Mniejsza liczba arkuszy = mniejsza liczba wywoływacza?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

Mniejsza liczba arkuszy = mniejsza liczba wywoływacza?

Post autor: Gromon »

Czy w przypadku chęci wywołania tylko jednej błony 4x5 w Stearman Press, powinienem podzielić potrzebną ilość płynu do wywoływania zalecanej liczby arkuszy, co daje 475 ml na 4? Gdzieś znalazłem notkę "uses only 113ml of solution per sheet." Lecz taka ilość wywoływacza nie pokryje całej wielkości negatywu. Czy wtedy może dojść do niedowołania czy raczej obracanie koreksem załatwia sprawę wystarczająco by wszystko wyszło poprawnie?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Mniejsza liczba arkuszy = mniejsza liczba wywoływacza?

Post autor: J.A. »

Tak, ale musisz pamiętać by taka ilość wystarczyła na zamoczenie i równomierne wywołanie. A to zależy od konkretnego systemu z jakim mamy do czynienia. Aktora tego o którym piszesz nie znam, więc nie pomogę.
Chemicznie i teoretycznie wystarczy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Mniejsza liczba arkuszy = mniejsza liczba wywoływacza?

Post autor: zladygin »

Gromon pisze: 18 sty 2023, 16:43 uses only 113ml of solution per sheet
To jest w opisie tego ustrojstwa i wynika z prostego podzielenia objętości 450 ml przez ilość arkuszy. Wcale nie oznacza, że wystarczy tyle wlać i będzie ok. Owszem, zadziała, ale w przypadku ciągłego poruszania tankiem. Podobnie jak przy tubkach - do jednej 4x5 wlewa się 50-60 ml chemii. Ale cały czas są w ruchu.
Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

Mniejsza liczba arkuszy = mniejsza liczba wywoływacza?

Post autor: Gromon »

Czy ciągłe obracanie tym koreksem przez 11 minut wywoływania będzie wystarczające? I w drugą stronę, czy mogłoby dojść do przewołania filmu?
Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

Mniejsza liczba arkuszy = mniejsza liczba wywoływacza?

Post autor: Gromon »

W zasadzie pytanie powinno brzmieć: czy nie podbiję w ten sposób kontrastu, a konkretnie jasnych elementów? Z tego co wiem do tego prowadzi ciągłe poruszanie. Ale może ta reguła ma zastosowanie wyłącznie w przypadku gdy negatyw jest "zatopiony" w wywoływaczu i nie wymaga się ciągłego obracania koreksem?
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Mniejsza liczba arkuszy = mniejsza liczba wywoływacza?

Post autor: aka »

Gromon pisze: 18 sty 2023, 16:43 Czy w przypadku chęci wywołania tylko jednej błony 4x5 w Stearman Press, powinienem podzielić potrzebną ilość płynu do wywoływania zalecanej liczby arkuszy, co daje 475 ml na 4?
Nie wiem w jakim wywoływaczu wywołujesz, ale jeśli jest to roztwór wielokrotnego użytku (np. roztwór podstawowy czyli 1+0) to bez względu na ilość arkuszu wlewaj do pełna czyli ok. 500 ml. Jeśli roztwór jest do użycia jednorazowego to albo liczysz się ze zwiększonym zużyciem wywołując mniej niż cztery arkusze, albo zbierasz naświetlone i wywołujesz cztery. Kombinowanie z mniejszą ilością wywoływacza raczej generuje kłopoty niż powtarzalne, akceptowalne rezultaty.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Mniejsza liczba arkuszy = mniejsza liczba wywoływacza?

Post autor: zladygin »

cJest dokładnie tak, jak pisze aka. Wśród parametrów wywoływania dla danego wywoływacza jest jeszcze temperatura i sposób mieszania. Jest uniwersalny sposób mieszania: 60 sekund na początku, później 15 sekund co minute. Ale bardzo często stosuje się inne sposoby - od braku mieszania po mieszanie ciągłe. Zazwyczaj te odstępstwa są podawane w dostępnych źródłach - np na popularnej stronie https://www.digitaltruth.com/devchart.php. Zastosowany w praktyce sposób mieszania zależy od tych zaleceń, oraz od możliwości sprzętu do wywołania. Np wywołując w tubkach (system BTZS) nie ma fizycznej możliwości mieszania okresowego - trzeba ciągle. Podobnie jak w Orbitalu Patersona lub w procesorze Jobo. Mając do dyspozycji klasyczny koreks cylindryczny możemy stosować praktycznie wszystkie metody mieszania. W przypadku Twojego tanku Stearman Press niewlanie pełnej zalecanej objętością - nawet przy ciągłym mieszaniu - grozi nierównomiernym wywołaniem, myślę, że za sprawą separatorów, które mogą zakłócać przepływ chemii.
Główną myślą mojej wcześniejszej wypowiedzi było to, że producent tego tanku, podając 113 ml na arkusz zastosował chwyt reklamowy: tak, tyle chemii przypada na jeden arkusz, ale i tak trzeba nalać do pełna. Jest takie ustrojstwo (wyleciała mi nazwa z głowy), w którym można wywołać aż 12 arkuszy 4x5 przy bodaj 900 ml, co by znaczyło, że na arkusz wystarczyi 75 ml. Ale konstrukcyjnie można nim najwyżej pokiwać, a 75 ml nie zamoczy nawet dna.
W ogóle myślę, że szukanie oszczędności na siłę i obchodzenie zaleceń producenta wcześniej czy później odbije się czkawką i bólem głowy z powodu straconych zdjęć.
ODPOWIEDZ