ORWO TF12d

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

JinLing
-#
Posty: 21
Rejestracja: 11 sie 2021, 22:01

ORWO TF12d

Post autor: JinLing »

Hej! Złapałem za losowy film i nie wiem jak go wywołać. Jestem w połowie, są na nim zdjęcia na których może mi zależeć. ORWO TF12d poniżej arkusze danych:

https://www.filmotec.de/wp-content/uplo ... F12d-e.pdf (opis taśmy)
https://www.filmotec.de/wp-content/uplo ... 2182-e.pdf (opis procesu wg orwo)
https://microsites.lomography.com/downl ... ide-en.pdf (opis procesu wg lomography)
https://www.digitaltruth.com/devchart.php?devrow=15748 (xt-3)
https://www.digitaltruth.com/devchart.php?devrow=14941 (xtol)

Film naświetlałem nominalnie na 50 iso. W trzecim linku tabela prawdopodobnie dla iso 8. Film ma warstwę anty-halacyjną, ale jestem zielony i nie wiem jak to się ma do sprawy.
W czym mogę to wołać, a w czym nie?
Czy D76 się nada oraz jakiego efektu mogę się spodziewać?
Czy da się dostać gdzieś zamiennik D97 oraz czy wołanie w nim tego materiału ma jakikolwiek sens?
Przeczytałem o zbyt dużej kontrastowości, co prawda chcę ją uzyskać, ale chcę też czytelnych fotografii.

Bardzo proszę o pomoc!
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

ORWO TF12d

Post autor: technik219 »

O wywoływaniu, tzn. w czym się będzie wywoływać konkretny film należy pomyśleć przed jego naświetleniem ;-) Jak wszędzie piszą, jest to film bardzo kontrastowy, praktycznie jak nasz dawny mikrofilm Foton Super Orto. Jeśli wywołasz go w standardowym negatywowym wywoływaczu wyrównawczym to będziesz miał bardzo wysoki kontrast nadający się raczej do specjalnych efektów, niż do fotografii półtonowej. Jeśli taki efekt chcesz uzyskać, to zastosuj nawet D-76, X-toll czy co tam masz. Nieco złagodzone kontrasty, chociaż nadal wysokie uzyskasz wywołując w Rodinalu albo czymś rodinalopodobnym w rozcieńczeniu 1:100 (nie musi to być "stand" bo ten materiał jest już sam w sobie tak ostry, że nie musi być wywoływany w "standzie"). Podobnie zadziała FX-1 i tu również uwaga dotycząca ostrości - nie musi być w jego składzie jodku potasowego - wystarczy wersja "lite" bez jodku.
Natomiast jeśli chcesz ten materiał wywołać jako drobnoziarnisty negatyw półtonowy i (uwaga!) masz pewność, że nie jest on tak stary, że może być zadymiony, to masz dwie możliwości: POTA albo Caffenol.
Osobiście wywoływałem w Caffenolu FOTON Super Orto, na którym 30 lat temu robiłem maski do fotomontaży typu sandwich. To był ten sam materiał, który znalazłem szukając czegoś w ciemni. Naświetliłem go na 6 i 12 ASA po czym wywołałem w Caffenolu CL-CN przeznaczonym właśnie do wywoływania filmów graficznych na półtonowe. Skład:
woda: 500,0 ml
soda: 5,0 g
witamina C: 1,0 g
kawa: 6,0 g.
Czas wyjściowy wywoływania: 16 min./20 stopni C.

Efekt jaki uzyskałem zaskoczył mnie. Negatyw jest dosyć zadymiony (wszystkie Caffenole dają zadymienie, ale taka ich uroda), ale uzyskany obraz pozwala na wykonanie normalnych półtonowych powiększeń.
Caffenole muszą być przygotowane na wodzie demineralizowanej, a filmy do nich przeznaczone nie powinny być dotykane paluchami podczas ładowania na szpule koreksu. Można dodać 0,5-1 g KBr, który w pewnym stopniu niweluje powstawanie plam i smug na filmach, ale trzeba nieco prześwietlić film.
Jeśli chodzi o efekty wywołania w Caffenolu CL-CN i POTA to są bardzo podobne.
Lux mea lex
JinLing
-#
Posty: 21
Rejestracja: 11 sie 2021, 22:01

ORWO TF12d

Post autor: JinLing »

Bardzo dziękuję za tak szczegółową odpowiedź! Czy mogę oprócz tego dostać instrukcję jak ustalić czas wołania dla D76 lub Rodinalu?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

ORWO TF12d

Post autor: technik219 »

Jak ustalić czas wywoływania? Naświetlić kawałek filmu i wywołać. Potem ocenić obraz i skorygować czas wywoływania w górę lub w dół. Za punkt wyjściowy weź podobne filmy orto, np. Rollei Ortho, Adox ORT 25, czy Kodak Sound Recording Film 2374. Od czegoś trzeba zacząć.
Nie mogę Ci podać gotowych, nawet przybliżonych parametrów wywoływania. Nie miałem z tym filmem do czynienia. Trzeba zrobić kilka prób, inaczej się nie da.
Lux mea lex
JinLing
-#
Posty: 21
Rejestracja: 11 sie 2021, 22:01

