Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: mrek »

krzychu128 pisze: 17 mar 2023, 23:29 No i to co świeciło w sufit w dużej mierze to szczelina w niezpasowanej, wygiętej, górnej pokrywie nad mieszalnikiem.
Dodam uwagę na temat szczelin wentylacyjnych z labiryntem dla światła.
Otóż w moim Durst 138 są one szerokie i zauważyłem że przepuszczają światło. Okazało się, że kurz który osadził się na wyczernionych częściach spowodował, że światło bez problemów odbijało się trochę od popielatego koloru i sączyło nad powiększalnik. Wyczyszczenie szczelin do czarnej blachy (jak na zdjęciu) wyeliminował ten problem. Nieużywany powiększalnik zawsze, no prawie zawsze, przykrywam pokrowcem z grubego materiału. No ale ciemnia w piwnicy to jednak nie sala operacyjna. Z latami warstwa kurzu osadziła się w szczelinach, tym bardziej, że komorę mam wentylowaną mechanicznie.
Załączniki
dusrst_138_glowica.JPG
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
krzychu128
-#
Posty: 239
Rejestracja: 31 gru 2010, 02:54
Lokalizacja: Rzeszów

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: krzychu128 »

mrek pisze: 19 mar 2023, 20:11 Dodam uwagę na temat szczelin wentylacyjnych z labiryntem dla światła.
Otóż w moim Durst 138 są one szerokie i zauważyłem że przepuszczają światło. Okazało się, że kurz który osadził się na wyczernionych częściach spowodował, że światło bez problemów odbijało się trochę od popielatego koloru i sączyło nad powiększalnik. Wyczyszczenie szczelin do czarnej blachy (jak na zdjęciu) wyeliminował ten problem. Nieużywany powiększalnik zawsze, no prawie zawsze, przykrywam pokrowcem z grubego materiału. No ale ciemnia w piwnicy to jednak nie sala operacyjna. Z latami warstwa kurzu osadziła się w szczelinach, tym bardziej, że komorę mam wentylowaną mechanicznie.
Właśnie pracuję nad takimi detalami. Tutaj dziura, tam szczelina, gdzie indziej kurz i robi się jasno w ciemni.
Najbardziej bije u mnie po oczach to światło znad karetki, ale mam już plan postępowania :-)

Jednocześnie odkryłem inny trop słabego kontrastu - żarówka.
Otóż na polskojęzycznych stronach wszyscy sprzedają żarnik Osram HLX 64627 jako dedykowany do tego powiększalnika. I taki miałem od początku. Osram w karcie katalogowej ma "MAX 3200K", choć w różnych miejscach różnie podają, w niektórych kk wcale nie ma podanej temperatury a na czarnobiale.pl nie wiem skąd ale 3500 wynaleźli. Karta katalogowa podaje że ma powłokę dichroniczną.

Na anglojęzycznych stronach natomiast jako zamiennik oryginalnego "LPL 5281-2" widnieje Philips 6834FO który ma temperaturę barwową 3330K opisaną jako NOMINAL. Opisana jest jako żarówka kwarcowa.

Być może te rozbieżności niewiele znaczą, ale chcę to sprawdzić. Ten Philips jest prawie trzykrotnie droższy i przychodzi z magazynu centralnego - muszę kilka dni poczekać.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: jac123 »

Hm, ale ty kombinujesz z głowicą do koloru. Spraw sobie głowicę do b&w, to może i kontrast wróci...
krzychu128
-#
Posty: 239
Rejestracja: 31 gru 2010, 02:54
Lokalizacja: Rzeszów

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: krzychu128 »

jac123 pisze: 21 mar 2023, 15:18 Hm, ale ty kombinujesz z głowicą do koloru. Spraw sobie głowicę do b&w, to może i kontrast wróci...
Mam opemusa, tam jest kontrast. Na LPL lepiej się pracuje. Głowice konsensorową chętnie kupię , masz taką? Widziałeś gdzieś?
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: aka »

krzychu128 pisze: 21 mar 2023, 15:48 Głowice konsensorową chętnie kupię
A może: https://www.ebay.co.uk/itm/334389118116 ... R-LO783gYQ
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: skpt »

aka, to jest głowica multigrade, z mieszaczem i filtrami wyskalowanymi pod BW, ale nie kondensorowa.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: aka »

skpt pisze: 21 mar 2023, 17:03 aka, to jest głowica multigrade, z mieszaczem i filtrami wyskalowanymi pod BW, ale nie kondensorowa.
No przecież wiem i dlatego napisałem "A może:...".
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: jac123 »

aka pisze: 21 mar 2023, 16:52
krzychu128 pisze: 21 mar 2023, 15:48 Głowice konsensorową chętnie kupię
A może: https://www.ebay.co.uk/itm/334389118116 ... R-LO783gYQ
O tym właśnie myślałem.
ps. sprawdź jeszcze w tej głowicy do koloru w jakim stanie są filtry, czy aby nie wypalone oraz ten mieszacz ze styropianu, czy nie zżółkł ...
krzychu128
-#
Posty: 239
Rejestracja: 31 gru 2010, 02:54
Lokalizacja: Rzeszów

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: krzychu128 »

Kombinuje z głowicą kolor ponieważ chce doprowadzić sprawę do końca. A założyłem temat po to aby poznać kto na czym robi. Skoro są osoby które lubią pracować na mieszalniku oznacza to że jest to zdatne do użytku.

Cytując klasyka: „Jeśli w życiu nie idzie ci jakbyś sobie życzył, oznacza to że czegoś nie wiesz”
Chce się dowiedzieć dlaczego ten kontrast leżał.

