Ilford HP5 plus - niezliczone plamki na nagatywie

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Bocianowski
-#
Posty: 145
Rejestracja: 25 kwie 2020, 19:51
Lokalizacja: Będzin

Ilford HP5 plus - niezliczone plamki na nagatywie

Post autor: Bocianowski »

oKuba pisze: 15 sie 2022, 10:29
Bocianowski pisze: 15 sie 2022, 10:06 Problem tkwi w środku warstwy światłoczułej :(
Nie sadze. Mysle, ze problem jest w zbyt krotko lezakowanym wywolywaczu lub/ oraz w wodzie z odzysku
Oby tak było! Trzeci film z tej samej serii wywołany, właśnie się suszy. Na razie niewiele widać. Jak pisałem wcześniej, jedyną zmianą w procesie jest dłuższe, ponad 36 godzinne leżakowanie stocka. Wody w rozrobionym już wywoływaczu nie byłem w stanie zmienić :-)
Zobaczymy.
Bronica GS-1
Mamiya Super 23
Bocianowski
-#
Posty: 145
Rejestracja: 25 kwie 2020, 19:51
Lokalizacja: Będzin

Ilford HP5 plus - niezliczone plamki na nagatywie

Post autor: Bocianowski »

Film wysuszony, pocięty. Skan liniowy na szybko i niestety ten sam efekt (w linku poniżej) :evil: Jest dokładnie tak, jak opisał to BW.
Pozostały dwie możliwości: woda "z odzysku" albo wadliwa partia negatywów. Jutro spróbuję wywołać FP4. Niestety nie mam pod ręką niczego poza Ilfordem. Ech ...

https://flic.kr/p/2nEsoBD
Bronica GS-1
Mamiya Super 23
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Ilford HP5 plus - niezliczone plamki na nagatywie

Post autor: aka »

Bocianowski pisze: 15 sie 2022, 22:02 woda "z odzysku"
No jest to niewiadoma. Jak to urządzenie osuszające powietrze pracuje? Wody destylowanej to ono raczej nie produkuje.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Ilford HP5 plus - niezliczone plamki na nagatywie

Post autor: powalos »

Wiem, że nie wniosę nic nowego do tego wątku ale mam wrażenie, że podobne tematy na temat negatywów ilforda już się pojawiły i jak widać zjawisko się chyba nasila. Tak się zastanawiam czy nie jest to spowodowane również tym, że zbyt szybko po wyjęciu z lodówki film jest łądowany do aparatu i naświetlany.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 221
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Ilford HP5 plus - niezliczone plamki na nagatywie

Post autor: BW »

powalos pisze: 16 sie 2022, 12:35 Wiem, że nie wniosę nic nowego do tego wątku ale mam wrażenie, że podobne tematy na temat negatywów ilforda już się pojawiły i jak widać zjawisko się chyba nasila. Tak się zastanawiam czy nie jest to spowodowane również tym, że zbyt szybko po wyjęciu z lodówki film jest łądowany do aparatu i naświetlany.
- moje filmy nie były przechowywane w lodówce
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Ilford HP5 plus - niezliczone plamki na nagatywie

Post autor: powalos »

Widziałem, ze kiedyś sam zgłaszałem podobny problem. Przeszukałem swoje "zbiory" i jest. Tym razem to Delta 100 wołana w hc-110. Dwa filmy, wołane osobno, każdy w nowym roztworze, w inne dni. Na każdym filmie ale tylko na jego części, wystąpiło podobne zjawisko
https://lh3.googleusercontent.com/pw/AL ... authuser=0
Fan Pentax'a.
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Ilford HP5 plus - niezliczone plamki na nagatywie

Post autor: LD »

powalos pisze: 16 sie 2022, 14:22 Widziałem, ze kiedyś sam zgłaszałem podobny problem. Przeszukałem swoje "zbiory" i jest. Tym razem to Delta 100 wołana w hc-110. Dwa filmy, wołane osobno, każdy w nowym roztworze, w inne dni. Na każdym filmie ale tylko na jego części, wystąpiło podobne zjawisko
https://lh3.googleusercontent.com/pw/AL ... authuser=0
Jaki model daje takie piękne dane na brzegu?
Bocianowski
-#
Posty: 145
Rejestracja: 25 kwie 2020, 19:51
Lokalizacja: Będzin

Ilford HP5 plus - niezliczone plamki na nagatywie

Post autor: Bocianowski »

aka pisze: 16 sie 2022, 07:33
Bocianowski pisze: 15 sie 2022, 22:02 woda "z odzysku"
No jest to niewiadoma. Jak to urządzenie osuszające powietrze pracuje? Wody destylowanej to ono raczej nie produkuje.
Taki zwykły osuszacz z Castoramy
https://archiwum.allegro.pl/oferta/osus ... 42492.html
potrafi mi dać w ciągu kilku godzin ponad 5 litrów kondensatu (mam dosyć wilgotno w piwnicy). Oczywiście nie jest to woda destylowana. Jest szeroka dyskusja na forach akwarystycznych o przydatności tego kondensatu m.in. do napełniania akwariów. Wykonano m.in. jej pomiary (twardość wody GH poniżej 3, twardość węglanowa KH~ 0, pH poniżej 6,4, Cl 0, ale zaskakujące : NO2 0,5, NO3 ~10
i drugi niezależny pomiar GH: ~1, KH: ~2, pH: 7, NO2: 0,75 ...).
Prawdopodobnie tu leży pies pogrzebany - woda jest bardzo fajna ale kwitnie w niej życie biologiczne (NOx-y). W wolnej chwili sprawdzę pod mikroskopem jak tam naprawdę jest, ale to by wiele tłumaczyło - w wilgotnym i ciepłym środowisku parownika (którego nigdy nie czyściłem) namnażają się grzyby i inne żyjątka i przedostają się do kondensatu a stamtąd na negatyw dzięki mojemu bezmyślnemu zachowaniu.
Heh - spróbuję to jednoznacznie potwierdzić.
Bronica GS-1
Mamiya Super 23
Bocianowski
-#
Posty: 145
Rejestracja: 25 kwie 2020, 19:51
Lokalizacja: Będzin