ORWO TF12d

Post autor: JinLing »

To może jakaś wskazówka jak zaznaczyć sobie granicę na filmie, który jest nawinięty w aparacie, od której zaczynają się zdjęcia docelowe? Połowę filmu mogę pociąć na fragmenty tylko muszę tę połowę potem znaleźć w ciemności. Spróbować go zagiąć czy przedziurawić i naświetlić zdjęciami testowymi?
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

ORWO TF12d

Post autor: Imperitus »

JinLing, po prostu nie zwijaj go, wyjmij w ciemni z aparatu i odetnij to co wystaje- tam będziesz miał zdjęcia. Zabezpiecz dobrze i próby rób na pozostałym w kasetce filmie
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
kotlecikmud
-#
Posty: 1
Rejestracja: 15 sie 2022, 19:48

ORWO TF12d

Post autor: kotlecikmud »

Hej
Normalnie nie siedzę na forach ale mogę podizelić się krótko moimi eksperymentami:
Ten film nie ma z tego co wiem z antyhalki, Wywoływałem go sukcesywnie w Rodinalu 1:25 , 1:50 , 1:100. Naświetlany jako 50ka:
Rodinal (ASA 50):
1:25 - 11 min się sprawdza ale raczej nie polecam takiego stężenia do filmów soundrecordingowych które już na starcie mają duży kontrast,
1:50 - nie testowałem
1:100 - tutaj testowałem dwa czasy: 16 min to za mało 22 min leciutko za dużo. Moim zdaniem 20 min powinno byc ok dla większości osób. 100ka nie wyciaga dużo informacji ale lepsze to niz 25ka.

Rodinal (ASA 200):
Zrobiłem jeden test dla zabawy naświetlając film jak 200tkę. Koślawo policzyłem że 28 min przy 1:25 powinno byc ok. I jest ok; jeżeli pominie się "magnetyzm na kurz" który ten film niewątpliwie ma, to obraz według mnie zyskuje na tonalności i jest zbliżony bardzije do ilforda PanF niż do choćby orwo LF10 (iso 6, soundrec film).
Mam nadzieję że coś wniosłem do tematu :)
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

ORWO TF12d

Post autor: oKuba »

kotlecikmud pisze: 15 sie 2022, 20:01 Wywoływałem go sukcesywnie w Rodinalu 1:25 , 1:50 , 1:100.

1:50 - nie testowałem
Nie za bardzo czaje. To znaczy jak sukcesywnie?
JinLing
-#
Posty: 21
Rejestracja: 11 sie 2021, 22:01

ORWO TF12d

Post autor: JinLing »

oKuba pisze: 15 sie 2022, 20:34 Nie za bardzo czaje. To znaczy jak sukcesywnie?

Znalazłem fotografie szanowanego kolegi @kotlecikmud w galerii lomography i poprosiłem go o wypowiedź w tym wątku. Bardzo dziękuję za zaangażowanie i wypowiedź wewnątrz forum! Dziękuję również za pomoc.

Dodam, że znajdują się tam również fotografie innego autorstwa wołane jak się dowiedziałem w rodinalu 1:25 przez 8min oraz w tetenalu neofin blue.
kotlecikmud pisze: 15 sie 2022, 20:01 "magnetyzm na kurz"
Co to takiego?
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

ORWO TF12d

Post autor: oKuba »

JinLing, Czy dobrze to zrozumialem? Szukajac rozwiazania swojego problemu, znalazles uzytkownika na innej platformie, ktorego przekonales aby ustosunkowal sie do problemu na korexie?

Co do mojego pytania. Kolega pisze ze testowal (w czasie przeszlym) a pozniej, ze 1+50 nie testowal, wiec bylem ciekawy, ktora wypowiedz jest poprawna
JinLing
-#
Posty: 21
Rejestracja: 11 sie 2021, 22:01

ORWO TF12d

Post autor: JinLing »

oKuba pisze: 16 sie 2022, 19:44 JinLing, Czy dobrze to zrozumialem? Szukajac rozwiazania swojego problemu, znalazles uzytkownika na innej platformie, ktorego przekonales aby ustosunkowal sie do problemu na korexie?
Tak.
oKuba pisze: 16 sie 2022, 19:44 JinLing, Co do mojego pytania. Kolega pisze ze testowal (w czasie przeszlym) a pozniej, ze 1+50 nie testowal, wiec bylem ciekawy, ktora wypowiedz jest poprawna
Nie bądź taki drobiazgowy, dostatecznie dużo wniósł do sprawy. Dotarliśmy do granicy offtop'u. Dziękuję wszystkim za pomoc i cenne rady!
ODPOWIEDZ