Wywołanie filmu C41 w chemii cz-b

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Wywołanie filmu C41 w chemii cz-b

Post autor: technik219 »

EE2 pisze: 13 lut 2023, 11:39 Czy da się wywołać film kolorowy do C41 w chemii cz-b?
Już Ci odpowiadałem, niewierny Tomaszu, na to pytanie i to bardzo szczegółowo na priv. No, ale jak to niewierny Tomasz - jak nie dotknie, nie uwierzy ;-) W sumie dobrze, że starasz się sprawdzać informacje. Bo jak to powiedział towarzysz Lenin: Доверять, но проверять ;-)
Lux mea lex
Adams
-#
Posty: 848
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Wywołanie filmu C41 w chemii cz-b

Post autor: Adams »

EE2 pisze: 14 lut 2023, 10:38 U mnie poczta ma embargo i koniec kropka. W 99% korzystam z paczkomatów i póki co wszystko jest w porządku. Oby tak było zawsze.
A ta rolka koloru C41 którą mam do wywołania nie jest na tyle istotna żeby bawić się w wysyłki do labów w innych miastach :-)
W Poznaniu to chyba coś się znajdzie.
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Wywołanie filmu C41 w chemii cz-b

Post autor: PPaweł »

J.A. pisze: 14 lut 2023, 09:06 I czy to znaczy, że mieć nie będziesz?
Zawsze można z czymś mieć problem, czemu nie. Ale z pocztą akurat nie miewałem, a z upierdliwymi kurierami tak. No i Inpost z ich kompromitacją przy przesyłkach urzędowych, kombinatorstwem jeszcze z czasów aluminiowych "znaczków", próbą wysępienia mojej forsy za niedostarczoną adresówkę do wysłania - odpada. Razem z jego "sympatycznymi i wyluzowanymi" komunikatami.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wywołanie filmu C41 w chemii cz-b

Post autor: aka »

PPaweł pisze: 15 lut 2023, 18:14 z czasów aluminiowych "znaczków"
Raczej stalowych. Awanturnicy jesteście i tyle ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wywołanie filmu C41 w chemii cz-b

Post autor: J.A. »

PPaweł pisze: 15 lut 2023, 18:14 kombinatorstwem jeszcze z czasów aluminiowych "znaczków"
To nie było kombinatorstwo, tylko kreatywne obejście uprzywilejowania przez ustawodawcę Poczty Polskiej. Ustawa uniemożliwiała innym operatorom dostarczania przesyłek lżejszych niż...
Gdybyś musiał co drugi dzień dymać na pocztę po 19-tej, bo czeka na Ciebie przesyłka awizowana, potem stać w kolejce do 21-szej, bo jest jedno takie okienko na całe 200 tys. miasto, to zmieniłbyś zdanie nt. PP. A tak spokojnie pojadę sobie po drodze do paczkomaty, o wygodnej dla mnie porze i zabiorę 2, czasem 4 przesyłki. Klient wie, że odebrałem, nie ma kwasu i niepotrzebnych podejrzeń.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 444
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Wywołanie filmu C41 w chemii cz-b

Post autor: EE2 »

technik219 pisze: 14 lut 2023, 17:51
EE2 pisze: 13 lut 2023, 11:39 Czy da się wywołać film kolorowy do C41 w chemii cz-b?
Już Ci odpowiadałem, niewierny Tomaszu, na to pytanie i to bardzo szczegółowo na priv. No, ale jak to niewierny Tomasz - jak nie dotknie, nie uwierzy ;-) W sumie dobrze, że starasz się sprawdzać informacje. Bo jak to powiedział towarzysz Lenin: Доверять, но проверять ;-)
Na PW pytałem ale o ORWO Color a to jest jednak zupełnie inny materiał niż współczesny negatyw kolorowy do C41 :-)
I pamiętam, że wywołując ORWO Color jako cz-b nic sensownego nie uzyskam i najlepiej przeznaczyć ten film jako testowy np do sprawdzenia odległości między klatkami w Psix :-D
Bardzo szanuję Twoją wiedzę i nigdy nie zwątpiłem w uzyskane od Ciebie informacje :-)
Wróciłem przed chwilą do tamtej korespondencji i pisałeś także o współczesnym negatywie C41 wywołanym jako cz-b. Cóż, mam kiepską pamięć :-(
Pamiętałem, że pytałem o ORWO Color ale o tym, że opisałeś także współczesny materiał zapomniałem :oops:
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wywołanie filmu C41 w chemii cz-b

Post autor: J.A. »

EE2 pisze: 16 lut 2023, 00:20 Na PW pytałem ale o ORWO Color a to jest jednak zupełnie inny materiał niż współczesny negatyw kolorowy do C41
A czym się tak zupełnie różni? Temperaturą? Ilością kąpieli?
Z chemicznego i procesowego punktu widzenia są identyczne.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Wywołanie filmu C41 w chemii cz-b

Post autor: Imperitus »

Hmmm, ja kiedyś znajomemu wywołałem film do C41 w zimnym procesie, z całkiem przyzwoitym rezultatem. Ale to był Ilford XP2 :roll:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wywołanie filmu C41 w chemii cz-b

Post autor: J.A. »

Imperitus,
w barwnym są trzy podstawowe warstwy (najczęściej 6) + dwie warstwy filtracyjne. A w chromogenicznym negatywie może będą 2. Choć nie wiem jak, co i w czym się rozpuszcza.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 444
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Wywołanie filmu C41 w chemii cz-b

Post autor: EE2 »

J.A. pisze: 16 lut 2023, 09:53
EE2 pisze: 16 lut 2023, 00:20 Na PW pytałem ale o ORWO Color a to jest jednak zupełnie inny materiał niż współczesny negatyw kolorowy do C41
A czym się tak zupełnie różni? Temperaturą? Ilością kąpieli?
Z chemicznego i procesowego punktu widzenia są identyczne.
Niewiele wiem o materiałach kolorowych, ale czytając forum doszedłem do wniosku, że kolory ORWO i współczesne kolory E6/C41 to zupełnie co innego. Na pewno jest różnica w temperaturach przeprowadzania procesów (ORWO to "zimne" procesy, współczesne temperatura około 40st C z tego co pamiętam), chemia z tego co pamiętam też inna. Może kiedyś spróbuję swoich sił z wywoływaniem kolorów a wtedy na pewno dokształcę się mocno w temacie :-)
Póki co w tym roku postanowiłem sobie, że nauczę się cz-b odwrotek :-) A to dlatego, że biorę się za filmowanie na Super 8mm. Od Taty dostałem cały niezbędny do filmowania, wywoływania, montażu oraz odtwarzania sprzęt więc fajnie by było samodzielnie wywoływać te filmy :-) Póki co przeczytałem dwie książki o tej tematyce i czekam na wiosnę co by wreszcie coś "nakręcić" :-)

Pozdrawiam
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
ODPOWIEDZ