[K] Lampa błyskowa Yashica CS-220 Auto

Szukam, Kupię, Sprzedam, Zamienię ...
UWAGA! Przeczytaj regulamin bazaru zanim dodasz post!

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 451
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

[K] Lampa błyskowa Yashica CS-220 Auto

Post autor: EE2 »

Witam :-)
Ma ktoś może na sprzedaż lampę błyskową Yashica CS-220 Auto?

Pozdrawiam :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Fredrixxon
-#
Posty: 182
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

[K] Lampa błyskowa Yashica CS-220 Auto

Post autor: Fredrixxon »

Do FX3 ją chcesz? Bo ta lampa to pogada z modelami od 108 w górę, a te manuale to tylko ją odpalą na pełnym błysku
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 451
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

[K] Lampa błyskowa Yashica CS-220 Auto

Post autor: EE2 »

Wg instrukcji działa z FX-3 w trybie auto też :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10058
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

[K] Lampa błyskowa Yashica CS-220 Auto

Post autor: J.A. »

Wg, instrukcji czego?
1. Aparat jest 100% mechaniczny więc nie ustawi czasu synchronicznego
2. Aparat nie potrafi odczytać automatyki lampy, więc nie utnie błysku w odpowiednim momencie.
3. Pewnie chodzi o czerwony piorunek gotowości lampy do błysku.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Fredrixxon
-#
Posty: 182
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

[K] Lampa błyskowa Yashica CS-220 Auto

Post autor: Fredrixxon »

EE2 : w trybie automatyki lampy. Tak zadziała każda współczesna lampa, Ja podpinam SB-28 i świoeci :-)
Jak znajdziesz cs-220, to bierz, ale może niepotrzebnie uszczuplisz sobie fundusze, a masz juz lampę, która FX-3 obsłuży bez problemu.
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 451
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

[K] Lampa błyskowa Yashica CS-220 Auto

Post autor: EE2 »

Wg instrukcji obsługi aparatu CS-220 Auto to jedna z dedykowanych lamp błyskowych.
Lampa posiada oprócz styku centralnego jeden dodatkowy, dzięki któremu gdy jest gotowa do błysku wyświetla w wizjerze aparatu kontrolkę pomarańczowego pioruna. Lampa ma swoją automatykę, która działa zupełnie niezależnie od aparatu. Miałem kilka lat temu taką lampę i używałem z Canonem EOS 20D (daje niskie napięcie na stopce). Używając wbudowanej w nią automatyki otrzymywałem prawidłowo naświetlone zdjęcia. Niestety w lampie uszkodziła się stopka przez co poszła w odstawkę. Jest do dziś gdzieś dobrze zabunkrowana w domu rodzinnym, bo od roku tata nie może jej znaleźć :mrgreen:
Teraz gdy mam aparat Yashica fajnie by było mieć do niego dedykowaną lampę. A z racji na to, że CS-220 Auto używałem i byłem z niej bardzo zadowolony, to takiej szukam :-)
Trafiają się te lampy na aukcjach internetowych czasami. Ceny są różne, można taką lampę dostać naprawdę tanio. Ale obecnie je wymiotło zupełnie więc postanowiłem zapytać tutaj, czy ktoś takowej nie posiada :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10058
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

[K] Lampa błyskowa Yashica CS-220 Auto

Post autor: J.A. »

EE2 pisze: 24 kwie 2023, 08:46 Lampa posiada oprócz styku centralnego jeden dodatkowy, dzięki któremu gdy jest gotowa do błysku wyświetla w wizjerze aparatu kontrolkę pomarańczowego pioruna. Lampa ma swoją automatykę, która działa zupełnie niezależnie od aparatu.
Czyli p3 z mojej wyliczanki. Nie jestem przekonany, czy dla tego dodatku warto kupować lampę, która nie ma głowicy obrotowej w 3D. Przy pionowym kadrze musisz odbijać od ściany, co w kolorze może być problemem. Poza tym moc tej lampy stawia pod wielkim znakiem zapytania możliwość odbijania od sufitu., czy ścian.
Ale skoro Szanowny Pan sobie winduje takie coś
to mnie nic do tego.
Ale doradzam jakiegoś Metra w tej automatyce, ale z lepszą mocą.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 1008
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

