Prześwietlić czy niedoświetlić?

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Prześwietlić czy niedoświetlić?

Post autor: Z_photo »

W nawiązaniu do tego co wcześniej napisał @technik219 dodam jeszcze, że w myśl powiedzenia łatwiej kijek pocieniasić niż go pogrubasić, z nadmiarową tonalnością negatywu wynikającą z nieznacznego prześwietlenia i kompensującego wywołania poradzić sobie bardzo łatwo (gdyby chcieć uzyskać pozytywy a la Wieteska).
Natomiast utraty szczegółów w cieniach będącego efektem niedoświetlenia negatywu i jego obróbki standardowej lub w wariancie "push" nijak nie da się skompensować.

Oczywiście w przypadku korekt ekspozycji rzędu plus/minus 0,5 EV mówimy o niuansach, nie zmienia to jednak generalnej zasady.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Prześwietlić czy niedoświetlić?

Post autor: szable »

świetny film na YT jest o tym kreatywnym podejściu do naświetlania/wywołania. W około 20 minut na przykładach jest wytłumaczone to o czym nam napisał technik219. Polecam "developing your film... wrong!"

wydaje mi się że wszystko już zostało powiedziane, ja tylko dodam od siebie jeden trick - zawsze mam pod ręką osłabiacz Farmera, i wolę zawsze lekko prześwietlić jak mam wątpliwości, bo z tył głowy mam, że w razie wpadki mogę osłabiaczem to i owo w pewnym zakresie naprawić.
Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

Prześwietlić czy niedoświetlić?

Post autor: Gromon »

Po dzisiejszym skanowaniu negatywu aparatem cyfrowym nasunęło mi się pytanie. W sytuacji błędnego pomiaru ekspozycji, wiedząc zarazem że zdjęcie będzie np. tylko skanowane, wciąż powinno się naświetlać "na cienie"? Czy jeśli negatyw został zeskanowany aparatem czyli de facto stał się zdjęciem cyfrowym, nie powinno zastosować się zasady opisywanej w "way beyond monochrome" czyli "expose for highlights"? Prześwietliłem zdjęcie i mam problemy z obniżeniem najjaśniejszych punktów, które w zasadzie wychodzą na spalone. Czy nie lepiej było zdjęcia niedoświetlić i ewentualnie wyciągać szczegóły ze zbyt ciemnych cieni?

I odwrotnie. Wiedząc, że zdjęcie trafi na odbitkę wtedy stosujemy zasadę "expose for shadows"?
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Prześwietlić czy niedoświetlić?

Post autor: powalos »

Gromon, myślę, że negatyw naświetla się na cienie. Natomiast gdy robimy jego "fotkę" cyfrową to wówczs naświetlamy na światła (ten negatyw znaczy się). Matryca działa podobnie jak "wywoływanie slajdu".
Nie wiem czy dobrze to wytłumaczyłem.
Fan Pentax'a.
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Prześwietlić czy niedoświetlić?

Post autor: PPaweł »

Gromon pisze: 19 sty 2023, 21:39 Czy jeśli negatyw został zeskanowany aparatem czyli de facto stał się zdjęciem cyfrowym, nie powinno zastosować się zasady opisywanej w "way beyond monochrome" czyli "expose for highlights"?
Nie, ponieważ fotografujesz negatyw, a nie scenę. Tu się nie robi skrót. Naświetlasz negatyw na cienie, żeby zapisać na nim maksymalnie dużo informacji, a w tym przypadku krytyczny jest dół - jak światła będzie za mało, to srebro nie zareaguje i informacja się nie zapisze. Jak będzie za dużo, to informacja będzie tylko zakłócona, ale będzie. Matrycę naświetlasz na światła, bo tu jest odwrotnie - jak wysycisz piksel, to informacja się nie zapisze, bo wszędzie będzie to samo 255. A z niedoświetlonych cieni coś tam wzmocnisz, z szumem, ale będzie. Ale jedno i drugie występuje tylko w interakcji z konkretnym receptorem światła w momencie robienie zdjęcia, a nie z papierem fotograficznym lub monitorem kiedyś-tam.

Natomiast, oczywiście, zasada zasadą, a może być i tak, że albo się przesadzi z tymi cieniami (światłami na cyfrowo), albo w ogóle rozpiętość natężenia światła będzie taka, że nic się nie poradzi i coś trzeba odżałowac.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Prześwietlić czy niedoświetlić?

Post autor: Henry »

Cyfrowa zasada naświetlania na światła to co innego - chodzi w niej tylko o to że wysoko naświetlone zdjęcie łatwiej korygować, bo pixele są zapisane na liczbach całkowitych - więc dokładniej to zrobimy na dużych liczbach niż małych. W analogach tego problemu nie ma i zostaje tylko problem "żeby mieć szczegóły" bo zwiększyć i zmniejszyć kontrast możemy bez strat. "Naświetlanie na cienie/światła" to tylko skróty żeby umieścić scenę na krzywej charakterystycznej. I moim zdaniem jeśli ktoś robi pod skanowanie zawsze powinien prześwietlać bo wtedy pracuje na prostoliniowym zakresie tej krzywej.
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Prześwietlić czy niedoświetlić?

