Wariacja bąbelków w bokehu.Niedopracowany bokeh

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Wariacja bąbelków w bokehu.Niedopracowany bokeh

Post autor: flonidan »

Cześć koledzy -jak miło się znowu odezwać.Ostatnio coś mnie dopadło ,żeby zapisać się do Związki Fotografów Przyrody.Całe przyjęcie tam polega na tym ,że przez kilka miesięcy jest się tam kandydatem i ma się obowiązek zaprezentowania najpierw portfolio 30 zdjęć a potem od 5 do 10 zdjęć co miesiąc.Zdjęcia kandydatów ocenia stała komisja.Wrażenie z pierwszego spotkania miałem niezłe ,portfolio nie wyszło żle ale tylko w prezentacji zdjęć czarno-białych.Potem na 2 spotkaniu właściwie nic im się nie podobało (też dałem tyłka bo przez brak czasu odwaliłem robotę) Pomyślałem dałeś ciała przyłóż się.Na trzecim spotkaniu na 10 zdjęć podobało im się 2 z cyklu struktura.Natomiast całą resztę przeczołgano tylko i wyłącznie za bokeh -a to brak bąbelków w tle,a to tło zbyt monotonne.Z tymi bąbelkami to już wcześniej się czepiali.Innych kantydatów też nieraz nieżle przeczołgali i to właśnie za bokeh.Teraz myślę kupię Trioplana 100mm i wybąbelkuję im cały bokeh a w makro to tylko będzie fotografia bokehowa.Z drugiej strony gdy ostatnio oni przedstawiali swoje zdjęcia z cyklu światło i cień to 2 pokazane zdjęcia typu lasery pod swiatło miały zupełnie wypalone cienie .Dlatego zastanawiam się nad sensem tego członkowstwa czy mam się im podlizywać efektami bokeh czy robić fotografię przyrodniczą.Nie myślcie ,że uwazili moje ego ale sądzę ,że trzeba z tego mieć przyjemność a nie wyczyniać jakieś efekty rodem z YOU TUBE.Wasze prace o niebo bardziej mi się podobały i często oglądam wasze blogi a tu mam poczucie ,że muszę pod kogoś się ustawić.A może jestem taki beznadziejny-trudno też to przełkne.
jacek
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Wariacja bąbelków w bokehu.Niedopracowany bokeh

Post autor: powalos »

flonidan, ustaw w tle odpowiednio podświetloną folię bąbelkową i będzie super bokeh z każdego obiektywu. Też swego czasu chciałem należeć do poznańskiego oddziału FP i też szybko się zniechęciłem. Pan Puchalski to też by się chyba do nich nie załapał. Ja robię fotki tylko dla swojej przyjemności i czasami gdzieś coś pokażę, ale bez żadnego spinania i przypodobania się.
Fan Pentax'a.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Wariacja bąbelków w bokehu.Niedopracowany bokeh

Post autor: oKuba »

flonidan pisze: 25 lut 2023, 19:18 Ostatnio coś mnie dopadło ,żeby zapisać się do Związki Fotografów Przyrody
Ptakow przyrody? ;-) Zartowalem

Ciekawi mnie, czego spodziewales sie po przynaleznosci do takiego zgrupowania?
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Wariacja bąbelków w bokehu.Niedopracowany bokeh

Post autor: flonidan »

oKuba pisze: 25 lut 2023, 19:49
flonidan pisze: 25 lut 2023, 19:18 Ostatnio coś mnie dopadło ,żeby zapisać się do Związki Fotografów Przyrody
Ptakow przyrody? ;-) Zartowalem

Ciekawi mnie, czego spodziewales sie po przynaleznosci do takiego zgrupowania?
No właśnie czego się spodziewałem?Może chciałem zobaczyć jak inni pracują .Powalos wielkie dzięki ale uśmiałem się z tej folii bąbelkowej. :lol: :lol: Chyba dam sobie spokój a jak będę chciał coś nauczyć się w plenerze to zapiszę się na kurs.
jacek
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Wariacja bąbelków w bokehu.Niedopracowany bokeh

Post autor: powalos »

flonidan, ale z tą folią to nie jest żart. Spróbuj a sam się przekonasz. Najlepiej gdy jest poza GO.
Fan Pentax'a.
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Wariacja bąbelków w bokehu.Niedopracowany bokeh

Post autor: flonidan »

Spróbuję ,zobaczę jaki daje efekt ,nawet jutro bo wyszły przebiśniegi-niezły pomysł .
jacek
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Wariacja bąbelków w bokehu.Niedopracowany bokeh

Post autor: szable »

Z tym wchodzeniem do różnych środowisk twórczych i artystycznych to wcale nie jest płytki temat. Oczywiście zawsze jest podobnie, Oni Cię przeczołgają, skrytykują, uświadomią że przed Tobą dłuuuuga droga.... a jak zobaczysz Ich prace, to już jesteś totalnie zdezorientowany.

