Reflekta II

Jak pokazac fotografie? Albumy, Passe partout, podklejanie zdjęc, prezentacje i strony www

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

PPaweł
-#
Posty: 1360
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Reflekta II

Post autor: PPaweł »

Może i nie ma tej lupki do ostrzenia, działającego samowyzwalacza, a w migawce smarowanej (bardzo lekko) oliwą ze spożywczego 1/10 i 1/25 są podejrzanie podobne, jak nie odwrócone, ale to się okazał bardzo fajny aparat.
dworzec.jpg
peron.jpg
Z_photo
-#
Posty: 1022
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Reflekta II

Post autor: Z_photo »

Nie znam tego aparatu, ale wnioskując z przedstawionych przez Ciebie zdjęć to wydaje mi się, że aparat potrzebuje serwisu - konieczne jest uszczelnienie korpusu i regulacja obiektywu/obiektywów.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
PPaweł
-#
Posty: 1360
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Reflekta II

Post autor: PPaweł »

Nie wykluczam, że trochę by mu się jeszcze przydało, bo możliwe, że kiedyś usiadł na nim jakiś miękki grubas - nie ma wgnieceń jak po uderzeniu, ale niektóre elementy są ewidentnie przygięte. Zresztą i w migawce ktoś kiedyś już grzebał. Ale jednak czego chcesz od uszczelnienia i regulacji, to nie wiem. Skany takie sobie, ale obraz przecież ostry, natomiast jeżeli chodzi o te prześwietlone boki na peronie, to po lewej jest otwarty tor, po prawej jeszcze nie ma budynku dworca, bo się tam dopiero zaczyna, więc z obu stron świeci od śniegu.
Z_photo
-#
Posty: 1022
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Reflekta II

Post autor: Z_photo »

PPaweł pisze: 20 gru 2022, 00:26 ... ale obraz przecież ostry, ...
Raczej czytelny niż ostry, a sądząc po tym https://www.lomography.com/cameras/3337 ... -ii/photos to ten aparat chyba stać na więcej.
... natomiast jeżeli chodzi o te prześwietlone boki na peronie, to po lewej jest otwarty tor, po prawej jeszcze nie ma budynku dworca, bo się tam dopiero zaczyna, więc z obu stron świeci od śniegu.
No nie wiem - za dużo tego światła się wlewa z obu stron. Możliwe jednak, że powłoki przeciwodblaskowe obiektywu zdjęciowego nie grzeszą skutecznością i stąd taki efekt.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
PPaweł
-#
Posty: 1360
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Reflekta II

Post autor: PPaweł »

Eeeetam. Oczywiście, że stać na więcej, niż jeden film przepuszczony na próbę. Natomiast ten peron to jedyne zdjęcie z takimi jasnymi bokami, więc no jednak kwestia kontrastu oświetlenia poza zadaszeniem. Zwłaszcza, że słońce akurat było od tyłu z prawej i chyba nawet zza jakiegoś cienkiego stratusa.
Nawiasem mówiąc, zdaje się, że trzeba uważać na blokadę podwójnej ekspozycji, bo widzi mi się, że od wstrząsów w plecaku zaskoczyła, mimo nienaciągniętej migawki i jestem 36 cm^2 negatywu do tyłu ;-)
aka
-#
Posty: 5592
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Reflekta II

Post autor: aka »

PPaweł pisze: 20 gru 2022, 09:13trzeba uważać
co się publikuje. Te paprochy to byś nam darował...
Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

Reflekta II

Post autor: Gromon »

aka pisze: 20 gru 2022, 09:37 co się publikuje. Te paprochy to byś nam darował...
Skąd na zdjęciu biorą się takie "paprochy"? Jaki jest sposób zniwelowania?
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1896
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Reflekta II

Post autor: powalos »

Gromon, nawet w IrfanView można to w miarę szybko "wystemplować".
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

Reflekta II

Post autor: Gromon »

powalos pisze: 20 gru 2022, 20:52 Gromon, nawet w IrfanView można to w miarę szybko "wystemplować".
A skąd się to bierze? Czy to jest jakiś długoosiadły kurz? Pytam poważnie bo nigdy nie zaobserwowałem tego na swoich negatywach i do teraz widziałem wyłącznie na bardzo starych odbitkach lub skanach. Wygląda to nieciekawie, choć może pasować do pewnych motywów dla ciekawego efektu
aka
-#
Posty: 5592
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Reflekta II

Post autor: aka »

Gromon pisze: 21 gru 2022, 10:38 A skąd się to bierze?
Ten na skanach z niechlujstwa. Ten na negatywie najczęściej z powietrza ;-)
ODPOWIEDZ