Nadczulanie negatywów

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Fredrixxon
-#
Posty: 186
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

Nadczulanie negatywów

Post autor: Fredrixxon »

Jest zima, to jest ciemno - taki mamy klimat. Z braku fotonów sięgamy po czulsze emulsje.
No i właśnie taka kwestia : czy ktoś z was eksperymentował z nadczulaniem emulsji?
Oprócz tego, co pisze Iliński w "Materiałach ..." , pamiętam że była też metoda nadczulania wodorem. Ni pioruna nie moge nic zguglać.
Ostatnio zmieniony 15 gru 2022, 22:55 przez Fredrixxon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Nadczulanie negatywów

Post autor: technik219 »

Nie ma tego u Ilińskiego, było w "Fototechnice" Teichera. Dwa sposoby. Pierwszy poprzez modyfikację wywoływacza A-49. Materiał nisko lub średnioczuły należało naświetlić na +4 EV (np. ORWO NP 15 na 27 DIN) i wywołać w A-49 z dodatkiem amidolu. Drugi sposób polegał na tym, że nawijało sie nienaświetlony materiał negatywowy na szpulkę koreksu, na dno którego należało wpuścić kilka kropelek rtęci. Koreks zamknąć i postawić na noc na ciepłym kaloryferze. Rano nawinąć na szpulkę, włożyć do kasety i naświetlić również w zakresie od +3 do +4 EV. Wywołać normalnie dla czułości nominalnej materiału. Sposobu z rtęcią nie próbowałem, ale przypominam sobie, że raz kombinowałem z dodatkiem amidolu. Nie miałem wtedy konkretnych danych odnośnie ilości amidolu i robiłem na wyczucie, ale czułość rzeczywiście "wzrosła" bardzo-bardzo. Potem znalazłem konkretne naważki do tego procesu (musiałbym poszukać w szpargałach) ale już nie eksperymentowałem.
Lux mea lex
Fredrixxon
-#
Posty: 186
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

Nadczulanie negatywów

Post autor: Fredrixxon »

Iliński pisze o oparach rtęci (zostawiam to innym wariatom), a także o moczeniu w wodzie amoniakalnej, formaldehydzie lub solach srebra (s. 182-185).
Czemuś konkretnie A-49, jakoś coś tam miał, że to trybiło z amidolem?
A z tym wodorem to mi się coś ubzdurało, czy była taka technika?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Nadczulanie negatywów

Post autor: J.A. »

technik219 pisze: 15 gru 2022, 20:46 +4 EV (np. ORWO NP 15 na 27 DIN)
technik219 pisze: 15 gru 2022, 20:46 od +3 do +4 EV.
Dla porządku MINUS
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Nadczulanie negatywów

Post autor: technik219 »

J.A. pisze: 15 gru 2022, 22:16 Dla porządku MINUS
Rzeczywiście ;-)
Fredrixxon pisze: 15 gru 2022, 21:45 Czemuś konkretnie A-49, jakoś coś tam miał, że to trybiło z amidolem?
Amidol ma właściwość wywoływania dogłębnego. Oznacza to, że redukuje halogenki z centrami wywoływania od tych umieszczonych na powierzchni emulsji do samego podłoża, a nie jak inne wywoływacze warstwowo. M.in. z tego powodu był stosowany jako składnik pierwszego wywoływacza wczesnych slajdów AGFY i ORWO. Tak więc to "zwiększenie czułości" negatywu nie odbywa się na drodze forsownego wywołania a wywołania wszystkich kryształów srebra, które przyjęły dawkę światła na całej grubości emulsji - że tak to opiszę obrazowo. Zastrzeżenie pojawia się jedno: to na pewno działa z materiałami o grubej emulsji, bogatymi w srebro - ORWO, EFKE, Adox starego typu, Svema itp. Czy działa to z taką samą efektywnością ze współczesnymi materiałami o cienkich warstwach emulsyjnych, w których srebra jest mało? Trzeba by spróbować. Poza tym mimo, iż amidol nie powiększa ziarnistości w takim stopniu jak wywoływanie forsowne a i kontrast jest ucywilizowany, to jednak jego największą wadą jest pogorszenie ostrości obrazu. A w połączeniu z małym obrazkiem to już poważna wada, bo dużego powiększenia już się nie zrobi.
Lux mea lex
Fredrixxon
-#
Posty: 186
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

Nadczulanie negatywów

Post autor: Fredrixxon »

Do eksperymentu na ochotnika wybrałem stare orwo np7 i świeżaka kodaka xx. Parę innych starych rolek kodaków i agfa też się znajdzie.
Czy dodatek amidolu podziała np z d23 albo id11 albo id68? Dużo tego sie sypie?
Ostatnio zmieniony 16 gru 2022, 14:27 przez Fredrixxon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Nadczulanie negatywów

Post autor: technik219 »

Czy z wymienionymi wywoływaczami podziała, nie wiem. Znam przepis tylko dla A-49. Możliwe, że amidol w jakiś sposób współdziała z siarczanem-n-hydroksyetylo-o-aminofenoleu, który jest reduktorem w atomalu. W atomalu (A-49) wywoływano nawet slajdy ORWO (II wywoływacz) uzyskując delikatny, o minimalnym kontraście, pastelowy obraz, w którym czerń jest zastąpiona odcieniem różu. (stężenie jak do filmów czarno białych, czas ok. 10 min). Wracając do przepisu z amidolem, to na 500 ml roztworu A-49 w rozcieńczeniu 1+4 według znalezionego przepisu, należy dodać 0,1 g amidolu. Roztwór jest jednorazowy. Czas wywoływania jak dla rozcieńczenia 1+4 bez amidolu. Film 100 ASA należy naświetlić jak 400 ASA.
(Dla ORWO NP 20 dla tego roztworu czas wywoływania został określony na 35 minut)
Lux mea lex
Fredrixxon
-#
Posty: 186
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

Nadczulanie negatywów

Post autor: Fredrixxon »

O, właśnie o to wsółdziałanie mi chodziło. Dzięki za podzielenie się wiedzą :)
ODPOWIEDZ