Posiadam zabytkowy zestaw Tetenala E6

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Fotomechanik
-#
Posty: 68
Rejestracja: 08 lis 2010, 09:12
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Posiadam zabytkowy zestaw Tetenala E6

Post autor: Fotomechanik »

Witajcie i pomóżcie człowiekowi, który kiedyś wydał wszystkie swoje pieniądze na zestaw do wywoływania slajdów i... O nim zapomniał. Jest to zgrabne pudełko, zestaw Tetenal Colortec E-6, na 1 litr, z datą przydatności do spożycia... No właśnie, to jest moje pytanie.

Rzecz w tym, że kupiłem go w okolicach 2009 roku, może 2010 i nie mam pojęcia, czy toto ma w ogóle jakąś datę ważności. Obejrzałem po pięćdziesiąt razy każdą stronę pudełka, oraz każdą z sześciu butelek i nie znalazłem niczego, co mogłoby być datą. To jeden problem. Drugi to to, że niektóre z buteleczek się trochę "zapadły" w sobie (nigdy nie były otwierane), a w niektórych zawartość jest podejrzanie mała. W wywoływaczu barwnym sięga nieco ponad połowę i jest czarna, w stabilizatorze również nieco ponad połowę, a wybielacz utrwalający, część 1, wygląda jakby wypełniał całą butelkę (ciemność widzę), ale przy potrząsaniu nie chlupie, jak płyn, wygląda, jakby miał postać stałą. Nie chcę odkręcać, żeby sprawdzić, bo jeśli (i to jest drugie pytanie) to się jeszcze nadaje do czegoś, po otwarciu z pewnością nadawać się przestanie.

Czy ktoś z szanownych kolegów pracował z tym zestawem? Czy mogę Waszym zdaniem ryzykować wywołanie? Nie zużyłem go, bo... Się bałem. Zawsze wywoływałem tylko filmy czarno białe, a słyszałem, że w E-6 trzeba rygorystycznie przestrzegać temperatury, no i wystarczy mały błąd, żeby zdjęcia poszły w p... Czy słusznie? Czy to naprawdę takie trudne, czy raczej diabeł nie taki straszny?

No i ta data ważności... Szkoda mi go wyrzucić, a tak się składa, że mam kilka slajdów i nie wiem. Ryzykować, czy nie ryzykować? Będę wdzięczny za jakąkolwiek radę, złotą myśl, etc...
zdjęcia (i blog) kogoś, kto w ogóle nie zna się na fotografii. http://glebsky.pl/
aka
-#
Posty: 5586
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Posiadam zabytkowy zestaw Tetenala E6

Post autor: aka »

Fotomechanik pisze: 20 maja 2023, 19:54 Ryzykować, czy nie ryzykować?
A to już zależy co kto lubi. Ja radziłbym PSZOK ;-)
Awatar użytkownika
Fotomechanik
-#
Posty: 68
Rejestracja: 08 lis 2010, 09:12
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Posiadam zabytkowy zestaw Tetenala E6

Post autor: Fotomechanik »

Co to k... jest świerzop? Znaczy PSZOK? Czy to KOSZ?
zdjęcia (i blog) kogoś, kto w ogóle nie zna się na fotografii. http://glebsky.pl/
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10054
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Posiadam zabytkowy zestaw Tetenala E6

Post autor: J.A. »

PunktSelektywnejZbiórkiOdpadówKomunalnych.
Ja bym jednak przetestował. Wywołać w tym można 10-15 rolek, w zależności od licho wie czego.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Posiadam zabytkowy zestaw Tetenala E6

Post autor: miki11 »

Fotomechanik pisze: 20 maja 2023, 19:54 Witajcie i pomóżcie człowiekowi
Czujesz jak Ci pomogli? :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
Fotomechanik
-#
Posty: 68
Rejestracja: 08 lis 2010, 09:12
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Posiadam zabytkowy zestaw Tetenala E6

Post autor: Fotomechanik »

No pomogli. Jak w tym dowcipie... Pomożecie? - zażartował towarzysz Gierek. Pomożemy! - zażartowali robotnicy...

