Ilford HP5 plus - niezliczone plamki na nagatywie

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Ilford HP5 plus - niezliczone plamki na nagatywie

Post autor: J.A. »

No Nikon na pewno nie ma matrycy CMOS. :-)
Ok. Każdy płaski i każdy skaner do filmów (one też są formą płaskiego skanera), jest konstrukcyjnie ruchomą linijką.
Te z matrycami to takie cyfrówki o bardzo wąskim przeznaczeniu. Coś jak slide duplicatory w formie obiektywu. Ale zgoda na takim "skanerze" plamki mogą być kurzem na matrycy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 1022
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Ilford HP5 plus - niezliczone plamki na nagatywie

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 15 lis 2022, 21:59 No Nikon na pewno nie ma matrycy CMOS. :-)
Wiem. O Nikonie wspomniałem, bo kurz w nim zgromadzony powodował, że już przy uruchamianiu skaner sygnalizował błędy. Jakość obrazu była fatalna, nie działał autofokus i automatyczny posuw filmu. Po oczyszczeniu wszystkie problemy zniknęły jak ręką odjął.

J.A. pisze: 15 lis 2022, 21:59 Ok. Każdy płaski i każdy skaner do filmów (one też są formą płaskiego skanera), jest konstrukcyjnie ruchomą linijką.
Praktycznie jeszcze tego nie stwierdziłem, ale teoretycznie w skanerach płaskich kurz zgromadzony na szybie może być odwzorowany w postaci kropek lub plamek, o ile materiał skanowany leży wprost lub prawie na niej. Jeśli będzie odseparowany (w ramce) to takie artefakty raczej nie wystąpią.

J.A. pisze: 15 lis 2022, 21:59 Te z matrycami to takie cyfrówki o bardzo wąskim przeznaczeniu. Coś jak slide duplicatory w formie obiektywu.
Dlatego wcześniej napisałem o urządzeniach skanujących, a nie stricte o skanerach. :->
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Ilford HP5 plus - niezliczone plamki na nagatywie

Post autor: J.A. »

Z_photo pisze: 16 lis 2022, 00:20 na szybie może być odwzorowany w postaci kropek lub plamek
Na szybie, nie przetworniku.
Z_photo pisze: 16 lis 2022, 00:20 Dlatego wcześniej napisałem o urządzeniach skanujących,
Zgoda
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