Polypan F - do jakiej fotografii się nadaje ?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

krzychu128
-#
Posty: 239
Rejestracja: 31 gru 2010, 02:54
Lokalizacja: Rzeszów

Polypan F - do jakiej fotografii się nadaje ?

Post autor: krzychu128 »

Witam serdecznie,
Mam pytanie do Was od strony praktycznej - do czego używaliście z pozytywnym skutkiem?
Pytam ponieważ wróciłem po 10 latach do przewracania koreksu i jednocześnie postanowiłem nie robić dziadostwa w postaci wołania starych filmów czy papierów.
Przechowywałem w szafie w temperaturze pokojowej paczkę z różnymi filmami, między innymi wspomniany polypan, HP5, kodak T-Max 3200 i inne…
Okazuje się że polypan przeczekał ten okres bez większego uszczerbku na zdrowiu, na podświetlarce nie widać zadymienia, perforacja praktycznie taka sama jak w tym wołanym 12 lat temu. Tymczasem HP5 stracił kontrast i trochę go przydymiło a T-max to dno i wodorosty.

Kodaka wywalę, HP5 się zastanowię a nad polypanem chętnie się jeszcze pochylę, zrobię wyjątek, tym bardziej ze mam paczkę około 90 metrów a obecnie filmy nieco droższe :-)
Pytanie do czego używaliście go z powodzeniem?
Materiał charakterystyczny, sam robiłem jakieś pojedyncze rolki i niekiedy fajnie wychodziły światła, w tym świecące obiekty architektury…
Załączniki
B7E1F4B4-6688-43B1-92AA-966044E7CC0A.jpeg
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Polypan F - do jakiej fotografii się nadaje ?

Post autor: aka »

krzychu128 pisze: 16 sty 2023, 22:37 Okazuje się że polypan przeczekał ten okres bez większego uszczerbku na zdrowiu, na podświetlarce nie widać zadymienia, perforacja praktycznie taka sama jak w tym wołanym 12 lat temu. Tymczasem HP5 stracił kontrast i trochę go przydymiło a T-max to dno i wodorosty.
Nic dziwnego. Filmy niskoczułe lepiej znoszą upływ czasu. Polypan jak komuś pasuje ten dziwny efekt to w zasadzie bez ograniczeń.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Polypan F - do jakiej fotografii się nadaje ?

Post autor: technik219 »

krzychu128 pisze: 16 sty 2023, 22:37 do czego używaliście z pozytywnym skutkiem?
Do wszystkiego. To ciekawy materiał i jego jedyną "wadą" może być to rozświetlanie białych (jasnych) parti obrazu. Ja nie uważam tego za wadę w ogóle, a tym bardziej za dyskwalifikującą ten film. Mógłby mieć większą czułość, bo 50 ASA wydaje się mizerne. Z drugiej strony jeszcze w latach 90 uważano to za normalną czułość i nikt nie biadolił - Fotopany FF, FL. FOTO 65, a nawet ORWO NP 15. Bardzo dobre wyniki osiąga się naświetlając Polypana na 100 ASA i odpowiednio przedłużając czas wywoływania w Rodinalach i FX-1. Co ciekawe, przy takim potraktowaniu efekt halo jest jakby bardziej zredukowany niż przy nominalnych 50 ASA. Są również recepty na naświetlanie go nawet na 200 ASA i wywołanie chociażby w pospolitym Hydrofenie (nie próbowałem). Ogólnie rzecz biorąc to przyjemny materiał i nadaje się do większości zastosowań.
Masz prawie całą puszkę to tylko się ciesz, naświetlaj z rozwagą bo drugiej już raczej miał nie będziesz (szukałem i nie znalazłem ofert). A jakby co to służę szczegółowymi radami jak go wywoływać żeby wyciągnąć z niego "co fabryka dała".
Lux mea lex
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Polypan F - do jakiej fotografii się nadaje ?

Post autor: powalos »

technik219, to może podziel się tą wiedzą z nami - jeżeli to nie wiedza tajemna jakaś - bo też mam chyba z pięć kasetek z tym filmem kupione na tym forum. Też leżą sobie w lodówce.
Ostatnio zmieniony 17 sty 2023, 21:32 przez powalos, łącznie zmieniany 1 raz.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Polypan F - do jakiej fotografii się nadaje ?