Liczyłem, że ktoś używał. Może niekoniecznie przeterminowany (aż takim optymistą nie jestem), ale ktoś używał, właśnie tego zestawu i mógłby się podzielić tzw doświadczeniem.
zdjęcia (i blog) kogoś, kto w ogóle nie zna się na fotografii. http://glebsky.pl/
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10054
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Posiadam zabytkowy zestaw Tetenala E6

Post autor: J.A. »

Fotomechanik pisze: 21 maja 2023, 19:40 Liczyłem, że ktoś używał. Może niekoniecznie przeterminowany (aż takim optymistą nie jestem), ale ktoś używał, właśnie tego zestawu i mógłby się podzielić tzw doświadczeniem.
To trzeba było tak od razu. Ja dość dużo wywołałem w Tetenalu. Litrowy też się trafiał.
Jeżeli koncentraty zachowały oryginalną barwę i nic na dnie nie osiadło, to po prostu je rozrób i wywołaj jeden film. Chyba nie oczekujesz, że ktoś Ci powie, "będzie dobrze, w ciemno możesz wywołać w tym wszystko co masz za jednym zamachem - gwarantuję Ci."
Wszystkie koncentraty poza blyxem powinny być praktycznie bezbarwne. W żadnym nie może być osadów.
Jeżeli któryś jest ciemny (ciemniejszy niż słaba herbata), lub są w nim osady, to sorry, ale jednak PSZOK.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Fotomechanik
-#
Posty: 68
Rejestracja: 08 lis 2010, 09:12
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Posiadam zabytkowy zestaw Tetenala E6

Post autor: Fotomechanik »

No to tak właśnie jest. Bo jeden wywoływacz jest czarny i w dodatku wygląda, jakby się "zsiadł". Trudno, wywalę...
Ale mówisz, że wywoływałeś. Czy to trudny proces? Rzeczywiście rygory temperaturowe są aż takie ścisłe?
zdjęcia (i blog) kogoś, kto w ogóle nie zna się na fotografii. http://glebsky.pl/
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10054
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Posiadam zabytkowy zestaw Tetenala E6

Post autor: J.A. »

Fotomechanik pisze: 21 maja 2023, 20:27 Bo jeden wywoływacz jest czarny i w dodatku wygląda, jakby się "zsiadł". Trudno, wywalę...
Słuszna decyzja, szkoda filmu.
Fotomechanik pisze: 21 maja 2023, 20:27 Ale mówisz, że wywoływałeś. Czy to trudny proces? Rzeczywiście rygory temperaturowe są aż takie ścisłe?
Nie tylko wywoływałem, ale wywołuję.* Ostatnie wczoraj. Czy proces trudny? Łatwy. Ale ja wywołuję w procesorze. Pogadaj z aka, on wywołuje normalnie w koreksie.

Edyta się wtrąciła.
* obecnie w Fuji, ale to bez znaczenia, w przypadku użycia procesora. Tylko trochę dłużej.
Ostatnio zmieniony 21 maja 2023, 21:40 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5586
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Posiadam zabytkowy zestaw Tetenala E6

Post autor: aka »

Fotomechanik pisze: 21 maja 2023, 20:27 Czy to trudny proces? Rzeczywiście rygory temperaturowe są aż takie ścisłe?
Proces jest banalnie prosty, bo Colortec to tylko 3 kąpiele, a instrukcja mówi o "ręcznym" procesie i to działa. Stabilizacja temperatury nie jest trudna. Jest jeden problem - zestawów E-6 Tetenala nie ma i nie wiadomo czy będą. Wieści z Niemiec są optymistyczne, mówią o końcu maja, początku czerwca jako terminu powrotu na rynek. Wieści z Polski zgoła odmienne. Pożyjemy, zobaczymy. A przy okazji - dostałeś dobrą radę w pierwszym poście...
ODPOWIEDZ