Czyszczenie starych negatywów

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Czyszczenie starych negatywów

Post autor: Ozmin »

Ostatnio postanowiłem zająć się starymi rodzinnymi negatywami. Niestety były przechowywane zwinięte. Niektóre nawet o zgrozo luzem przez co się zakurzyły i co gorsze porysowały.
Moje odświeżenie polega na ich odkurzeniu, następnie oczyszczeniu izopropanolem, a na końcu 5 min kąpiel w zwilżaczu, aby się wyprostowały. Po wysuszeniu pocięte paski wkładam w pergaminowe koszulki. Wszystko ładnie pięknie dopóki nie trafiłem na żółte ORWO S. Po wysuszeniu zrobił się w rynienkę. Czy znacie jakiś sposób na wyprostowanie negatywu? A może jest lepszy, bezpieczniejszy sposób na obchodzenie się ze starymi negatywami?
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
Bocianowski
-#
Posty: 145
Rejestracja: 25 kwie 2020, 19:51
Lokalizacja: Będzin

Czyszczenie starych negatywów

Post autor: Bocianowski »

Co za przypadek! Właśnie siadałem do cięcia i wkładania do koszulek archiwum z lat 90. Wszystko to negatywy kolorowe (Kodak Gold, Fuji, to co było wtedy na każdym rogu) wywoływane głównie w Foto-jokerze, ale właśnie zwinięte w rolki :( Później już cięli do skanowania.
Dlatego dołączam się do pytania Ozimina - jak obchodzić się z negatywami kolorowymi? Pocięcie i włożenie pod 4 tomową encyklopedię PWN na dwa miesiące nic nie dało :( Wilgotność w pomieszczeniu w miarę normalna ok. 50%.
Bronica GS-1
Mamiya Super 23
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Czyszczenie starych negatywów

Post autor: LD »

Bocianowski pisze: 08 sty 2023, 12:54 Co za przypadek! Właśnie siadałem do cięcia i wkładania do koszulek archiwum z lat 90. Wszystko to negatywy kolorowe (Kodak Gold, Fuji, to co było wtedy na każdym rogu) wywoływane głównie w Foto-jokerze, ale właśnie zwinięte w rolki :( Później już cięli do skanowania.
Dlatego dołączam się do pytania Ozimina - jak obchodzić się z negatywami kolorowymi? Pocięcie i włożenie pod 4 tomową encyklopedię PWN na dwa miesiące nic nie dało :( Wilgotność w pomieszczeniu w miarę normalna ok. 50%.
Zwijasz emulsją do góry i czekasz. Ja tak robię np. TMY400. Po kilku dniach są w prawie płaskie. Czy to się u Ciebie sprawdzi nie wiem.
Bocianowski
-#
Posty: 145
Rejestracja: 25 kwie 2020, 19:51
Lokalizacja: Będzin

Czyszczenie starych negatywów

Post autor: Bocianowski »

LD pisze: 08 sty 2023, 12:58 Zwijasz emulsją do góry i czekasz. Ja tak robię np. TMY400. Po kilku dniach są w prawie płaskie. Czy to się u Ciebie sprawdzi nie wiem.
O kurczę, no rzeczywiście, dzięki LD! Nie pomyślałem o takim sposobie. Spróbuję testowo na kilku mniej ważnych, uważnie, by nie porysować. Jakoś nie chce mi się ich moczyć 8-)

Edyta: Zwijanie emulsją do góry nie jest takie proste. Da się, ale to niemal "zwijanie niszczące" negatywu, który miał kilkadziesiąt lat na zapamiętanie kształtu :-) Chyba jednak moczenie. -> Ozmin nawilżasz w kuwecie?
Bronica GS-1
Mamiya Super 23
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Czyszczenie starych negatywów

Post autor: Ozmin »

Tak w małej :-)
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
Bocianowski
-#
Posty: 145
Rejestracja: 25 kwie 2020, 19:51
Lokalizacja: Będzin

Czyszczenie starych negatywów

Post autor: Bocianowski »

Dokładnie po czterech dniach (prorok jakiś, czy co? :-) ) przebywania w plastikowym pojemniku po filmie (kiedyś sprzedawano w takich) czarno-biały negatyw (jakiś stary FOTON, testowy, bez wartości jakiejkolwiek), zwinięty emulsją do wierzchu wyglada tak:

2F84FE58-AA48-4C93-89D0-5A0B9A006FCD.jpeg

Trochę jeszcze łódkuje, ale co tam.
No cud po prostu, dzięki LD!

A żeby nie było tak słodko, to kolorowe negatywy trochę bardziej opierają się takiemu prostowaniu :-/ Dam im jeszcze kilka dni ...
Bronica GS-1
Mamiya Super 23
ODPOWIEDZ