Post autor: technik219 »

Polypan F w rodinalu: dalej drobnoziarnisty, jednak ziarno zauważalne, w miarę ostre i równomierne. Struktura ziarna, jego wygląd i wielkość nie różni się od ziarnistości innych tego typu materiałów o czułości 50 ASA (Ilford Pan F) czy 100 ASA. Chociaż wizualnie pod tym względem bliżej mu do klasycznego Agfapanu APX 100 niż Fomapanu 100, na którym Rodinal daje nieco grubsze ziarno.
Polypan F@50 ASA - rodinal 1:50/20°C - 8 minut. Poruszanie typu ilfordowskiego: ciągłe przez pierwsze pół minuty a następnie przez 10s. na początku każdej następnej minuty.
Polypan F@100 ASA - rodinal 1:100/20°C - 65 minut. Wywoływanie akutancyjne podnoszące ostrość konturową. Poruszanie: max. 2 przewrotki koreksem co 10 minut.
Polypan F@100 ASA - rodinal 1:100/20°C - 90. minut. Wywoływania typu STAND - bez poruszania. Dla spokoju sumienia można w toku całego czasu wywoływania zrobić max. 1-2 przewrotki.
Polypan F w FX-1 według receptury:
roztwór "A"
metol - 0,5g
siarczyn sodu bezw. - 5g
woda do obj. 500 ml

Roztwór "B"
węglan sodu bezw. - 2,5g
jodek potasu (0,001%) - 5 ml
woda do obj. 500 ml
Przed użyciem oba roztwory zmieszać. Roztwór do jednokrotnego użycia.

Trudno za każdym razem odważać poszczególne składniki co może być upierdliwe gdy wywołuje się więcej niż jeden film. Dlatego należy przygotować tzw. roztwory zapasowe o większym stężeniu, z których odlewa się potrzebne objętości i dopełnia wodą bezpośrednio przed użyciem. Roztwory zapasowe są stosunkowo trwałe. Przy ich przechowywaniu stosuje się takie same zasady jak przy przechowywaniu każdego innego roztworu wywoływacza. Przepis na roztwory podstawowe:

Roztwór "A:
metol--------------------------------2,5g
siarczyn sodu bezwodny----25g
woda do objętości 250 ml.

Roztwór "B"
Węglan sodu bezw. -------------12,5g
jodek potasu (stężenie j.w.) 25 ml
woda do objętości 250 ml.

Do sporządzenia 400 ml roztworu roboczego należy wziąć 20 ml roztworu "A" i 20 ml roztworu "B", zmieszać i dopełnić wodą do podanej wcześniej objętości 400 ml. Po użyciu roztwór nie nadaje się do ponownego użycia. Ze względu na znaczne rozcieńczenie wywoływacz ten należy sporządzić bezpośrednio przed użyciem, ponieważ nie nadaje się do przechowywania.

Kilka słów o Jodku potasu. Odczynnik ten jeszcze do niedawna był dostepny w każdej aptece recepturowej (takiej, która wykonywała leki ze składników podanych przez lekarza). Obecnie nie wiem jak z tym jest bo tylko nieliczne apteki tym się zajmują a większość sprzedaje leki gotowe. Można popytać, powinni wskazać aptekę, która się tym zajmuje. Jak znajdziemy takową to wystarczy mile uśmiechnąć się do pani magister i poprosić o sporządzenie, np. 100 ml 0,001% roztworu jodku potasu w wodzie destylowanej co wystarczy nam na ho-ho albo i dłużej. Jeśli nie znajdziemy apteki, która nam to zrobi to musimy zaopatrzyć się w niewielką ilość jodku potasu, np. 1 g (1 gram), który rozpuszczamy w 100ml wody demineralizowanej. Z tego roztworu bierzemy 1 ml i dopełniamy do objętości 100 ml. Mamy gotowy roztwór o stężeniu 0,001% - taki jak w recepturze. Pozostały roztwór przechowujemy pieczołowicie w odpowiedniej buteleczce "na zaś" albo dzielimy się z potrzebującymi kolegami.
Niektórzy rezygnują całkowicie z dodatki jodku potasu uważając, że dodatek tak śladowej ilości odczynnika nie ma żadnego wpływu na ostateczny wynik wywoływania. Niesłusznie. Faktycznie, bez jodku film też się wywoła, nawet nie trzeba korygować czasu wywoływania, ale... Jodek potasu działa bardzo korzystnie na wygląd ziarna srebrowego. Ziarno staje się ostrzejsze, bardziej regularne oraz uwydatnia się efekt brzegowy polegający na lokalnym wzroście mikrokontrastu na styku jasne-ciemne. Negatywy wywołane w FX-1 wcale nie są bardziej ziarniste niż wywołane w innych wywoływaczach (np. w Rodinalu), jednak sprawiają wrażenie o wiele bardziej ostrych. Tak jakbyśmy zastosowali obiektyw o klasę lepszy. Charakteryzują się o wiele większą ilością szczegółów, które trudno zauważyć gdybyśmy wywołali ten sam film w innym wywoływaczu. I jeszcze jedna uwaga, jaką znalazłem w zapiskach: wywoływacz ten dosyć opornie reaguje na tzw. temperaturowe współczynniki skracania czasu wywoływania. Jeśli zdarzyłoby się, że roztwór przed wlaniem do koreksu ma nieco ponad 20°C (21-22) to nie należy za bardzo się tym przejmować i skracać czasy wywoływania. Przewołanie w FX-1 zachodzi bardzo rzadko. O wiele łatwiej jest niedowołać.
Wywoływacz FX-1 jest wywoływaczem akutancyjnym, dlatego podczas obróbki należy do minimum ograniczyć poruszanie materiału. Wystarczy, jak w przypadku wywoływania w standzie rodinalu wykonać 1-2 przewrotki koreksu podczas całego wywoływania.
Polypan F@100 ASA - FX-1/20°C - 16-18 min.

