Pierwsza Foma 100 - proszę o sugestie

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Pierwsza Foma 100 - proszę o sugestie

Post autor: miki11 »

Wczoraj testowo przestrzeliłem kilkanaście klatek tego (nowego dla mnie) filmu. Jestem na początku mojej kalibracji z tym negatywem. Naświetlałem na nominalne ASA 100. Wywoływacz Kodak D-76 (stock przygotowany w lipcu, zagazowany) 1:1, 21°C, 9 min., 60/60x3. Oczywiście wczoraj było marcowo, od słońca przez dziury w chmurach, po ciężkie obłoki i porywisty wiatr ze śniegiem. Niestety, nie miałem filtra połówkowego dla zaciemnienia nieba, za to założyłem filtr pomarańczowy. Poniżej zamieszczam przykładowe fotki, skan DSLR, odwrócenie i wstępna obróbka w Darktable (moduł NegativeDoctor). Nie ruszałem cyfrowych opcji (kontrast, cienie i światła, itd.), starałem się pokazać te obrazki w takim stanie, jak one wyglądają naturalnie. Proszę o sugestie, co mogę tu zmienić, żeby osiągnąć lepsze wyniki.
Załączniki
DSCF4766.jpg
DSCF4754.jpg
DSCF4755.jpg
_________________
Łatwe nie cieszy
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Pierwsza Foma 100 - proszę o sugestie

Post autor: Z_photo »

Jest dobrze - zarejestrowane są szczegóły w najgłębszych cieniach i w wysokich światłach. Miłe dla oka, drobne i równe ziarno.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Pierwsza Foma 100 - proszę o sugestie

Post autor: oKuba »

Krotko, gdyz jestem w stresie urlopowym. Troche dziwny to poczatek kalibracji, gdyz zrobiles tylko kilka klatek w zmiennych warunkach swietlnych i to bez serii naswietlen przy roznych czulosciach. No ale przynajmniej teraz wiesz, ze w cieniach brakuje troche szczegolow ;-)

Zdjecia sa naprawde ok biorac pod uwage warunki oraz fakt, ze to pierwsza kombinacja film-wywolywacz. Pewnie w poscie (pc/ ciemnia) mozna by bylo z nich jeszcze sporo wyciagnac. Radzilbym jednak kalibracje a pozniej dopasowanie wynikow/ wolania do sytuacji kontrastowej, co przy filmie maloobrazkowym nie jest trywialne jesli panuja zmienne warunki swietlne.
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Pierwsza Foma 100 - proszę o sugestie

Post autor: miki11 »

No tak, scena z założenia była kontrastowa, więc zakładałem, że mogę sporo stracić na obu końcach. Co do ekspozycji, robiłem oczywiście seria 0EV/+1EV/+2EV i mam swoje przemyślenia. Teraz się zastanawiam, czy wałkować D-76 (np. 1:3, albo godzinkę w 17°C 1:4 z leniwym mieszaniem), czy może D-23 stock. Na razie mam tu pod dostatkiem takich kontrastów. Poza tym ostatnio mam zajawkę na chmury z żółtym/pomarańczowym/czerwonym filtrem, stąd pewnie takie kadry.
_________________
Łatwe nie cieszy
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Pierwsza Foma 100 - proszę o sugestie

Post autor: oKuba »

Nie skalierbrowales jednego a juz chcesz zmieniac wywolywacze? Dobre
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Pierwsza Foma 100 - proszę o sugestie

Post autor: miki11 »

Kuba, nic nie chcę, myślę na głos. Opieram się trochę na wynikach z innego materiału. Nie każdy jest zawodowcem :-) Zresztą dlatego tutaj pytam.
_________________
Łatwe nie cieszy
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Pierwsza Foma 100 - proszę o sugestie

Post autor: oKuba »

W takim razie owocnych przemyslen :-D Moje zdanie znasz; niezawodowca, jakby ktos pytal..
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pierwsza Foma 100 - proszę o sugestie

