problem z migawką Porst OV

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

dove70
-#
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2023, 11:04

problem z migawką Porst OV

Post autor: dove70 »

Witam.
Zakupiłem ostatnio Porsta Compact Reflex OV ( Cosina CS-2 ) i przy drugiej próbie po naciągnięciu nie działa spust migawki ( brak reakcji)
Może macie jakąś radę jak sobie z tym poradzić - baterie dałem nowe, pomiar, światła działa.
Aparat kupiłem jako sprawny, więc u poprzedniego właściciela działał
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

problem z migawką Porst OV

Post autor: PPaweł »

O ile poprzedni właściciel w ogóle go używał. A samowyzwalacz jak?
dove70
-#
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2023, 11:04

problem z migawką Porst OV

Post autor: dove70 »

Samowyzwalacz też nie działa, po wyjęciu z pudełka dał się naciągnąć i pstryknął ale teraz jest naciągnięty i nic. Tam chyba jest elektromechaniczny spust , jakiś elektromagnes znalazłem w opisie aparatu na jakiejś stronie japońskiej
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

problem z migawką Porst OV

Post autor: PPaweł »

Jest instrukcja po niemiecku, to może być nieco łatwiejsze do przeczytania, niż japoński. Może tam się coś znajdzie. Bo przypuszczałbym raczej, że coś jest niedociągnięte, albo nie wiem, coś włączone i nie zwolnione... Raczej by się tak nie zepsuł. Jak się otworzy aparat, to migawka wygląda na dociągniętą do końca? Kółka transportu filmu dają się obrócić, czy nie? A popychacz przysłony dobrze działa? Może tam coś się zacięło?
dove70
-#
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2023, 11:04

problem z migawką Porst OV

Post autor: dove70 »

Tak rolki chodzą dobrze, zarówno w jedną jak i po wciśnięciu przycisku zwijania w druga stronę. popychacz przysłony jakby był taki twardy i nie dał się przesunąć. Naciąg nie da się już więcej dociągnąć boję się ułamać. Też się zdziwiłem, bo wyglądało , że będzie ok a tu taki klops. Będę szukał jeszcze coś w necie. Może ten elektomagnes się zaciął , tylko nie wiem gdzie on jest bo nie wiem czy warto sprzęt rozkręcać.
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

problem z migawką Porst OV

Post autor: PPaweł »

No właśnie ja bym się spodziewał, że przynajmniej któraś rolka będzie zablokowana, kiedy migawka się prawidłowo naciągnie i film przewinie. Ale to tylko mój domysł. Na siłę, oczywiście, nie ma co ciągnąć. A migawka jest dociągnięta prawidłowo? Tam jest, jeżeli dobrze znajduję, płócienna migawka. Nie ma gdzieś pośrodku kadru zostawionych krawędzi, nawinęła się cała, jak trzeba?
Można też zapytać sprzedawcę, może przypadkiem będzie wiedział, co to jest.
dove70
-#
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2023, 11:04

problem z migawką Porst OV

Post autor: dove70 »

Popatrzę jeszcze wieczorkiem i napisze do poprzedniego właściciela może coś podpowie. Napiszę dokładnie jak jest z tą migawką. Na razie dzięki za pomoc :)
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

problem z migawką Porst OV

Post autor: morotegari »

Próbuj aparat zwrócić.
Mnie to wygląda na sprzęt z wystawek z zachodu. Aparat nieużywany + stare smary + zima = taki właśnie efekt :-(
Ze 2-3 razy też się w ten sposób nadziałem jako sprzedawca. Zawsze zwracałem pieniądze, bo uważam, że to uczciwe. Lub część kwoty do zwrotu, gdy kupujący chciał sprzęt naprawiać.
dcs
-#
Posty: 50
Rejestracja: 24 wrz 2022, 18:23

problem z migawką Porst OV

Post autor: dcs »

Czasami zastały mechaniczny samowyzwalacz blokuje migawkę,
ale ten ma elektroniczny...

Zwolnił migawkę po włączeniu samowyzwalacza?
Shutter Release: Electrically controlled solenoid switch. https://www.butkus.org/chinon/cosina/co ... 2/cs-2.htm
Spróbuj zmienić czas na X lub B.
dove70
-#
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2023, 11:04

problem z migawką Porst OV

Post autor: dove70 »

Witam. Niestety oddać nie mogę a nawet nie będę próbował było w komplecie dwa obiektywy 50 1,7 + 28 2,8 z mocowaniem PK ( MAM k10d przydadzą się)i lampa + fajna torba na sprzęt w sumie dałem 215 zł więc nie będę rozpaczał. Sprzedawca nie reaguje na sms-y myślałem , że może coś podpowie. Wczoraj dokładnie sprawdziłem tak jak sugerował PPaweł i jednak migawka nie jest naciągnięta więc dlatego spust nie działa wydaje się jakby nacią jest zablokowany i gdy trochę mocniej próbowałem to coś przeskoczyło. Chyba jest problem z mechanizmem naciągu. Aparat pójdzie na półkę popróbuję sobie rozebrać go dla nauki naprawy :) Dzięki za pomoc
dove70
-#
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2023, 11:04

problem z migawką Porst OV

Post autor: dove70 »

Wracam do tematu. Aparat próbowałem naprawić jak ktoś gdzieś napisał na forum przez uderzanie w kolano :) Nic nie pomogło, a na kolanie siniak. Potem coś przy próbie naciągu strzeliło i w sumie chciałem go sprzedać jako na części. A dzisiaj sobie postanowiłem popróbować innego Porsta na M42 i przy okazji wziąłem z półki ( był w gablotce w pozycji leżącej na płasko ) i spróbowałem tego zblokowanego i od razu zadziałał !!! naciąg, pomiar światła, samowyzwalacz, migawka wszystko działa jak należy kilkanaście razy i śmiga. Nie wiem co mu było ale mam nadzieję, że tak już pozostanie i można spróbować jakiś film na nim zrobić. Napisałem jak skończyła się historia dla ciekawych. Pozdrawiam wszystkich :)
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

problem z migawką Porst OV

Post autor: aka »

dove70 pisze: 13 sty 2023, 22:08 jak skończyła się historia
Jesteś pewien, że to koniec historii?
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

problem z migawką Porst OV

Post autor: PPaweł »

Jak siniak z kolana zejdzie, aparat znowu przestanie działać. To jeden z tych aparatów, którym trzeba składać ofiary z krwi. W porównaniu z samochodem napędzanym krwią to i tak tanio się wykpił.
ODPOWIEDZ