Kiev 88 CM przeciek światła - czym naprawić

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

He3r0
-#
Posty: 7
Rejestracja: 26 cze 2022, 17:49

Kiev 88 CM przeciek światła - czym naprawić

Post autor: He3r0 »

Cześć,
Na imię mam Maciej, jestem z Krakowa, i aktualnie borykam się z przeciekiem światła w moim Kiev 88 CM z pleckami NT.
Po analizie 2 prześwietlonych rolek, znalazłem usterkę (widoczna na zdjęciu) - uszkodzona "pułapka światła" (nie wiem czy to prawidłowy termin po polsku), jaką część muszę kupić by to naprawić, zanim zacznę rozważać fabrykację własnej części?

Starsze plecki używają części od Hasselblad 500, jednak z tego co widzę tutaj w pleckach NT, to ta część wygląda inaczej.

Obrazek
--
Maciej - Kraków
Nikon/Polaroid/Lubitel/Kiev i pewnie jeszcze jakieś inne :mrgreen:
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Kiev 88 CM przeciek światła - czym naprawić

Post autor: technik219 »

No to jak tak rozkręciłeś kasetę, to teraz , nawet jak naprawisz sprawę przecieków światła, będziesz miał problem z prowadzeniem filmu. Jesteś z Krakowa, więc zawieź go do Fotoserwisu na Zapolskiej (dawniej Czapskich) i Ci zrobią jak należy.
Lux mea lex
He3r0
-#
Posty: 7
Rejestracja: 26 cze 2022, 17:49

Kiev 88 CM przeciek światła - czym naprawić

Post autor: He3r0 »

technik219 pisze: 26 cze 2022, 18:31 No to jak tak rozkręciłeś kasetę, to teraz , nawet jak naprawisz sprawę przecieków światła, będziesz miał problem z prowadzeniem filmu. Jesteś z Krakowa, więc zawieź go do Fotoserwisu na Zapolskiej (dawniej Czapskich) i Ci zrobią jak należy.
Z kasety tylko przednią płyte zciągnąłem, prowadzenie nie jest ruszone, więc nie przewiduje tutaj problemów. Jednak dzieki za sugestie i miejsce które ewentualnie może to ogarnąć.
--
Maciej - Kraków
Nikon/Polaroid/Lubitel/Kiev i pewnie jeszcze jakieś inne :mrgreen:
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Kiev 88 CM przeciek światła - czym naprawić

Post autor: technik219 »

Polecam ten zakład. Co prawda czyściłem u nich tylko matrycę cyfrówki, ale ujęło mnie to, że facet do mnie zadzwonił, dopytał o szczegóły, sam szczegółowo wyjaśnił jakie procedury będą przeprowadzać i ile to będzie kosztowało (chodziło o demontaż połowy aparatu). "naprawa" zrealizowana wzorowo. Cena też konkurencyjna w stosunku do serwisu firmowego, chociaż ciut wyższa niż w innym serwisie, który aktualnie prowadzi kampanię reklamową na "popularnym portalu społecznościowym".
Lux mea lex
He3r0
-#
Posty: 7
Rejestracja: 26 cze 2022, 17:49

Kiev 88 CM przeciek światła - czym naprawić

Post autor: He3r0 »

Niestety, KIEV nie jest w ich zakresie, a i do kasety nie było części i odesłano mnie z kwitkiem :(
Więc ponawiam pytanie o tę nieszczęsną pułapkę światła do kasety NT.
W sumie sam materiał też będzie, moge coś wyprodukować, tylko taka blacha aluminiowa, czy to to za inny materiał? Stal 0.1mm?
--
Maciej - Kraków
Nikon/Polaroid/Lubitel/Kiev i pewnie jeszcze jakieś inne :mrgreen:
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kiev 88 CM przeciek światła - czym naprawić

Post autor: aka »

He3r0 pisze: 28 cze 2022, 17:06 Więc ponawiam pytanie o tę nieszczęsną pułapkę światła do kasety NT.
A z tej tu: https://allegro.pl/oferta/kaseta-do-kie ... 1917406284 nic się nie da uzyskać?
He3r0
-#
Posty: 7
Rejestracja: 26 cze 2022, 17:49

