Pancolar 50mm pytanie

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

sadziak
-#
Posty: 59
Rejestracja: 22 lis 2018, 22:15

Pancolar 50mm pytanie

Post autor: sadziak »

Cześć
Otrzymałem w prezencie Pancolara auto 50 mm 1,8 CZJ . Nigdy nie miałem takiego szkła. Mam dwa pytania - strasznie lekko chodzi pierścień (bez kliku) przysłony -coś nie tak? Obiektyw nie ma popychacza-mam go cały czas otwarty. Był z Practicą VLC, ale z tyłu żadnych styków nie ma..To podobno fajne szkłó, mam jakieś body do m42 i szkoda go trochę.
oKuba
-#
Posty: 3183
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Pancolar 50mm pytanie

Post autor: oKuba »

Mam taki, tzw. zebre, ale nie ma w nazwie auto, chociaz posiada od strony kamery bolec, ktory otwiera i zamyka przyslone. Przyslona wyraznie klika. Bardzo to zacne szklo moim zdaniem
sadziak
-#
Posty: 59
Rejestracja: 22 lis 2018, 22:15

Pancolar 50mm pytanie

Post autor: sadziak »

oKuba
Mały bolec wpadł. Coś zaczyna mi świtać, że był chyba rozkręcony czy co, że bolec wpadł a pierścień przysłony kręci się luźno..
oKuba
-#
Posty: 3183
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Pancolar 50mm pytanie

Post autor: oKuba »

sadziak, Niestety zaden ze mnie technik, wiec nie pomoge. Ale jest na forum sporo kompetentych grzebaczy, wiec pewnie ktos cos doradzi.
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Pancolar 50mm pytanie

Post autor: PPaweł »

Skoro popychacz wpadł (albo się zgubił), to ewidentnie ktoś to rozkręcał. I zgubił kuleczkę, lub sprężynkę zatrzaskującą ten pierścień. Zasadniczo proste technicznie sprawy, o ile coś tam nie jest bardziej pogubione, tylko że te takie brakujące elemenciki trzeba czymś zastąpić. Najprościej pewnie dać do naprawy w którymś warsztacie jeszcze naprawiającym starocie.
Z_photo
-#
Posty: 1010
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Pancolar 50mm pytanie

Post autor: Z_photo »

PPaweł pisze: 10 lut 2023, 21:23 (...) ewidentnie ktoś to rozkręcał. I zgubił kuleczkę, lub sprężynkę zatrzaskującą ten pierścień.
Z kulkami nie ma problemu - można je kupić.
Mam takie w zapasie - mogę sprezentować. Spodziewam się, że większy problem może być ze sprężynką.

Jakby co, to proszę o kontakt: 508-065-548
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10061
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pancolar 50mm pytanie

Post autor: J.A. »

sadziak pisze: 10 lut 2023, 19:14 Cześć
Otrzymałem w prezencie Pancolara auto 50 mm 1,8 CZJ . Nigdy nie miałem takiego szkła. Mam dwa pytania - strasznie lekko chodzi pierścień (bez kliku) przysłony -coś nie tak? Obiektyw nie ma popychacza-mam go cały czas otwarty. Był z Practicą VLC, ale z tyłu żadnych styków nie ma..To podobno fajne szkłó, mam jakieś body do m42 i szkoda go trochę.
Był grzebany. Styków nie musi mieć, bo nie każdy był w wersji "electric", ale brak popychacza i zaskoków na pierścieniu przesłony oznacza, że ktoś go przerabiał.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
JacekK
-#
Posty: 68
Rejestracja: 29 lis 2020, 12:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

Pancolar 50mm pytanie

Post autor: JacekK »

Jeśli tak już o Pancolarze. Mam dwa, jeden klasyczny, drugi electric. Ten właśnie sprawia problem. Nie domyka przesłony. Ani pierścieniem, ani popychaczem. Zdjąłem tył, nie ma żadnych śladów korozji czy zabrudzenia, rozruszałem wewnętrzny popychacz przesłony, złożyłem trochę podziałał za kilka tygodni to samo.Pewnie coś trze w tarczach przesuwających listki przesłony??? Jak się do tego dobrać nie rozkręcając samej optyki? Odkładam w czasie bo jest drugi, ale kiedyś trzeba to zrobić.
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 455
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Pancolar 50mm pytanie

Post autor: EE2 »

No niestety - przysłona do mycia. Przerabiałem ten temat z Pentaconem Electric Multi Coating 1.8/50 i Pentaconem Auto MC 4/200. W obu szkłach umycie przysłony benzyną ekstrakcyjną i ponowne zmontowanie rozwiązało problem na dobre.
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
JacekK
-#
Posty: 68
Rejestracja: 29 lis 2020, 12:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

Pancolar 50mm pytanie

Post autor: JacekK »

Dzięki. Dobrze, że listków przesłony jest mało. Pamiętam do dziś horror z montażem przesłony w Jupiterze 9.
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Pancolar 50mm pytanie

Post autor: PPaweł »

Jeżeli da się tak zrobić, żeby mieć dostęp do przysłony bez rozbierania wszystkiego, to można ją przymknąć do końca, wyczyścić to, co widać, otworzyć - zamknąć, doczyścić to, co się rozmazało, powtarzać, aż nic nie będzie już wychodzić. To, oczywiście, półśrodek, ale może wystarczyć, a do tego zmniejsza ryzyko uszkodzenia czegoś przy rozbieraniu. Oczywiście to są delikatne blaszki, więc wszystko ostrożnie.
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 455
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Pancolar 50mm pytanie

Post autor: EE2 »

Jeśli przysłona jest taka jak w Pentaconie Electric MC 1.8/50 to nie ma się czego bać zbytnio :-)
Wiadomo, że trzeba ostrożnie się z tym obchodzić ale nie jest trudne jej wyczyszczenie i złożenie od nowa.
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
JacekK
-#
Posty: 68
Rejestracja: 29 lis 2020, 12:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

Pancolar 50mm pytanie

Post autor: JacekK »

Nie pamiętam szczegółów, ale chyba wyjmuje się cały tylni człon optyczny i bez tego nie ma dostępu dalej niż do napędu wewnętrznego
Dzięki.
W wolnej chwili będę kombinował.
ODPOWIEDZ