Czułość a jakość

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 437
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Czułość a jakość

Post autor: Mirosław »

Witam.
Może temat od świeże ...albo i nie .Który z tych filmów najlepiej znosi wywołanie forsowne naświetlając na 800asa...a chciałbym następnie wykonać powiększenia 24x30 w dobrej jakości (ps.dobra jakość sformułowanie umowne :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: )
ILFORD PAN 400...ILFORD DELTA 400....KENTMERE PAN 400....ROLLEI RPX 400...AGFA APX 400....ILFORD HP5 PLUS 400....KODAK TMAX 400
FOMAPAN 400...lub jakiś inny. Nie jestem w stanie na każdym zrobić jakieś próby ...ale za sugestie będę B.wdzięczny ...na sierpień tego roku szykuje się do ważnego reportażu...dzięki pozdro :-D
Uzależniony od fotociemni .
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 221
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Czułość a jakość

Post autor: BW »

- zdecydowanie polecam HP5
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Czułość a jakość

Post autor: szable »

napisz jaka tematyka, bo to ma znaczenie. Moje typy: portret HP5, street ruch Trix, krajobraz TMax lub Delta 400. Z tym że krajobrazu na pewno bym nie forsował tylko raczej naświetlał jako 100ASA.
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 437
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Czułość a jakość

Post autor: Mirosław »

Już dziękuje za sugestie.....tematyka : reportaż ślubny ale nie w kościele ceremonia w środowisku lekko ogrodowym i sala jako miejsce do zabawy.... chcę zrobić dodatkowo dla młodych w B&W i na papier póżniej w ciemni (cyfryzacje sobie już zamówili).
Uzależniony od fotociemni .
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 437
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Czułość a jakość

Post autor: Mirosław »

Albo DELTA 3200......TMAX 3200...i naświetlać na 1600 .
Uzależniony od fotociemni .
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Czułość a jakość

Post autor: szable »

wnętrza można zrobić Deltą 3200 w XTOLu bo ten zestaw ma bardzo wyraziste ziarno, ale przejść tonalnych to prawie zero. Zdecydowanie lepiej wyjdzie HP5 forsowany do 1600. Będzie trochę bardziej tonalny, jednak też już bez szału. Jak już musze forsować a robię to baaaardzo rzadko, to preferuję HP5 podniesiony do 1600, niż Deltę 3200. Co do ogrodu to wiadomo , portret to mała głębia ostrości czyli duża dziura czyli może być niższe ISO, a więc tu już można poszaleć - TRix 400 świecony jak 100 da piękne szarości, to bedzie baja. Podobnie wyjdzie FP4 jak 50. Powodzenia.
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Czułość a jakość

Post autor: teh_R. »

Nie jesteś w stanie zrobić próby... To kup Fomę i zrób. Jak się decydujesz robić full service, to rób.
Wszystkie są spoko. Niektóre spoksze - robiłem podobne sztuki na Hp5+ (dla mnie dobrze zrobiona to żyleta), Delta 400 też, Tmax400 też. Owszem, widać różnice... na powiększeniu o którym piszesz, i różnice w wywołaniu przede wszystkim - bo tym najbardziej można skrzywdzić naświetlenie i negatyw.
Lubię Kentmere 400/Pan400 - bo różnie ludzie piszą i pewnie mają rację. Natomiast ja rzucałem raz koreksem jak piłeczką pingpongową, i nie dało się tego obcym ludziom dać do ręki w powiększeniu 13x18. Ale później przestałem i nagle - o, da się.
Fomę wspominam jako najbardziej mdłą. Na tyle, że po dwóch rolkach romans został zakończony. Jednak możliwe, że wiedząc to co wiem nie kląłbym dzisiaj na ceny Kodaka.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Czułość a jakość

Post autor: rbit9n »

filmy, filmami, a wywoływacz też ważny. niektóre wywojki nieco podnoszą czułość, inne nie, a są też takie, które obniżają. mnie się najlepiej pchało w ID-68 (Microphen ) i Mytolu (Xtol).
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Czułość a jakość

Post autor: PPaweł »

Mirosław pisze: 06 mar 2023, 21:32 Nie jestem w stanie na każdym zrobić jakieś próby
Ale jakąkolwiek próbę to przed robotą zrób.
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 437
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Czułość a jakość

Post autor: Mirosław »

Nie jestem w stanie kupić każdego filmu B&W 400asa dostępnego na rynku i zrobić próby.
PPaweł pisze: 08 mar 2023, 07:51 Ale jakąkolwiek próbę to przed robotą zrób.
Jak sie zdecyduje który materiał wybiorę to próby zrobię na pewno razem z zupami które sam przygotowuje...za sugestie wszystkim dziękuje :mrgreen:
Uzależniony od fotociemni .
darekdp1
-#
Posty: 226
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

Czułość a jakość

Post autor: darekdp1 »

Do wywoływania forsownego dobry jest Wehner Entwickler, ostatnio sprzedawany jako Jobo "alfa".
Na początek z Fomy 100 robi Fomę 125. HP5+ spokojnie na 1600.
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 437
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Czułość a jakość

Post autor: Mirosław »

darekdp1 pisze: 08 mar 2023, 21:34 Do wywoływania forsownego dobry jest Wehner Entwickler, ostatnio sprzedawany jako Jobo "alfa".
Namierzyłem już ten wywoływacz....to co proponują to na sporo filmów......dziękuje za sugestie.
Uzależniony od fotociemni .
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Czułość a jakość

Post autor: powalos »

Mirosław pisze: 09 mar 2023, 13:44 Namierzyłem już ten wywoływacz....to co proponują to na sporo filmów....
Pozostaje pytanie jak z trwałością "w czasie".
Fan Pentax'a.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Czułość a jakość

Post autor: oKuba »

powalos pisze: 09 mar 2023, 14:51 Pozostaje pytanie jak z trwałością "w czasie".
Powiedzialbym, ze bardzo dobrze. Jeden ze skladnikow nalezy lezakowac w lodowce, drugi gdziekolwiek. 3 lata bez zadnych problemow, prawdopodobnie dluzej. Mowa o napoczetych pojemnikach. I jeszcze jedna informacja. Wywolywac mozna dwa negatywy jeden po drugim w tej samej kapieli i to bez wydluzania czasu wywolania.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Czułość a jakość

Post autor: powalos »

oKuba, serdecznie dziękuję.
Fan Pentax'a.
ODPOWIEDZ