Ilford HP5 plus - niezliczone plamki na nagatywie

Post autor: Bocianowski »

powalos pisze: 16 sie 2022, 14:22 ... Na każdym filmie ale tylko na jego części, wystąpiło podobne zjawisko
Dzięki za trud włożony w odnalezienie przykładu - wygląda na zbieżny, jeśli nie identyczny z moim. Pamiętasz jakiej wody używałeś do rozrabiania chemii, płukania negatywu? Zawsze takie samej? Można ją wykluczyć jako ewentualne źródło problemu?
Ostatnio zmieniony 16 sie 2022, 16:37 przez Bocianowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Bronica GS-1
Mamiya Super 23
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Ilford HP5 plus - niezliczone plamki na nagatywie

Post autor: rbit9n »

LD pisze: 16 sie 2022, 15:12 Jaki model daje takie piękne dane na brzegu?
Pentax 645N?
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Ilford HP5 plus - niezliczone plamki na nagatywie

Post autor: aka »

Bocianowski pisze: 16 sie 2022, 15:41 5 litrów kondensatu
No to zanim wywołasz kolejny film, kup 5 litrów wody demineralizowanej, najlepiej metodą odwróconej osmozy (w "średnim" Carrefourze kupuję taką marki Polaris) i przygotuj D-76 czy też ID-11 wg przepisu. Nie wiem czy ta woda z osuszacza jest przyczyną, ale życie zaskakuje przy okazji niekonwencjonalnych metod/sposobów.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Ilford HP5 plus - niezliczone plamki na nagatywie

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 16 sie 2022, 15:47
LD pisze: 16 sie 2022, 15:12 Jaki model daje takie piękne dane na brzegu?
Pentax 645N?
Pentax 645N i NII, ale także Contax 645.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Ilford HP5 plus - niezliczone plamki na nagatywie

Post autor: oKuba »

Bocianowski pisze: 16 sie 2022, 15:43 wygląda na zbieżny, jeśli nie identyczny z moim.
Mam wrazenie, ze jest jednak inny. Przyklad powalosa jest w swojej formie bardziej „plackowaty“ i sklanial bym sie w jego przypadku do wilgoci jako przyczyny, ktora spowodowala jakas reakcje emulsji z papierem. Mialem podobny wzorzec w zawilgotnialym Rolleiu 80S. Miedzy inmymi dlatego filmow 120 nie trzymam w lodowce czy zamrazalniku.

Odnosnie wody z odzysku to taki epizod. Na innym forum kolega walczyl uparcie z przeroznymi plamami na swoich negatywach. Nikt nie pytal o wode, gdyz gosc twierdzil, ze uzywa wylacznie destylowanej. Az w koncu ktos zapytal o jej marke. I tu okazalo sie, ze producentem jest jego zona a raczej suszarka do bielizny. Po zmianie wody plamy zniknely
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Ilford HP5 plus - niezliczone plamki na nagatywie

Post autor: oKuba »

powalos pisze: 16 sie 2022, 12:35 i jak widać zjawisko się chyba nasila
Ja osobiscie nie mam takiego wrazenia i daleki bylbym od wskazywania producenta jako winowajcy. Nie wspominajac juz o Chinczykach. Za duzo w tym wszystkim niewiadomych czynnikow. Jak do tej pory najwiecej problemow z emulsja mialem z negatywami Fomy (rysy, plamy, czarny deszcz), Kodaka (odbite nr kadrow) i Rolleia (plamy roznego rodzaju i wielkosci).

Ale co te moich kilka/ kilkanascie negatywow na przestrzeni ostatnich lat czyni moja opinie reprezentatywna? Raczej nic
Bocianowski
-#
Posty: 145
Rejestracja: 25 kwie 2020, 19:51
Lokalizacja: Będzin

Ilford HP5 plus - niezliczone plamki na nagatywie

Post autor: Bocianowski »

aka pisze: 16 sie 2022, 17:47
Bocianowski pisze: 16 sie 2022, 15:41 5 litrów kondensatu
No to zanim wywołasz kolejny film, kup 5 litrów wody demineralizowanej, najlepiej metodą odwróconej osmozy (w "średnim" Carrefourze kupuję taką marki Polaris) i przygotuj D-76 czy też ID-11 wg przepisu. Nie wiem czy ta woda z osuszacza jest przyczyną, ale życie zaskakuje przy okazji niekonwencjonalnych metod/sposobów.
Zdecydowanie tak zrobię! Zostały mi jeszcze dwa negatywy z tej samej partii; jest na czym testować.
Nim jednak dotrze zamówiona chemia (bo zapasy się wyczerpały) mam zamiar zepsuć dziś jeszcze jeden negatyw. Naświetliłem rolkę FP4 (co prawda też Ilford i kupiony w tym samym czasie co HP5+) i zamierzam wywołać ją identycznie jak poprzednie filmy w tym co zostało już rozrobione. Czy ten test da jakąkolwiek odpowiedź? Tylko, gdy okaże się, że negatyw jest poprawny. Szczerze w to wątpię :(

Z tym kondensatem jeszcze powalczę (może go przegotować?), bo jest to dla mnie źródło darmowej wody. Tylko może już nie tak kosztownymi (zarówno finansowo jak i mentalnie) metodami, jak wywoływanie negatywów.
Bronica GS-1
Mamiya Super 23
ODPOWIEDZ