FOTON Fotonbrom - sposób na wyprostowanie

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

losmarjanos
-#
Posty: 1
Rejestracja: 05 lis 2008, 08:10
Lokalizacja: wwa

FOTON Fotonbrom - sposób na wyprostowanie

Post autor: losmarjanos »

Witajcie!
Ostatnio pracując w ciemni naświetliłem testowo kilka arkuszy starego papieru fotonbrom.
Ku mojemu zdziwieniu efekty wyszły zadziwiająco dobrze.
Odbitki tonalność mają ok, może trochę słabszy kontrast i są lekko pożółkłe, ale ogólny efekt "vintage" bardzo mi się podoba.
Czytałem na forum o wywoływaniu infekcyjnym. Będę dalej kombinował.
Mam jednak dosyć duży problem z pofalowaniem/powyginaniem się papierów.
Większość była pakowana jeszcze w czarny papier i pewnie złapały wilgoci z powietrza.
Są tak sztywne że nie ma szans ich sensownie upchnąć w maskownicy.

Stąd moje pytanie: czy znacie jakieś sposoby na zmiękczenie takiego papieru?
Może przed ekspozycją zwilżyć i naświetlać na szybie?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

FOTON Fotonbrom - sposób na wyprostowanie

Post autor: J.A. »

losmarjanos pisze: 25 paź 2023, 10:09 Może przed ekspozycją zwilżyć i naświetlać na szybie?
To jedyny sposób. ale nie zwilżaj, tylko po prostu włóż do kuwety z wodą. Niech namoknie całkowicie. Potem na szybę (choć to zły pomysł, lepsza będzie blaszana maskownica), osuszyć papierowym ręcznikiem. Sporo zabawy IMHO.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

FOTON Fotonbrom - sposób na wyprostowanie

Post autor: Imperitus »

Ja proponowałbym nawilżyć bezkontaktowo. Spryskaj ręcznik czy inny chłonny materiał wodą, ale tak żeby był tylko lekko wilgotny. Połóż na tym papiery i przykryj jakąś folią. Mogą tak zostać nawet na godzinę, aż papier się "zrelaksuje". Trzeba je potem wysuszyć pod lekkim obciążeniem.
Zakładam że nie posiadasz prasy więc gruba książka powinna wystarczyć. Jeśli nie dopuścisz do zbytniego zwilżenia emulsji to papier nie przyklei się do kart książki.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