Post autor: PPaweł »

Przetwarzanie obrazu robi się na zmiennoprzecinkowych, więc całkowitoliczbowy zapis piksela nie robi tu różnicy. Poza tym naświetlanie na światła to akurat powoduje, że zdjęcie jest słabiej naświetlone.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Prześwietlić czy niedoświetlić?

Post autor: Henry »

Dlaczego by miało być słabiej naświetlone? Davis podkreśla że standardowe wyznaczanie czułości (czy EI) niesie ryzyko przy niedoświetlaniu dlatego albo lepiej założyć dużo niższą czułość i "prześwietlać" albo wiedzieć na które miejsce krzywej charakterystycznej się naświetla (wtedy nie ma w ogóle pojęć niedoświetlenia i prześwietlenia). Słabiej byś naświetlił używając klasycznego systemu strefowego i kontrastowej sceny z wysokimi światłami - ale wtedy i tak masz problem przy każdym naświetleniu.
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Prześwietlić czy niedoświetlić?

Post autor: PPaweł »

Jak naświetlasz "na światła" to masz słabiej naświetloną całość, niż jak naświetlasz "na cienie". Bo "na światła" mierzysz optymistycznie, że jest jasno (więc potrzeba mniej ekspozycji), a "na cienie" odwrotnie.
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Prześwietlić czy niedoświetlić?

Post autor: Z_photo »

Ja stosuję obie klasyczne zasady, tj. naświetlanie na cienie przy fotografowaniu na materiale negatywowym i naświetlanie na światła przy fotografowaniu (w tym dygitalizacji negatywów) z użyciem aparatu cyfrowego.
Efekty takiego podejścia w odniesieniu do scen o dużym kontraście i z dużym udziałem świateł zaprezentowałem w równoległym wątku ("Co właśnie wywołałeś?")
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

Prześwietlić czy niedoświetlić?

Post autor: Gromon »

Wszystko rozumiem i wydaje się jasne. Jednakże wracając do mojego przypadku prześwietlonego negatywu, cienie zdecydowanie za jasne, jasne punkty prawie spalone. Czy w tym wypadku powinienem używać zalecanej wszędzie zasady "expose to the right" kompensując zmierzoną przez automatykę cyfrówki czas naświetlania? Czy właśnie nie powinienem pójść w drugą stronę i niedoświetlić? Czyli naświetlić na światła - upewniając się tym samym, że zabezpieczam obraz cyfrowy przed niepożądanym brakiem szczegółów w jasnych partiach i pójść w lewo (nawiązując do systemu strefowego) obniżając jasne partie i cienie?

Z drugiej strony czy moje myślenie na pewno jest poprawne? Jeśli wciąż naświetlam na światła i stosuje się do tego, to bardziej zdjęcia już nie "spalę" a dalej mogę wpłynąć na kontrast, a szczególnie cienie, w photoshopie. Tylko jeśli zdjęcie i tak ma za jasne punkty to, tak jak powiedziano wyżej, ciężej będzie coś z tego wyciągnąć.
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Prześwietlić czy niedoświetlić?

Post autor: PPaweł »

Ale Ty pytasz o naświetlanie w końcu czego? Negatywu, czy cyfrowego zdjęcia, które robisz negatywowi?
Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

Prześwietlić czy niedoświetlić?

Post autor: Gromon »

Cyfrowego zdjęcia. Negatyw został pierwotnie prześwietlony
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Prześwietlić czy niedoświetlić?

Post autor: PPaweł »

A nie możesz po prostu, jak ten Żyd, co się zastanawiał, czy podać datę urodzenia syna wcześniejszą, czy późniejszą, po prostu naświetlić na nominalnie właściwą wartość? Może w ogóle możesz sobie wyświetlić w tej cyfrówce histogram i tak ustawić, żeby był równo?
asia_ursus
-#
Posty: 134
Rejestracja: 08 lip 2012, 17:48
Lokalizacja: Rumia

Prześwietlić czy niedoświetlić?

Post autor: asia_ursus »

PPaweł pisze: 20 sty 2023, 15:04 A nie możesz po prostu, jak ten Żyd, co się zastanawiał, czy podać datę urodzenia syna wcześniejszą, czy późniejszą, po prostu naświetlić na nominalnie właściwą wartość? Może w ogóle możesz sobie wyświetlić w tej cyfrówce histogram i tak ustawić, żeby był równo?
Na temat histogramu to myslę, że osobna historia...
Nie trzymam się zasady aby był równo. Uważam to za błędne podejście. Nie każdy kadr pozwoli na równy histogram, szczególnie przy low i high key.
ODPOWIEDZ