perspektywa

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

ArtekJ
-#
Posty: 63
Rejestracja: 11 gru 2022, 09:47

perspektywa

Post autor: ArtekJ »

Pogubiłem się w systematyzowaniu Perspektywy. Do tej pory z grubsza w teorii orientowałem się. Bardziej instynktownie używałem jej. Dziś kliknąłem na opracowania na youtube.
Okazało się że nazwę perspektywa można użyć tez z pojęciem "punktu widzenia" żabi, naturalny, ptasi. Na przykład "żabia perspektywa". Czy to jest poprawne?
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

perspektywa

Post autor: powalos »

Dla żaby czy też ptaka jest to naturalna perspektywa widzenia. I oczywiście perspektywa kojarzyła mi się zawsze z punktem widzenia.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

perspektywa

Post autor: J.A. »

powalos pisze: 06 mar 2023, 18:08 Czy to jest poprawne?
Tak. Jak wyżej kolega powalos, napisał. I dosłownie i w przenośni. W zasadzie zawsze perspektywa oznacza punkt widzenia. Z punktu widzenia (nomen omen) fotografa, twórcy obrazu, perspektywa jest pewną geometrią, ale znowu geometrią związaną z punktem widzenia.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

perspektywa

Post autor: aka »

ArtekJ pisze: 06 mar 2023, 17:19 Okazało się że nazwę perspektywa można użyć tez z pojęciem "punktu widzenia" żabi, naturalny, ptasi. Na przykład "żabia perspektywa". Czy to jest poprawne?
https://sjp.pwn.pl/slowniki/perspektywa.html
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

perspektywa

Post autor: PPaweł »

ArtekJ pisze: 06 mar 2023, 17:19 Na przykład "żabia perspektywa". Czy to jest poprawne?
Nigdy nie słyszałeś takiego określenia? Toć to nawet potocznie się tak czasem mówi. Nawet częściej, niż o "ptasiej".
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

perspektywa

Post autor: powalos »

No przecież "żabią" wykorzystuje się często w celu "wydłużenia" nóg modelek. A "ptasia" to teraz panuje na ściankach z vip-ami, gdzie widzimy nienaturalnie duże głowy w stosunku do całego ciała. Mnie ta maniera bardzo denerwuje. Często jeszcze fotografowane szerokim kątem.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

perspektywa

Post autor: technik219 »

Dawniej perspektywą nazywali lunetę. Proponuję dla odróżnienie punkt widzenia nazywać "aspektem" ;-)
Lux mea lex
ArtekJ
-#
Posty: 63
Rejestracja: 11 gru 2022, 09:47

perspektywa

Post autor: ArtekJ »

Chyba za poważnie traktuję tego rodzaju "opracowania" na youtube. Raczej za dosłownie. Jednakże jeżeli coś tłumaczymy musimy pilnować przekazu, by definicja była ścisła. Na przykład w samolocie na wysokości dziesięciu tys. metrów nie krzyczymy do znajomego anglika o Hi Jack. Niektórzy odbiorą to jak hijack! W sądzie nie krzyczymy do dziecka, które śmieci papierkami po cukierkach "zabije Cie"...
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

perspektywa

Post autor: PPaweł »

ArtekJ pisze: 06 mar 2023, 21:36 W sądzie nie krzyczymy do dziecka, które śmieci papierkami po cukierkach "zabije Cie"...
Nigdzie tak nie krzyczymy do dziecka. Bo to jest zwyczajny debilizm.
ArtekJ pisze: 06 mar 2023, 21:36 Chyba za poważnie traktuję tego rodzaju "opracowania" na youtube. Raczej za dosłownie. Jednakże jeżeli coś tłumaczymy musimy pilnować przekazu, by definicja była ścisła.
Na YT, oczywiście, jest masa szajsu. Tym niemniej, jeżeli usłyszałeś tam określenia "żabia perspektywa" i "ptasia perspektywa", to dobrze usłyszałeś.
ArtekJ
-#
Posty: 63
Rejestracja: 11 gru 2022, 09:47

perspektywa

Post autor: ArtekJ »

Chciałem uściślić ten przekaz ponieważ mam wytłumaczyć młodemu człowiekowi dokładnie według definicji. Potem wytłumaczę potoczne formuły tak by się latorośle nie pogubiło.
Jak usystematyzować perspektywę. Co źródło to jak by własna interpretacja. Czy jest dostępne wiarygodne źródło z Internetu czy podręcznik?
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

perspektywa

Post autor: PPaweł »

ArtekJ
-#
Posty: 63
Rejestracja: 11 gru 2022, 09:47

perspektywa

Post autor: ArtekJ »

Filmik ten jest bardzo ciekawy. Podoba się. Można polubić tego fotografa. Zapisałem link. Czy jest naukowe opracowanie o perspektywie? Może jakiś podręcznik akademicki?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

perspektywa

Post autor: rbit9n »

ArtekJ pisze:Pogubiłem się w systematyzowaniu Perspektywy. Do tej pory z grubsza w teorii orientowałem się. Bardziej instynktownie używałem jej. Dziś kliknąłem na opracowania na youtube.
Okazało się że nazwę perspektywa można użyć tez z pojęciem "punktu widzenia" żabi, naturalny, ptasi. Na przykład "żabia perspektywa". Czy to jest poprawne?
ale historia! mnie o rodzajach perspektywy uczyli na plastyce w szkole podstawowej.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

perspektywa

Post autor: PPaweł »

Sprawdziłem na reprezentatywnej próbie społecznej - teraz nie uczą.
ArtekJ
-#
Posty: 63
Rejestracja: 11 gru 2022, 09:47

perspektywa

Post autor: ArtekJ »

PPaweł pisze: 08 mar 2023, 07:48 Sprawdziłem na reprezentatywnej próbie społecznej - teraz nie uczą.
Tak wiem. Jak nie mają pojęcia na jakiś temat to szydzimy. Może uznają, że coś wiemy, ale nie powiemy. Już niema żadnych pytań.
ODPOWIEDZ