Kamera Alstar PZ-803 problem z mikropryzmatem

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 459
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Kamera Alstar PZ-803 problem z mikropryzmatem

Post autor: EE2 »

Witam wszystkich :-)
Co prawda temat dotyczy kamery Super 8 a nie aparatu fotograficznego, ale to też jest sprzęt tradycyjny.
W tytułowej kamerze z jakiegoś dziwnego dla mnie powodu nie działa znajdujący się na środku celownika mikropryzmat. Bez względu na to, czy obraz jest dobrze wyostrzony, czy też zupełnie nieostry cały czas to pole jest „rozpikselowane”. Problem ten utrudnia ostrzenie o czym przekonałem się po wywołaniu i obejrzeniu filmu zrobionego za pomocą tej kamery. Co może być przyczyną wyżej opisanego problemu? Kamera leżała jakieś 20 lat na strychu w torbie ale oprócz tego wszystko jest z nią w porządku. Działa prawidłowo przesuw filmu, silnik zoomu oraz automatyka przysłony. Jedyny problem to ten opisany powyżej. Czyżby warunki strychowe doprowadziły do uszkodzenia czegoś?
Dodam, że mam też drugą kamerę - Quarz 1X8S2 i w niej też nie działa mikropryzmat :roll:

Pozdrawiam
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
PPaweł
-#
Posty: 1372
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Kamera Alstar PZ-803 problem z mikropryzmatem

Post autor: PPaweł »

A patrzysz na niego dokładnie prosto? Bo w takich małych obrazkach to bardzo robi różnicę.
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 459
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Kamera Alstar PZ-803 problem z mikropryzmatem

Post autor: EE2 »

Próbowałem różnych kątów i nic nie zmienia się :roll:
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
ODPOWIEDZ