Sklep Czarno - Białe

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Sklep Czarno - Białe

Post autor: powalos »

Ja z czystym sumieniem polecam Bratex i oczywiście Fotociemnię. Solidnie i bardzo szybko.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 444
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Sklep Czarno - Białe

Post autor: EE2 »

Z_photo pisze: 01 kwie 2023, 13:59
EE2 pisze: 01 kwie 2023, 13:10 Kolega kupił ten sam film 36 klatkowy i wyszło 42 klatki.
I może być problem jeśli końcowy odcinek filmu nie zmieści się na szpuli koreksu.
Pod koniec łatwo nie było ale ostatecznie udało się wkręcić taki nadmiarowo długi film :-)
Kolega poprosił o wywołanie filmu i jakież było moje zdziwienie jak po wszystkim go rozwinąłem i okazało się, że są 42 klatki :shock:
Gdybym wiedział, że tak będzie to bym użył do tego celu koreks UPB-1A :mrgreen: Ten bez problemu ogarnie takie nadmiernie długie filmy :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Sklep Czarno - Białe

Post autor: Z_photo »

EE2 pisze: 01 kwie 2023, 18:37 Gdybym wiedział, że tak będzie to bym użył do tego celu koreks UPB-1A :mrgreen: Ten bez problemu ogarnie takie nadmiernie długie filmy :-)
Owszem, dałoby się bez problemu taki film wywołać, tyle że do zalania tego koreksu potrzeba 2 litrów roztworu. Tak więc szczodrość sprzedawcy może być trochę kłopotliwa.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 444
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Sklep Czarno - Białe

Post autor: EE2 »

Wiem :-) UPB-1A zostawiam sobie do obróbki filmów 8mm :-)
Te 42 klatki połknęła bez problemu szpula od mojego Pattersona i na całe szczęście okazało się, że pasuje ona też do Krokus Tanku :-)
Wtedy miałem od kolegi do wywołania dwa filmy, oba to Fomapany 100 ASA i oba od czarno-białe.pl z tym, że jeden 24 klatkowy a drugi 36 klatkowy. Użyłem Krokus Tanka 2000 i mojej wywoływarki zwanej potocznie kiwaczkiem. Wyszło w HC-110 elegancko :-D
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Sklep Czarno - Białe

Post autor: miki11 »

EE2 pisze: 01 kwie 2023, 20:20 na całe szczęście okazało się, że pasuje ona też do Krokus Tanku
Wywiad gospodarczy PRL pracował w pocie czoła nad tym, żeby ta szpulka pasowała :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Sklep Czarno - Białe

Post autor: J.A. »

Akurat to nie zasługa wywiadu gospodarczego, tylko legalnie nabytych przez ekipę E. Gierka (czasem zupełnie niepotrzebnych) licencji.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Sklep Czarno - Białe

Post autor: aka »

J.A. pisze: 02 kwie 2023, 09:15 Akurat to nie zasługa wywiadu gospodarczego, tylko legalnie nabytych przez ekipę E. Gierka (czasem zupełnie niepotrzebnych) licencji.
Trochę jednak kradli: https://pl.wikipedia.org/wiki/Marian_Zacharski
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Sklep Czarno - Białe

Post autor: miki11 »

J.A. pisze: 02 kwie 2023, 09:15 legalnie nabytych przez ekipę E. Gierka
Hmm... może lepiej nie mieszajmy naszych merytorycznych, fajnych spraw z działalnością przestępczą.
_________________
Łatwe nie cieszy
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Sklep Czarno - Białe

Post autor: aka »

miki11 pisze: 02 kwie 2023, 08:59 Wywiad gospodarczy PRL pracował w pocie czoła nad tym, żeby ta szpulka pasowała :-)
miki11 pisze: 02 kwie 2023, 12:58 Hmm... może lepiej nie mieszajmy naszych merytorycznych, fajnych spraw z działalnością przestępczą.
:mrgreen:
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Sklep Czarno - Białe

Post autor: miki11 »

