Przechowywanie powiększalnika

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Vitlich
-#
Posty: 99
Rejestracja: 07 sty 2021, 19:45

Przechowywanie powiększalnika

Post autor: Vitlich »

Będę zmieniał lokum, więc wiadomo, pierwsze co trzeba obmyśleć to kwestia sprzętów ciemniowych :-P. Ciemniak ze mnie łazienkowy, a łazienka mała, co oznacza, że powiększalnik (i ogólnie inne sprzęty, ale to nieważne) trzymam gdzieś poza nią, i wszystko do łazienki znoszę gdy nachodzi mnie wena. I tak dochodzimy do tytułowego problemu powiększalnika:

Nie chce mi się go składać i rozkładać, musi stać sobie w całości, gotowy do przeniesienia. Z tego wynika, że wygospodarowanie na niego miejsca w szafie raczej odpada, nawet nie będę miał na tyle głębokiej/szerokiej szafy ;-) Dotychczas stał na stoliczku w jakiejś folii, żeby się nie kurzył bez sensu i to działało dobrze. Natomiast zapowiada się, że po przeprowadzce najlepsze miejsce na taki stoliczek będzie w okolicach okna. Obiektyw mogę zawsze zdjąć, ale trochę się boję, że zimą albo latem w wilgotne dni przy wietrzeniu będzie mi parował kondensor. Myślicie, że będzie?

I ogólnie chętnie zobaczę rady od innych ciemniaków z małym metrażem, nie tylko dotyczące tematu.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Przechowywanie powiększalnika

Post autor: zladygin »

Rada na nowy rok, nie wiem czy dobra...
Nie przykrywaj folią, tylko spraw sobie pokrowiec z jakiejś tkaniny, np pod kolor firanek :-) i nim przykrywaj sprzęt. Mikroklimat, nas interesuje wilgotność, będzie się dostosowywał do tego co na zewnątrz. Nie ma mowy o zaparowywaniu kondensora.
ArtekJ
-#
Posty: 63
Rejestracja: 11 gru 2022, 09:47

Przechowywanie powiększalnika

Post autor: ArtekJ »

Powiększalnik jest ciekawym wystrojem pokoju. Pokrywa obiektywu wystarcza. Jest to niezły temat do rozmów podczas wizyty gości.
Teraz niewiele osób wie co o za "kosmiczne" urzadzenie.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Przechowywanie powiększalnika

Post autor: zladygin »

Zgadza się! przez długi czas w rogu pokoju stał u mnie Durst laborator 8x10. Potężny pulpit służył do odkładania książek. Żona była zawiedziona, gdy go przeniosłem do ciemni. Musieliśmy kupić stoliczek.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Przechowywanie powiększalnika

Post autor: Henry »

Vitlich pisze: 31 gru 2022, 20:13 Z tego wynika, że wygospodarowanie na niego miejsca w szafie raczej odpada, nawet nie będę miał na tyle głębokiej/szerokiej szafy
Ale wiesz że jest coś takiego jak szafy na wymiar? Mój mieszka w takiej:
Obrazek
ArtekJ
-#
Posty: 63
Rejestracja: 11 gru 2022, 09:47

Przechowywanie powiększalnika

Post autor: ArtekJ »

Piękne miejsce na powiększalnik. Szczególnie że jest eksploatowany. Na pewno ten mebel został zaakceptowany przez lepszą 1/2-kę.
Kolega ma kolekcje w pokoju gościnnym i od czasu do czasu jego pani grozi rozwodem. mówi : "powiększalniki albo ja" ;-)
Równie dobrze szafę tą można by zrobić przezroczystą. Co by powiększalnik cieszył oko. Po prostu drzwiczki ze szkła.
Załączniki
1powiekszalniki.jpg
Vitlich
-#
Posty: 99
Rejestracja: 07 sty 2021, 19:45

Przechowywanie powiększalnika

Post autor: Vitlich »

zladygin pisze: 01 sty 2023, 12:18 Nie przykrywaj folią, tylko spraw sobie pokrowiec z jakiejś tkaniny, np pod kolor firanek :-) i nim przykrywaj sprzęt. Mikroklimat, nas interesuje wilgotność, będzie się dostosowywał do tego co na zewnątrz. Nie ma mowy o zaparowywaniu kondensora.
To brzmi całkiem sensownie, chyba. Dzięki!
Henry pisze: 01 sty 2023, 21:01 Ale wiesz że jest coś takiego jak szafy na wymiar?
No wiem, ale szafa pod oknem zamiast stoliczka odpada, bo chcę mieć okno, a szafa w innym miejscu odpada, bo musiałbym mieć inne miejsce ;-) 30 m^2 nie rozpieszcza, zwłaszcza jak jest się takim graciarzem jak ja, mam dużo różnych dziwnych sprzętów, nie tylko do ciemni
Vitlich
-#
Posty: 99
Rejestracja: 07 sty 2021, 19:45

Przechowywanie powiększalnika

Post autor: Vitlich »

ArtekJ pisze: 01 sty 2023, 21:48 pani grozi rozwodem. mówi
Dobrze, że tylko grozi rozwodem, a nie w ramach protestu gotuje ryż w tym krokusie :-P
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Przechowywanie powiększalnika

Post autor: J.A. »

Henry pisze: 01 sty 2023, 21:01
Vitlich pisze: 31 gru 2022, 20:13 Z tego wynika, że wygospodarowanie na niego miejsca w szafie raczej odpada, nawet nie będę miał na tyle głębokiej/szerokiej szafy
Ale wiesz że jest coś takiego jak szafy na wymiar? Mój mieszka w takiej:
Obrazek
To jest rozwinięcie koncepcji, którą widziałem pierwszy raz (chyba) w latach 70-tych uw w "pracownia fotoamatora" Pękosławskiego.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Przechowywanie powiększalnika

Post autor: Henry »

Jestem pewien że kiedyś czytałem - może mi została ta idea w głowie. Teraz to bym jeszcze dołożył półeczki na zegar i akcesoria. I zrobił głębszą szufladę na papiery bo mi się trochę zapchała ;-)
ArtekJ
-#
Posty: 63
Rejestracja: 11 gru 2022, 09:47

Przechowywanie powiększalnika

Post autor: ArtekJ »

Z tego co pamiętam to w takiej szafce mieścił się człowiek z krzesłem powiększalnik i reszta akcesoriów.
ODPOWIEDZ