Kiev 88 CM przeciek światła - czym naprawić

Post autor: He3r0 »

No właśnie nie :( (w sumie i ten mógłbym użyć, ale nie wiadomo w jakim jest stanie)
Ten z aukcji to stary model, kopia Hasselblada 500, w którym obrys tej czesci jest trapezoidalny, gdzie w NT jest prostokątny.
Tutaj to widać dokładniej -> https://youtu.be/f6Dq9aURcqw
W ostatecznosci kupię zestaw naprawczy do hasselblada i cos z niego wytnę :)
--
Maciej - Kraków
Nikon/Polaroid/Lubitel/Kiev i pewnie jeszcze jakieś inne :mrgreen:
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kiev 88 CM przeciek światła - czym naprawić

Post autor: aka »

He3r0 pisze: 28 cze 2022, 18:33 zestaw naprawczy do hasselblada i cos z niego wytnę
To chodzi o tą uszczelkę co to ją na filmie widać?
He3r0
-#
Posty: 7
Rejestracja: 26 cze 2022, 17:49

Kiev 88 CM przeciek światła - czym naprawić

Post autor: He3r0 »

Tak, tylko wlasnie kaseta NT (którą mam) ma tę uszczelkę inną, co widać na zdjeciu z pierwszego posta.
--
Maciej - Kraków
Nikon/Polaroid/Lubitel/Kiev i pewnie jeszcze jakieś inne :mrgreen:
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Kiev 88 CM przeciek światła - czym naprawić

Post autor: powalos »

He3r0, jesteś pewien, że ona jest inna czy może zdeformowana przez szyberek ?
Fan Pentax'a.
He3r0
-#
Posty: 7
Rejestracja: 26 cze 2022, 17:49

Kiev 88 CM przeciek światła - czym naprawić

Post autor: He3r0 »

powalos pisze: 29 cze 2022, 12:20 He3r0, jesteś pewien, że ona jest inna czy może zdeformowana przez szyberek ?
Zdeformowana jest na pewno i też miałem podejrzenie że to może być to samo, ale patrz na obrazek, po lewej Hasselblad, stary KIEV , a po prawej mój NT.
Z lewej obrys trapeza, z prawej zaokrąglenia a w nich gąbka lub pianka. :->

W sumie to nawet nie mam pojęcia jak do niego powinna ta część wyglądać :( Właśnie dlatego, że to co tam jest, to jakaś masakra.

Obrazek
--
Maciej - Kraków
Nikon/Polaroid/Lubitel/Kiev i pewnie jeszcze jakieś inne :mrgreen:
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Kiev 88 CM przeciek światła - czym naprawić

Post autor: oKuba »

Wyglada calkiem podobnie, chociaz chyba nie identycznie. Ale uszczelka jest zbudowana na podobnej zasadzie. Na drugim filmie lepiej to widac:

https://youtu.be/L25IFVf7apw

https://youtu.be/rB6JTj0DV7A
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kiev 88 CM przeciek światła - czym naprawić

Post autor: aka »

Ta kaseta NT, a raczej uszczelnienie wygląda zupełnie inaczej niż do Hasselblada. To uszczelnienie NT chyba nie ma tej "okładki" z tworzywa czy blachy? Może wystarczy wkleić odpowiednio przyciętą piankę np. z podkładki pod mysz?
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Kiev 88 CM przeciek światła - czym naprawić

Post autor: oKuba »

Fakt, lekko inaczej i na drugim filmie widac tez dodatkowa uszczelke, ktorej nie ma w HB. Nie Ogladalem calosci, wiec nie wiem czy to wlasna tworczosc, czy tak w tych magazynkach jest
He3r0
-#
Posty: 7
Rejestracja: 26 cze 2022, 17:49

Kiev 88 CM przeciek światła - czym naprawić

Post autor: He3r0 »

Złamałem się i sfabrykowałem coś co wg mnie jest wystarczająco podobne do oryginału, mam nadzieję że na chwilę wystarczy. Jednak mimo wszystko wolał bym oryginał...
--
Maciej - Kraków
Nikon/Polaroid/Lubitel/Kiev i pewnie jeszcze jakieś inne :mrgreen:
ODPOWIEDZ