pentax 6x7

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

pentax 6x7

Post autor: aka »

Z_photo pisze: 09 lis 2022, 23:46 Przeglądając pobieżnie instrukcję serwisową zauważyłem, że w Pentaxie 67 jest kilka regulowanych podzespołów, których ustawienia mogą mieć wpływ na prawidłowość działania układu celowniczego.
No cóż, żadne porady zaczerpnięte z sieci nie pomogą gdy "DIFFICULT INSTALLATION; Professional installation strongly advised" (tak, to też porada z sieci ;-) ), a i krzywdę można sobie zrobić. Nie zawsze wiedzieć "jak", znaczy "umieć".
photoatelier
-#
Posty: 100
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

pentax 6x7

Post autor: photoatelier »

105.jpg
ustawiam na nieskończonosc wg filmu goscia..a w druga strone widac co widac..skala się nie zgadza..ewidentnie rozjechane szkło?
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

pentax 6x7

Post autor: aka »

photoatelier pisze: 10 lis 2022, 12:14 ewidentnie rozjechane szkło?
Jeśli nie jesteś pewien obiektywu czy ustawienia lustra to nic nie wskórasz. Jak było przed demontażem "matówki", jeśli to TY z jakiegoś powodu ją zdementowałeś?
photoatelier
-#
Posty: 100
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

pentax 6x7

Post autor: photoatelier »

wlasnie dostalem odp od goscia z video, zalaczył link do jego filmu o składaniu obiektywu.. sugerujac tym samym ze szkło żle skręcone..od poczatku na pelnej dziurze i nawet "2,6" raczej nie mialem ostrego foto, przy pejzazykach sie bronił bo skrecałem przysłone, wiec tego nie zauwazalem.. zreszta duzo nim nie fociłem bo przelezal w dwóch serwisach :mrgreen: no a teraz sprawa jasna.. tak jak mówisz Aka, bez obiektywu dobrze działajacego nie ustawie innych rzeczy
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

pentax 6x7

Post autor: PPaweł »

Trochę nie rozumiem, co pokazują te zdjęcia obiektywu, i co oznacza to różowe, ale niewątpliwie jak obiektyw dramatycznie nie zgrywa się ze swoją skalą, to wyregulowanie go oczyści nieco atmosferę. Acz na zgodność obrazu na matówce i na filmie nie pomoże.
photoatelier
-#
Posty: 100
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

pentax 6x7

Post autor: photoatelier »

zaznaczyłem to, ze krecąc do końca w lewo, czyli na bliż, nie osiągam znacznika 3,5m a juz mam koniec kręcenia..co znaczy ze jeszcze obiektyw chciałby wyjechac do przodu..sam autor filmu odpowiedział mi, że bez tej regulacji nie zrobie poprawnie kalibracji matówki.. to tyle.. ale nic, zobaczymy co powie pan z gdyni
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

pentax 6x7

Post autor: technik219 »

Ktoś dłubał przy helikoidzie a potem złożył na "aby było". Tam jest bodajże 4 nitki gwintu. Składając na odwal się nie trafił na właściwą i stąd problem.
Lux mea lex
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

pentax 6x7

Post autor: PPaweł »

photoatelier pisze: 10 lis 2022, 18:21 krecąc do końca w lewo, czyli na bliż, nie osiągam znacznika 3,5m a juz mam koniec kręcenia
A, teraz rozumiem. Tylko to nie są metry, a stopy. Ale istoty sprawy to nie zmienia, nie dojeżdża do końca skali.
photoatelier pisze: 10 lis 2022, 18:21 sam autor filmu odpowiedział mi, że bez tej regulacji nie zrobie poprawnie kalibracji matówki
Tu akurat wątpię, żeby to była prawda, bo co matówce i filmowi za różnica, jak ustawiony obiektyw rzuca na nie ostry obraz, skoro jest ostry? Ale, oczywiście, obiektyw do naprawy.
photoatelier
-#
Posty: 100
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

pentax 6x7

Post autor: photoatelier »

PPaweł, no tez o tym pomyslalem, ze skoro (jak by nie był zle skrecony) na plaszczyznie filmu rzuca ostro, to i u góry na matówce tez powinien byc ten sam obraz,, zwazywszy ze jakies 1,5 mca temu bylo ok, wiec nie wiem co moglo sie stac.. aparatem nie uderzyłem, cholerka wie co..intuicja mi mówi ze padlo jeszcze lustro, to juz miałbym podwójnego pecha
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

pentax 6x7

Post autor: Z_photo »

photoatelier pisze: 10 lis 2022, 19:57 ... intuicja mi mówi ze padlo jeszcze lustro, to juz miałbym podwójnego pecha
To nie jest wykluczone, przy czym ewentualna usterka musiałaby polegać na zbyt niskiej pozycji lustra - w takim bowiem przypadku zwiększa się odległość od źrenicy obiektywu do płaszczyzny matówki. Nie znam Pentaxa 67 ale w typowych lustrzankach lustro kiedy jest w dolnym położeniu opiera się na regulowanej podpórce/odbojniku. Zerknij na ten element w Twoim aparacie - być może w tym miejscu doszło do poluzowania jakiejś "śrubki" i rozregulowania układu.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

pentax 6x7

Post autor: aka »

Panowie nie tędy droga, nie wszystko na raz. Obiektyw sprawdzić można najszybciej oceniając ostrość na matówce w płaszczyźnie filmu i ewentualnie poskładać go poprawnie. No przecież mało prawdopodobne jest by wszystko na raz się rozregulowało. No chyba, że tak... Ciekawe co było praprzyczyną demontażu matówki?
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

pentax 6x7

Post autor: Z_photo »

aka pisze: 10 lis 2022, 21:57 Ciekawe co było praprzyczyną demontażu matówki?
Przyczyna mogła być banalna - chęć/konieczność jej oczyszczenia.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
photoatelier
-#
Posty: 100
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

pentax 6x7

Post autor: photoatelier »

hehe, no tak jak pisze Z_photo.. po prostu chcialem porzadnie wyczyscic..mam tez innego, jasnego fresnelka, sadziłem ze poprawie sobie obraz.. no i poprawiłem, ech.. lustro jak na moje trzyma sie dobrze, te dwie srubki które sa odpowiedzialne za regulacje twardo siedza, bo widac ze wkrecone na klej..może odważe sie mna demontaz obiektywu ale raczej wysle do gdyni, jesli znawca zechce go jeszcze zrobić..no i ciekaw byłym bardzo co z nim nie tak, co zepsułem
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

pentax 6x7

Post autor: aka »

photoatelier pisze: 11 lis 2022, 08:49 po prostu chcialem porzadnie wyczyscic
To te próby to ze starym zestawem czy z nowym fresnelem? Zakładam, że obiektywu nie ruszałeś to niby dlaczego teraz nie można uzyskać stanu sprzed czyszczenia? No chyba, że próbujesz z tym nowym fresnelem...
photoatelier
-#
Posty: 100
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

pentax 6x7

Post autor: photoatelier »

wszystie próby na "starej kanapce"
ODPOWIEDZ