Kulka i sprężynka od pierścienia przysłony

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Janis
-#
Posty: 69
Rejestracja: 20 lut 2008, 15:03
Lokalizacja: Włocławek/Łódź

Kulka i sprężynka od pierścienia przysłony

Post autor: Janis »

Hej, szukałem ale nie znalazłem podobnego tematu. Czy kojarzycie gdzie można dostać malutką sprężynkę do zamocowania kulki od pierścienia przysłony? Bardzo mały element mechaniki precyzyjnej. Bez tego niestety pierścień nie zatrzymuje się na odpowiedniej wartości i bardzo łatwo przesunąć palcem, zmieniając pożądaną wartość.

Poszukuję do obiektywu Mamiya Sekor-C 45mm 2.8
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Kulka i sprężynka od pierścienia przysłony

Post autor: technik219 »

Jaka średnica sprężynki? Można spróbować samemu ukręcić. Jak? Mogę opracować tutorial skręcania sprężynek. To naprawdę bardzo proste. A kupić to chyba tylko w jakimś zakładzie naprawczym.
Lux mea lex
Janis
-#
Posty: 69
Rejestracja: 20 lut 2008, 15:03
Lokalizacja: Włocławek/Łódź

Kulka i sprężynka od pierścienia przysłony

Post autor: Janis »

Miałem tyle spraw, ze zapomniałem o temacie… :)
Nie mam tak precyzyjnej miarki, więc nie wiem. Racja, zacznę poszukiwania od zakładów naprawiających sprzęt foto.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Kulka i sprężynka od pierścienia przysłony

Post autor: technik219 »

Sprawdź jeszcze w starych wkładkach zamków Yale (Yeti, LOB itp) czy sprężynki zapadek nie mają odpowiedniej średnicy.
Lux mea lex
Arti44
-#
Posty: 8
Rejestracja: 07 maja 2021, 12:32

Kulka i sprężynka od pierścienia przysłony

Post autor: Arti44 »

@technik219

Jakbyś kiedyś cierpiał na nadmiar wolnego czasu, to przygotuj proszę tutorial krecenia takich sprezynek. Chętnie się z nim zapoznam
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Kulka i sprężynka od pierścienia przysłony

Post autor: technik219 »

Jaką średnicę (X) ma otworek pod sprężynkę i jaka jest jego głębokość (Y)? Albo coś Ci znajdę, albo zrobię. Za koszty przesyłki.
Lux mea lex
Arti44
-#
Posty: 8
Rejestracja: 07 maja 2021, 12:32

Kulka i sprężynka od pierścienia przysłony

Post autor: Arti44 »

@technik219
Przepraszam, że tak długo milczałem, ale dawno tu nie zaglądałem, prewinąłem się na chwilę tylko, jak była zrzutka na forum. I tak jakoś pominąłem Twoja szczodrą ofertę.
Boleśnie brakuje mi sprężyny do taira 300 z fotosnipera oraz sprężyn do jupiterów 250 z kieva 60 (obu typów). Mogę wyciągnąć te obiektywy ze skrzyń, rozebrać i zmierzyć aby przyjść do Ciebie po prośbie. Tyle że cały komplet obiektywów do p6 prosi się o lepsze sprężynki, podobnie szkła do werry i kilka ciekawych tripletów na m42. Inaczej mówiąc dużo tego, a mam dostęp do nieźle zaopatrzonego warsztatu metalowego (solidne choć stare tokarki, frezarka, ukosnice, wiertarki stołowe, migomat. Jak odpalę to i mały pięć odlewniczy, w razie czego mogę też użyć drukarek 3d (ogólnie do naprawy,przy sprężynach nie pomogą). Inaczej mówiąc mam sprzęt, mam dużo szkieł i pudel wymagających naprawy, ale brakuje mi wiedzy :oops: Szukam instrukcji i poradników, mam już pewne sukcesy w naprawch, ale wciąż potrzebuję porady i naprowadzenia w sprawach mi nieznanych a będących dla speca banałem.
Choć takim jak sensownie zrobić sprężynkę do przesłony :-)
ODPOWIEDZ