Sprawdzenie aparatu RICOH

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

ArtekJ
-#
Posty: 63
Rejestracja: 11 gru 2022, 09:47

Sprawdzenie aparatu RICOH

Post autor: ArtekJ »

Kupiłem obiektyw RIKENON P1:1,7 50mm a za niewielką dopłatą otrzymałem w raz z nim aparat RICOH XR7. W prawdzie chciałem kupić aparat Pentax K1000. Nie będę już grymasił sprawdzę go i pozostanę przy nim. Na początek nie wiem jak czas migawki sprawdzić. Czasy sekundowe łatwo sprawdziłem i są dokładne. Do sprawdzenia ułamków sekund to chyba trzeba mieć jakieś urządzenie?
Załączniki
Ricon11.jpg
ricoh22.jpg
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1896
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Sprawdzenie aparatu RICOH

Post autor: powalos »

ArtekJ, nie kombinuj tylko umieść w nim film i wyjdź w teren. Następnie wywołaj i będziesz miał ogląd sytuacji. Skoro długie są ok. to i ułamkowe też będą. A jeżeli chcesz koniecznie wydawać forsę,to w każdym, w miarę poważnym zakładzie napraw sprzętu foto będą to w stanie zrobić i sprawdzić wszystkie czasy. Można to też zrobić "chałupniczo". Poszukaj na forum o sprawdzaniu migawki.
Fan Pentax'a.
Z_photo
-#
Posty: 1022
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Sprawdzenie aparatu RICOH

Post autor: Z_photo »

ArtekJ pisze: 17 sty 2023, 20:25 Do sprawdzenia ułamków sekund to chyba trzeba mieć jakieś urządzenie?
Posiadam takie urządzenie i mogę sprawdzić (oczywiście gratis) - tyle, że nie da się tego zrobić zdalnie.
Załączniki
P8130035_sRGB-Resizer-1500.jpg
P8130042_sRGB-Resizer-1500.jpg
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
LD
-#
Posty: 463
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Sprawdzenie aparatu RICOH

Post autor: LD »

Z_photo pisze: 18 sty 2023, 03:43
ArtekJ pisze: 17 sty 2023, 20:25 Do sprawdzenia ułamków sekund to chyba trzeba mieć jakieś urządzenie?
Posiadam takie urządzenie i mogę sprawdzić (oczywiście gratis) - tyle, że nie da się tego zrobić zdalnie.
No, no, piękna maszyna :)
ArtekJ
-#
Posty: 63
Rejestracja: 11 gru 2022, 09:47

Sprawdzenie aparatu RICOH

Post autor: ArtekJ »

Rzeczywiście profesjonale urządzenie. Zgłoszę się w sprawie przesyłki.
Aparat okazał się w pełni elektronicznym. Bez baterii nic nie działa. Zastanawia mnie zasada pomiaru światła. Pewnie w instrukcji było by o tym ale niestety nie mam. Próbowałem youtube lecz tam zadawać pytań nie można. Jest w prawdzie jeden sensowny opis lecz nie odpowiada mi na moje obawy-pytania.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Sprawdzenie aparatu RICOH

Post autor: J.A. »

M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 1022
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Sprawdzenie aparatu RICOH

Post autor: Z_photo »

ArtekJ pisze: 18 sty 2023, 10:19 Rzeczywiście profesjonale urządzenie.
To urządzenie zostało mi przekazane przez właściciela nieczynnego już serwisu mieszczącego się w Gliwicach, a w przeszłości posiadającego autoryzację Leiki. Służy ono do diagnostyki migawek szczelinowych jak i wewnętrznych układów pomiaru światła. Co ciekawe - do pomiaru czasu ekspozycji wykorzystywana jest podczerwień. Urządzenie powstało wg projektu mojego darczyńcy, a z tabliczki z oznaczeniami wynika, że zostało zmontowane w Holandii w 1980 r. Biorąc pod uwagę ówczesną relację złotówki do walut zachodnich musiało kosztować fortunę.
Urządzenie jest bardzo solidnie zbudowane i choć wyłącznie amatorsko, to jednak bardzo przyjemnie się go używa.
Zastanawia mnie zasada pomiaru światła.
Z treści instrukcji obsługi Ricoha XR7 wynika, że aparat realizuje pomiar centralnie ważony (z uwypukleniem środka kadru). Elementem światłoczułym jest prawdopodobnie fotodioda krzemowa.
Załączniki
P8130057_sRGB-Resizer-1500.jpg
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
aka
-#
Posty: 5592
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Sprawdzenie aparatu RICOH

Post autor: aka »

ArtekJ pisze: 18 sty 2023, 10:19 Pewnie w instrukcji było by o tym ale niestety nie mam.
Proszę bardzo: https://www.butkus.org/chinon/ricoh/xr- ... splash.htm i to w trzech postaciach.
ArtekJ
-#
Posty: 63
Rejestracja: 11 gru 2022, 09:47

Sprawdzenie aparatu RICOH

Post autor: ArtekJ »

Super, oba linki do tego samego źródła. Bardzo fajne i wyczerpujące. Troszkę w inny sposób pomiar światła niż w Pentaxie 1000. Pewnie zdołam się przyzwyczaić. Mam małe latorośle któremu muszę wytłumaczyć działanie migawki i przysłony. Na początku jednak podaruje mu Smienke 8 i światłomierz.
rysiek1996
-#
Posty: 325
Rejestracja: 22 paź 2016, 18:58

Sprawdzenie aparatu RICOH

Post autor: rysiek1996 »

Pamiętaj o dwóch bateriach 1,5 V typ LR44/SL44
ODPOWIEDZ