Post autor: J.A. »

miki11 pisze: 29 mar 2023, 10:53 Poniżej zamieszczam przykładowe fotki, skan DSLR, odwrócenie i wstępna obróbka w Darktable (moduł NegativeDoctor). Nie ruszałem cyfrowych opcji (kontrast, cienie i światła, itd.), starałem się pokazać te obrazki w takim stanie, jak one wyglądają naturalnie. Proszę o sugestie, co mogę tu zmienić, żeby osiągnąć lepsze wyniki.
Możesz pokazać negatywy.
Nie istnieje coś takiego jak "w takim stanie jak wyglądają naturalnie" Zawsze ocenia się negatyw, jeżeli chcesz wiedzieć czy negatyw jest dobry.
miki11 pisze: 29 mar 2023, 11:47 Teraz się zastanawiam, czy wałkować D-76 (np. 1:3, albo godzinkę w 17°C 1:4 z leniwym mieszaniem), czy może D-23 stock.
Czyli, ciasto nie wyszło, nie wiem dla czego, to zmienię przepis.
Jest taka zasada przy eksperymentach, która sprawdza się zawsze i wszędzie. W fotografii analogowej także.
Zmieniamy jednorazowo zawsze tylko jeden parametr, pozostałe na które mamy wpływ pozostają bez zmian.
Kalibrację też się robi w raczej powtarzalnych warunkach, a nie w plenerze. Z powodu powyższej zasady.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Pierwsza Foma 100 - proszę o sugestie

Post autor: miki11 »

Oczywiście, to są negatywy, prosto po skanowaniu (jpg), tylko wycięta pełna ramka, nic więcej nie dotykane. No, jeszcze przeskalowane do 2400dpi na długim boku. Nie chcę zaśmiecać cennego miejsca na serwerze.
Załączniki
DSCF4766.jpg
DSCF4755.jpg
DSCF4754.jpg
_________________
Łatwe nie cieszy
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Pierwsza Foma 100 - proszę o sugestie

Post autor: miki11 »

J.A. pisze: 29 mar 2023, 16:00 Zmieniamy jednorazowo zawsze tylko jeden parametr, pozostałe na które mamy wpływ pozostają bez zmian.
Kalibrację też się robi w raczej powtarzalnych warunkach, a nie w plenerze. Z powodu powyższej zasady.
Ok, masz całkowitą rację. Może nie powinienem pisać o kalibracji, po prostu skusiła mnie ta pogoda i zrobiłem kilkanaście strzałów w sekwencji 0, +1, +2 EV.
_________________
Łatwe nie cieszy
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pierwsza Foma 100 - proszę o sugestie

Post autor: aka »

miki11 pisze: 29 mar 2023, 18:03 to są negatywy, prosto po skanowaniu
Jak jest napisane - to są skany.
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Pierwsza Foma 100 - proszę o sugestie

Post autor: miki11 »

aka pisze: 29 mar 2023, 18:28 Jak jest napisane - to są skany.
To też jest źle? Generalnie to są sfotografowane klatki.
_________________
Łatwe nie cieszy
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pierwsza Foma 100 - proszę o sugestie

Post autor: aka »

miki11 pisze: 29 mar 2023, 18:31
aka pisze: 29 mar 2023, 18:28 Jak jest napisane - to są skany.
To też jest źle? Generalnie to są sfotografowane klatki.
No to skany czy sfotografowane klatki? Nie wiem czy źle bo to J.A. miał postulat a nie ja ;-)
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Pierwsza Foma 100 - proszę o sugestie

Post autor: miki11 »

aka pisze: 29 mar 2023, 19:40 skany czy sfotografowane klatki?
Duplikator z matówką i mieszek od Canon'a, Rodagon i cyfrówka - czyli fotografia każdej klatki filmu.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pierwsza Foma 100 - proszę o sugestie

Post autor: J.A. »

Chodzi o to, że ogólnie ocena materiału na podstawie kopii cyfrowej jest ryzykowna. Wiem miki11, że chcesz porady i pomocy w ocenie wyników, ale ja osobiście nie podejmuję się na podstawie obrazu na monitorze stwierdzić, czy jest dobrze, żle, czy w ogóle.
Negatywy wyglądają spoko, jedyne co można na podstawie tych obrazków powiedzieć, że wyglądają dobrze, ale ja nie wiem jaka jest gęstość cieni, świateł.
Widząc negatyw na podświetlarce, jestem w stanie określić jakiego filtra potrzeba przy kopiowaniu i nie mylę się o więcej niż 1.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