Jestem już po pierwszych próbach po uszczelnieniu puszki - jest dobrze, nawet bardzo dobrze.
Ten LPL miał mnóstwo szczelin, ale nie przywiązywałem do tego uwagi, nie wiedziałem że ma to aż taki wpływ na odbitki.
Pozostaje mi tylko zaciemnić ściany i sufit i sprawdzić ta drugą żarówkę philipsa i na tym koniec doświadczeń.
jac123 pisze: 21 mar 2023, 22:53 sprawdź jeszcze w tej głowicy3 do koloru w jakim stanie są filtry, czy aby nie wypalone oraz ten mieszacz ze styropianu, czy nie zżółkł ...
Na pewno jest trochę zżółknięty, tylko co z tym zrobić ?
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: jac123 »

krzychu128 pisze: 13 mar 2023, 23:55 Cześć,
Pytam ponieważ mając LPL7700 miałem ciagle problemy z brakiem kontrastu. Na ilfordach czy kodaku niekiedy brakowało mi skali magenty...
Przecież na wstępnie piszesz, że brakowało ci skali. Głowice do koloru mają nieco inny zakres skali niż te do b&w, może to z tego powodu, nie wiem. W każdym bądź razie błędu systemowego nie naprawisz uszczelniając przecieki światła albo zmieniając żarówki ...
krzychu128
-#
Posty: 239
Rejestracja: 31 gru 2010, 02:54
Lokalizacja: Rzeszów

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: krzychu128 »

1. Przecieki światła zaświetlają papier w trakcie naświetlania jak lampa ciemniowa. Zatkałem dziury, już widzę poprawę.
2. Żarówka jeśli będzie cieplejsza niż oryginał będzie świecić bardziej żółto.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: J.A. »

krzychu128 pisze: 21 mar 2023, 23:02 Cytując klasyka: „Jeśli w życiu nie idzie ci jakbyś sobie życzył, oznacza to że czegoś nie wiesz”
Chce się dowiedzieć dlaczego ten kontrast leżał.
Odpowiedź może być prozaiczna. Np, na słaby maksymalny filtr M, to dość częste w przypadku głowic barwnych. Drugi powód, już podałem wcześniej. Twoje negatywy są wywołane nie pod głowicę z mieszaczem. Oczywiście jak się zdążyłem zorientować, nieświadomie z Twojej strony. Podstawowa zasada przy pracy z papierami MG jest taka, że negatyw powinien być tak wywołany by standardowa scena kopiowała się na gradacji 2, a to oznacza, że dla mieszacza należy wywoływać filmy do wyższego gradientu ok 0,7, a dla kondensorów do gradientu rzędu 0,55. Film wywołany do gradientu 0,7 na oko widać, że jest mocniej kryty i bardziej kontrastowy.
krzychu128 pisze: 21 mar 2023, 23:02 Na pewno jest trochę zżółknięty, tylko co z tym zrobić ?
A to z kolei oznacza, że potrzebuje więcej niebieskiego by uzyskać maksymalny kontrast.
Co z tym zrobić, obstawiam, że pogodzić się z faktem, że maksymalny kontrast w tej konfiguracji jest niedostępny.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
krzychu128
-#
Posty: 239
Rejestracja: 31 gru 2010, 02:54
Lokalizacja: Rzeszów

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: krzychu128 »

J.A. pisze: 22 mar 2023, 08:06 a to oznacza, że dla mieszacza należy wywoływać filmy do wyższego gradientu ok 0,7, a dla kondensorów do gradientu rzędu 0,55
Albo lepiej "uzyskać wartość środkową Ḡ=0,62 (stosowaną w definicji czułości ISO)"
Ale negatyw odłóżmy na bok, puki co zostaję w nieświadomości, zajmujemy się w tym wątku powiększalnikiem.
J.A. pisze: 22 mar 2023, 08:06 Co z tym zrobić, obstawiam, że pogodzić się z faktem, że maksymalny kontrast w tej konfiguracji jest niedostępny.
Nie tak szybko. Muszę tą sprawę doprowadzić do końca.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: J.A. »

krzychu128 pisze: 22 mar 2023, 08:55 Albo lepiej "uzyskać wartość środkową Ḡ=0,62 (stosowaną w definicji czułości ISO)"
Kompromis zawsze oznacza rezygnację z czegoś. Już samo naświetlanie wielu różnych zdjęć na jednym materiale (film 135 czy 120), a potem ich wspólne wywoływanie jest wystarczającym kompromisem. Z tego właśnie powodu w fotografii wielkoformatowej powstał system strefowy.
krzychu128 pisze: 22 mar 2023, 08:55 Nie tak szybko. Muszę tą sprawę doprowadzić do końca.
Ale nie bierzesz pod uwagę, że to właśnie jest koniec?
Ludzie już dawno podziękowaliby powiększalnikom kondensorowym, gdyby finalny efekt na mieszaczu mógł być identyczny. To są dwa systemy z różnym zestawem wad, zalet, możliwości i ograniczeń.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
krzychu128
-#
Posty: 239
Rejestracja: 31 gru 2010, 02:54
Lokalizacja: Rzeszów

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: krzychu128 »

J.A. pisze: 22 mar 2023, 10:41 Ale nie bierzesz pod uwagę, że to właśnie jest koniec?
Na ten zżółknięty mieszacz przyszedł mi do głowy pewien pomysł, wezmę się do pracy w najbliższych dniach.
Za kilka dni będę miał też zamówione żarniki philipsa.
Wtedy temat naprawy uznam za zamknięty.

A kiedy usprawnię powiększalnik podejmę ostateczną decyzję który system będzie dla mnie lepszy.
ODPOWIEDZ