Przepraszam za moją zdecydowaną wypowiedź, ale znane są statystyki kradzieży zachodnich technologii przez wywiad gospodarczy tak zwanych krajów RWGP. Nie chcę teraz się pomylić, ale Japończycy oszacowali, że około 92-95% ich patentów technologicznych zostało wykradzionych. To są ogólnodostępne dane. A my powinniśmy dość dobrze wiedzieć, czyj produkt jest protoplastą naszych koreksów Krokus o pojemnościach 800 i 2000 ml.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 444
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Sklep Czarno - Białe

Post autor: EE2 »

Ale już w drugą stronę nie pasują te szpulki :-) Szpula z Krokusa nie pasuje do Pattersona :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Sklep Czarno - Białe

Post autor: J.A. »

aka pisze: 02 kwie 2023, 12:26
J.A. pisze: 02 kwie 2023, 09:15 Akurat to nie zasługa wywiadu gospodarczego, tylko legalnie nabytych przez ekipę E. Gierka (czasem zupełnie niepotrzebnych) licencji.
Trochę jednak kradli: https://pl.wikipedia.org/wiki/Marian_Zacharski
Że tak powiem, to nie były koreksy do wywoływania filmów.
miki11 pisze: 02 kwie 2023, 14:04 Przepraszam za moją zdecydowaną wypowiedź, ale znane są statystyki kradzieży zachodnich technologii przez wywiad gospodarczy tak zwanych krajów RWGP. Nie chcę teraz się pomylić, ale Japończycy oszacowali, że około 92-95% ich patentów technologicznych zostało wykradzionych. To są ogólnodostępne dane. A my powinniśmy dość dobrze wiedzieć, czyj produkt jest protoplastą naszych koreksów Krokus o pojemnościach 800 i 2000 ml.
Tak, produkowaliśmy lustrzanki, sprzęt medyczny, kilkanaście różnych modeli samochodów, że o sprzęcie Hi-Fi nie wspomnę. Wobec tak postawionej tezy, że to są ogólnodostępne dane, wskaż mi może choć jeden produkt z rynku foto, który jest kopią OPATENTOWANEGO produktu zachodniego. To że koreksy wyglądają dość podobnie nie znaczy, że zostały ukradzione.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
darekdp1
-#
Posty: 226
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

Sklep Czarno - Białe

Post autor: darekdp1 »

I jak zwykle zeszliśmy na manowce.
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Sklep Czarno - Białe

Post autor: PPaweł »

Polska raczej nie piratowała jakoś tak bardzo na bezczelnego, w odróżnieniu od, istotnie, Związku Radzieckiego, który się dalece nie obcyndalał. Natomiast sporo było robione na licencjach, coponiektórych takich raczej z d*py, no bo licencjonować plastikowy słoik z kręciołkiem w środku to już naprawdę trzeba było mieć coś z deklem. Z drugiej strony może nieco idealizujemy możliwości ówczesnego przemysłu chemicznego. Ze strony trzeciej, znam historię o tym, jak to Polska już produkowała Socatę pod nazwą PZL Koliber, ale to była wersja "lekka", a jak przyleciała na Okęcie wersja "ciężka", to inżynierowie z warszawskiego PZL pod jakimś pretekstem opóźnili odlot tego samolotu i po prostu go po kryjomu zinwentaryzowali strukturę i technologię. Natomiast w fabryce, jak wdrażali tę francuską produkcję, to się pracownicy dziwili, jak to można tak dziury pod nity wiercić według linijki w dwóch różnych częściach i jak to ma pasować, przecież wiadomo, że najlepiej złożyć blachy i wiercić przez obie na raz, żeby się otwory zgadzały.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Sklep Czarno - Białe

Post autor: technik219 »

miki11 pisze: 02 kwie 2023, 14:04 Japończycy oszacowali, że około 92-95% ich patentów technologicznych zostało wykradzionych.
Poczytajcie sobie o współpracy japońskiej firmy Asahi z DDR-owcami przy produkcji lustrzanek Pentax (i w ogóle skąd się wzięła nazwa Pentax). Jak ktoś interesuje się motoryzacją to niech poszpera w temacie produkcji motocykli i od kogo Japończycy uczyli się jak produkować motocykle. Okaże się, że myśl techniczna nie zawsze szła "ze słońcem" ;-)
Lux mea lex
ODPOWIEDZ