023, 11:37
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Dobór wywoływacza ?

Post autor: Wlodek »

Tak na zakończenie, wiele dyskusji,ale odpowiedzi brak.... to jaki jest prawidłowy czas wywołania W37 do HP5+ ?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Dobór wywoływacza ?

Post autor: J.A. »

Dwie strony wątku, a Ty ciągle nie rozumiesz, że czegoś takiego nie ma.
Nie ma najlepszego wywoływacza, nie ma najlepszego filmu, nie ma
właściwego czasu wywoływania
Czas który podaje producent film lub wywoływacza jest to czas, który powinien (w przypadku W37 już wiemy, że nie) dać negatyw o gradiencie średnim między 0,5 a 0,7 pod warunkiem, że sceny na nim zarejestrowane są "scenami o średniej tonalności".
W takiej sytuacji negatyw powinie dać się skopiować na papier o gradacji 1-3 niezależnie od rodzaju źródła światła w powiększalniku.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Dobór wywoływacza ?

Post autor: Z_photo »

Wlodek pisze: 19 lis 2023, 18:31 (...) wiele dyskusji,ale odpowiedzi brak.... to jaki jest prawidłowy czas wywołania W37 do HP5+ ?
Nikt nie podał takiej informacji bo określenie "prawidłowy czas wywoływania" w przypadku negatywów może oznaczać wiele wariantów. Chyba niewiele osób ma doświadczenia z Fomadonem - więc nie mogą wskazać sugerowanego czasu, wynikającego z ich własnych doświadczeń.
Twoje doświadczenia wskazują natomiast, że czas wywoływania wskazywany przez producenta jest znacząco za długi, więc jeśli chciałbyś tego wywoływacza używać regularnie, to nie pozostaje Ci nic innego jak empirycznie ustalić optymalny (wedle Twoich kryteriów) czas obróbki.
Alternatywą jest użycie do obróbki HP5 czy FP4 wywoływaczy lepiej rozpoznanych, z użyciem których nie ma większego ryzyka otrzymania negatywu trudnego do skopiowania pod powiększalnikiem.
Dla HP5 sensowny wydaje się Microphen / ID-68 (samodzielnie składany) - ze względu na efektywne wyzyskanie czułości.
Dla FP4 wybrałbym ID11 / D-76, a z wywoływaczy konfekcjonowanych w formie płynnej FX-39 II od Adoxa.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
krzychu128
-#
Posty: 259
Rejestracja: 31 gru 2010, 02:54
Lokalizacja: Rzeszów

Dobór wywoływacza ?

Post autor: krzychu128 »

Wlodek pisze: 19 lis 2023, 18:31 Tak na zakończenie, wiele dyskusji,ale odpowiedzi brak.... to jaki jest prawidłowy czas wywołania W37 do HP5+ ?
Przecież dostałeś ode mnie dwie propozycje, 9 minut dla stocka i 23 minuty dla 1+3! Jak to brak odpowiedz? Poleconym mam Ci wysłać ? Szanuj czas innych. Chcesz pomocy to czytaj co Ci napisali.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Dobór wywoływacza ?

Post autor: powalos »

Mam wrażenie, że niektórzy koledzy zadają pytanie i oczekują odpowiedzi w rodzaju: wszystko zrobiłeś dobrze ale widocznie materiał był do d..y. Bo jak inaczej rozumieć to, że nie zwracają uwagi na podsuwane im rozwiązania ani wręcz prawidłowe przeprowadzenie danej czynności. To tak na "boku" tej dyskusji. ;-)
Fan Pentax'a.
Wlodek
-#
Posty: 59
Rejestracja: 11 lut 2023, 11:37
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Dobór wywoływacza ?

Post autor: Wlodek »

Na koniec , aby nie rozpoczynać nowego tematu, kiedyś odczynniki kupowałem w Gliwicach. I pytanie - gdzie dzisiaj są sklepy z chemią fotograficzną, ja znalazłem w Poznaniu, oraz na jakie najlepiej składać odczynniki jeśli chodzi o wywoływacze do filmów cz-b 135 i papierów multi gradacyjnych RC ?
ODPOWIEDZ