Polypana F można z powodzeniem wywoływać we wszystkich wywoływaczach negatywowych, jednak ze względu na stosunkowo wysoką kontrastowość tego materiału i dosyć krótkie czasy obróbki może dojść do zbyt dużego wzrostu kontrastu i późniejsze problemy z powiększaniem. Ładnie wygląda negatyw naświetlony na 100ASA wywołany w X-tolu (stock) w czasie 10,5 min. Kontrastowość jest wtedy nieco podwyższona przez co idealnie ta kombinacja nadaje się do fotografowania motywów o niskim kontraście lub w plenerze podczas pochmurnej pogody. Podobne parametry ma Polypan F naświetlony nominalnie wywołany w rodinalu 1:50 (nieco bardziej ziarnisty niż w X-tolu). Czasy wywoływania dla innych wywoływaczy są powszechnie dostępne w sieci, jednak osobiście sprawdzałem tylko te podane wyżej kombinacje.
Moja ulubioną kombinacją jest Polypan F@100 ASA - rodinal 1:100/20°C - 65 minut
Opowieści o "świeceniu" jasnych obiektów na tym filmie są raczej przesadzone. Daje się zauważyć niewielką aureolę wokół białych motywów , bardziej wyraźną woków źródeł światła (lampy, latarnie, okna fotografowane od wewnątrz), ale nie dyskwalifikuje to obrazu. Raczej nadaje mu "szlif retro", pewną specyficzną aurę. Są ponoć sposoby na uwydatnienie tego efektu, jak chociażby nałożenie na płytkę dociskową aparatu kawałka folii aluminiowej. Nie praktykowałem, ale kto nie ryzykuje ten w kozie nie siedzi ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Polypan F - do jakiej fotografii się nadaje ?

Post autor: powalos »

Sądzę, że mogę podziękować w imieniu wszystkich zainteresowanych. Już sobie cały opis skopiowałem i zapisałem na dysku. Dla pewności jeszce sobie wydrukuję. ;-)
Fan Pentax'a.
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Polypan F - do jakiej fotografii się nadaje ?

Post autor: PPaweł »

Sfotografuj.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Polypan F - do jakiej fotografii się nadaje ?

Post autor: aka »

technik219 pisze: 17 sty 2023, 19:57 Opowieści o "świeceniu" jasnych obiektów na tym filmie są raczej przesadzone.
Zgadza się, czasem trudno zauważyć. Tu w D-76 1+1:
Załączniki
polypan F w D-76 1+1.jpg
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Polypan F - do jakiej fotografii się nadaje ?

Post autor: mrek »

Mamija choć to mały obazek. Niestety nie pamiętam w czym wołane
Załączniki
polypanF-02.JPG
polypanF-01.JPG
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
krzychu128
-#
Posty: 239
Rejestracja: 31 gru 2010, 02:54
Lokalizacja: Rzeszów

Polypan F - do jakiej fotografii się nadaje ?

Post autor: krzychu128 »

Piękne :-) mi to świecenie odpowiada
PPaweł pisze: 17 sty 2023, 21:51Sfotografuj.
Odbij na barycie.
ODPOWIEDZ