[K] Lampa błyskowa Yashica CS-220 Auto

Post autor: Z_photo »

Jeśli lampy faktycznie chcesz używać i zależy Ci na informacji o gotowości do błysku wyświetlanej w celowniku, to zgodnie z tym co zasugerował J.A. zainteresuj się lampami Metza z wymiennymi stopkami. Do takiej lampy można założyć stopkę SCA 382, co czyni ją dedykowaną dla aparatów Yashica i Contax.
O ile dobrze pamiętam, to niektóre lampy Cullmanna też umożliwiały wymianę stopek systemu SCA.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 451
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

[K] Lampa błyskowa Yashica CS-220 Auto

Post autor: EE2 »

Panowie, ja już zdecydowałem :-)
Szukam lampy Yashica CS-220 Auto i jeśli ktoś takową posiada to proszę o informację.
Rzadko używam błysku, pionowe kadry u mnie to jakieś 0.0001% wszystkich zdjęć :-)
Chcę mieć lampę „od kompletu” :-D

P.S. Zawsze można wykorzystać tzw. „blendę reporterską” :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Z_photo
-#
Posty: 1008
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

[K] Lampa błyskowa Yashica CS-220 Auto

Post autor: Z_photo »

EE2 pisze: 24 kwie 2023, 10:31 Chcę mieć lampę „od kompletu” :-D
Doskonale Cię rozumiem. :->
Z tego samego powodu niedawno skompletowałem sobie zestaw dedykowany do Olympusa.
Załączniki
20230215_114305-Resizer-1024M.jpg
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Fredrixxon
-#
Posty: 182
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

[K] Lampa błyskowa Yashica CS-220 Auto

Post autor: Fredrixxon »

Jak ma być do kompletu, to już się zamykamy i szukamy CS-220 auto dla EE2 :-)
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 451
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

[K] Lampa błyskowa Yashica CS-220 Auto

Post autor: EE2 »

Nie mam nic przeciwko lekkiemu schodzeniu z tematu, po roku obecności na tym forum widzę, że taki jest jego charakter i nie przeszkadza mi to ;-)
Ale faktycznie jeśli ktoś ma lampę Yashica CS-220 Auto na zbyciu to proszę o informację w tym temacie :-)
Bo póki co wiem, że do fotografowania z błyskiem najlepsza jest lampa błyskowa, która na pełnej mocy spali na pył wszystkie ćmy i komary w promieniu 100m od aparatu :mrgreen:
A przy fotografowaniu w upalne lato podczas suszy trzeba uważać w którą stronę się błyska żeby nie spowodować pożaru :mrgreen:
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Z_photo
-#
Posty: 1008
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

[K] Lampa błyskowa Yashica CS-220 Auto

Post autor: Z_photo »

EE2 pisze: 24 kwie 2023, 16:08 Bo póki co wiem, że do fotografowania z błyskiem najlepsza jest lampa błyskowa, która na pełnej mocy spali na pył wszystkie ćmy i komary w promieniu 100m od aparatu :mrgreen:
Eee tam..., taka lampa byłaby Ci potrzebna gdybyś chciał błyskać w trybie HSS na plaży w samo południe słonecznego dnia :->
Ale Yashica FX-3 w tym trybie pracować nie zechce, więc w mniej krytycznych zastosowaniach lampa o której pisałeś powinna wystarczyć.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 451
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

[K] Lampa błyskowa Yashica CS-220 Auto

Post autor: EE2 »

Na plaży w samo południe słonecznego dnia lampa błyskowa chyba się nie przyda :mrgreen:
No, chyba że o czymś nie wiem? :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Fredrixxon
-#
Posty: 182
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

[K] Lampa błyskowa Yashica CS-220 Auto

Post autor: Fredrixxon »

Plaża w południe to IMHO jedno z dwóch (trzech?) sensownych zastosowań flesza. Tylko nie z taką migawką.
CS 220 auto do zgarnięcia na olxsie, co prawda ze 109MP, ale zagadać można
a CS-240 auto ze 108MP
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2023, 22:29 przez Fredrixxon, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