Kiedyś na FB mnie jeden człowiek też usiłował jakoś pokrytykować i użył argumentu że widać że jestem długoletnim członkiem ZPAFu i fotografuję jak Oni :D
Heh nie wiem jak Oni fotografują, i do dziś nie wiem czy to mogę traktować jak komplement czy obelgę :D

Wiem tylko, że ten mój interlokutor ma na pieńku ze ZPAF-em :D
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wariacja bąbelków w bokehu.Niedopracowany bokeh

Post autor: J.A. »

szable pisze: 25 lut 2023, 21:23 Oni Cię przeczołgają, skrytykują, uświadomią że przed Tobą dłuuuuga droga....
Jak na Korexie :-P
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wariacja bąbelków w bokehu.Niedopracowany bokeh

Post autor: aka »

szable pisze: 25 lut 2023, 21:23ZPAF
to jest organizacja dla zarabiających fotografią, która nie jest robiona na zamówienie. Tylko nie pytajcie kto, kiedy i za co płaci ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wariacja bąbelków w bokehu.Niedopracowany bokeh

Post autor: J.A. »

aka, początek lat 90-tych uw, wielkie zmiany i nie i jeszcze większe marzenia. Wydawnictwo w BB kupiło ode mnie kilka slajdów z Podbeskidzia. Miałem przyjemność inkasować honorarium w obecności dziadka ze ZPAFu. Oburzy był ogromnie, że płacą za slajdy jakiemuś leszczowi spoza kasty.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wariacja bąbelków w bokehu.Niedopracowany bokeh

Post autor: aka »

J.A. pisze: 25 lut 2023, 22:20 Oburzy był ogromnie, że płacą za slajdy jakiemuś leszczowi spoza kasty.
O to, to... jak to się mówi - złogi .... ;-)
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Wariacja bąbelków w bokehu.Niedopracowany bokeh

Post autor: flonidan »

ZPAF to związek profesjonalistów.Żeby dostać się do ZPAFU trzeba mieć już niezły dorobek,wystawy autorskie a potem ktoś ze ZPAF-u jak cię doceni to musi cię zarekomendować ,dodatkowo musi namówić jeszcze jednego członka ZPAFu do poparcia twojej kandydatury.Następnie na posiedzeniu decydują o przyjęcie Cię lub nieprzyjęcie.Tak czytałem ten ich regulamin ale to kilka lat temu.Ale ZPFP to związek amatorów a nie profesjonalistów.Na swoim regulaminie piszą ,że trzeba robić zdjęcia bez ingerencji w tło,czyli nie należy sprzątać igieł,gałęzi ,patyków czy wyrywać roślin,łamać trawy.Natomiast przy moim pokazie zostałem zrypany za bajzel w kadrze-określono to jako "leśny bajzelek".I co się okazało kadr ze śmieci i zbędnych patyków czyści każdy z nich,dosłownie z mchu wyciągają wszystko co się da.O karmieniu zwięrząt też zapominają bo przy zdjęciach podają ,że trochę zanęcili karmą co przy ptakach roslinożernych jest dopuszczalne-znacie typowo roślinożerne ptaki w Polsce bo ja nie.
jacek
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Wariacja bąbelków w bokehu.Niedopracowany bokeh

Post autor: flonidan »

Teraz nie dziwię się ,że mimo regulaminu "świadomej fotografii przyrodniczej"pełno jest wolnych strzelców ,którzy bezczelnie wchodzą na tereny lęgowe ptaków.Kilka miesięcy temu jakiś chłopak pokazywał mi zdjęcia żurawii z małymi i potem marwił się ,że ma pełno naśladowaczy .Dlatego ja wolę krajobraz i rośliny,owady.Na ostatnim spotkaniu ktoś z ZPFP zachwycał się zdjęciami z drona które pokazywały idące łanie i jelenie dając za sobą długie cienie.Niedługo tym jeleniom to do tyłka będą zaglądać z drona.Bardzo mnie ten przykład zdenerwował.
jacek
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wariacja bąbelków w bokehu.Niedopracowany bokeh

Post autor: J.A. »

flonidan pisze: 26 lut 2023, 09:57ZPAF
To oksymoron. Sama nazwa jest sprzecznością. Dodatkowo zinstytucjonalizowano "artyzm" i usankcjonowana stawki.
flonidan pisze: 26 lut 2023, 09:57 to związek profesjonalistów
Czyli po prostu jest to związek zawodowy. Profesja - zawód. Nie chcę być wulgarny, ale to zawodowe prostytutki, a cała reszta to cichodajki.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wariacja bąbelków w bokehu.Niedopracowany bokeh

Post autor: aka »

J.A. pisze: 26 lut 2023, 10:22 Czyli po prostu jest to związek zawodowy.
Ano jest. Trochę historii:
"Związek Polskich Artystów Fotografików (nazwa od 28.06.1952 r.) zarejestrowany został 10.02.1947 roku
jako Polski Związek Artystów Fotografów. Związek opiera się na tradycjach Fotoklubu Polskiego
istniejącego w latach 1929-1939 i jest spadkobiercą jego idei artystycznych."
Słabo się opiera, bo:
"Członkostwo w Fotoklubie Polskim było bezinteresowne. "
ZPAF ma uprawnienia do zarządzania prawami autorskimi czyli mówiąc krótko - pilnuje kasy za publikacje, podobnie jak inne związki "twórcze".
Związek zawodowy ze szczególnymi zasadami przyjmowania do zawodu: "O przyjęciu w poczet członków ZPAF decyduje Rada Artystyczna w formie uchwały."
ODPOWIEDZ