Magnitarus 10x15

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Marianov.
-#
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2009, 09:36
Lokalizacja: Ełk

Magnitarus 10x15

Post autor: Marianov. »

Mam takowy sprzęt i mam z nim problem. Wie moze ktoś jakie szkło do niego pasuje? Mocowanie w środku z tego co pamiętam to ok 48mm. Pozatym jest tam jeszcze chyba pierśceń ale za cholere nie moge go wykręcić, i jeśli to wogóle pierścień (jest jak gdyby okrągłe wytocznie ale trudno dostrzec tam jakiś gwint) to ma gdzieś z 80mm średnicy.
Próbowałem Z Rodagonem 150mm ale gwint jest ok 2-3mm za szeroki. Z kolei Meopar 210mm ma 57mm więc to wogóle inna bajka.
Googlowałem ale ciężko coś znaleźć, a na stronie meopty ( http://www.meopta.cz/index.php?id=312 ) piszą że papsuje Meopar 4.5/180.

Czy te dwa Meopary (210 i 180) mogą mieć różne mocowania? Może jest tam jakiś nietypowy pierścień, albo brakuje pierścienia?

Pozatym prosiłbym o opinie kogokolwiek kto miał stycznośc z tym powiększalnikem. Szukam rówież jakiegokoliwek osprzętu do niego.
Fredrixxon
-#
Posty: 182
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

Magnitarus 10x15

Post autor: Fredrixxon »

Taki wykopek sprzed wieków :)
Podbijam temat. Może ktoś ma zeskanowaną instrukcję czy jaką inną specyfikację?
Fredrixxon
-#
Posty: 182
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

Magnitarus 10x15

Post autor: Fredrixxon »

No dobra, instrukcję mam.
A ktoś wie (może zmierzyć) jaki jest gwint tego talerzyka do wkręcania obiektywu? średnica i skok?
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Magnitarus 10x15

Post autor: zladygin »

Fredrixxon pisze: 16 lip 2022, 18:56 No dobra, instrukcję mam.
A ktoś wie (może zmierzyć) jaki jest gwint tego talerzyka do wkręcania obiektywu? średnica i skok?
Czy ten talerzyk możesz wyjąć? Zmierz suwmiarką średnicę wewnętrzną otworu (gwintu). Średnica gwintu powinna być o 1 mm większa: zmierzysz np ok. 41 mm, gwint jest 42.
Zmierz grubość płytki i policz ile masz zwojów gwintu. Wylicz skok gwintu. Powinien być 0,75 mm lub 1 mm.

edit:
możesz spróbować zamówić odpowiedni pierścień (c7adapters.com). Pan Ryszard może się opierać i mówić, że już w to się nie bawi, ale spróbuj...
Foto-Akcesoria
Ryszard Jankowski
ul. Cisowa 9
20-703 Lublin

NIP:7121808590
REGON: 430552123

Zamówienia:
Pytania techniczne:
(+48) 695 748 890
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Magnitarus 10x15

Post autor: J.A. »

zladygin, gwint mierzy się nie wewnętrzny, tylko zewnętrzny.
Np. M42x1 ma zewnętrzną średnicę 42 mm, a gwint M42x2 także będzie miał średnicę zewnętrzną 42 mm.
I teraz oba gwinty będą miały zasadniczo różniące się między sobą średnice wewnętrzne.
Wynika to z tego, że skok gwintu determinuje jego średnicę wewnętrzną.
Skok to odległość wierzchołków poszczególnych zwojów. Jest on również podstawą trójkąta równobocznego.
I tak dla skoku 1 ta średnica będzie się równała 42-1,7=40,3 mm.
Dla skoku 2 ta średnica będzie wynosiła 42-3,6=38,4 mm.
Wyniki z zaokrągleniem do 0,1mm
Całość procedury jest taka.
Jeżeli mamy gwint zewnętrzny, to po prostu mierzymy średnicę zewnętrzną i liczymy ilość zwojów jak podałeś.
Jeżeli natomiast mamy gwint wewnętrzny, to po pomiarze wewnętrznej średnicy gwintu najpierw obliczamy jego skok, również metodą, którą podałeś, a rozmiar gwintu obliczamy dodając do średnicy wewnętrznej dwie wysokości trójkąta równobocznego, który nam wyszedł z obliczenia skoku.

A najlepiej to dostarczyć próbkę gwintu wykonawcy. Będzie wiedział co z tym zrobić.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Magnitarus 10x15

Post autor: zladygin »

J.A. pisze: 17 lip 2022, 11:59 zladygin, gwint mierzy się nie wewnętrzny, tylko zewnętrzny.
Jasne, ale zainteresowany magnitarusowiec ma wewnętrzny. Dlatego napisałem, że do pomiaru wewnętrznego należy dodać 1 mm, na co podałem przykład: fi ok. 41 + 1 = M42. Twój przykład jest oczywiście formalnie poprawny, ale kłopotliwy do zrealizowania. Średnice gwintów M są jednak znormalizowane i w tym zakresie, o którym mówimy, mają pełne milimetry, więc określenie prawidłowego M, mierząc gwint wewnętrzny nie jest trudne. Trochę problemów sprawia pomiar skoku. W przypadku naszych gwintów obiektywowych stosowane są różne gwinty drobnozwojowe, spotkałem się tu z 0,75 i 1 mm, może są 0,5 mm. Więc nawet przy zastosowaniu dość prymitywnych metod wyznaczania tych wartości, tzn bez wzornika skoku, czy dokładnych innych urządzeń, niełatwo o pomyłkę.


J.A. pisze: 17 lip 2022, 11:59 A najlepiej to dostarczyć próbkę gwintu wykonawcy. Będzie wiedział co z tym zrobić.
I to jest oczywiście najlepsze rozwiązanie. Pan Ryszard to jest niezły specjalista - widziałem, co potrafił wyczarowywać.
Fredrixxon
-#
Posty: 182
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

Magnitarus 10x15

Post autor: Fredrixxon »

Historia jest taka, że ktoś kiedyś (daaaawno temu) wyniósł talerzyk. I nima.
Właśnie z tym skokiem jest sytuacja. Nie mam wzornika żeby przyłożyć. Spróbuję pokminić wg waszego opisu. Dzięki.
ODPOWIEDZ