Smugi na negatywie

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Smugi na negatywie

Post autor: PPaweł »

Nie brakuje mu czasem jakichś śrubek? Albo zwyczajnie zamknięcie jest nieszczelne od lewej strony.
bxstankiewicz
-#
Posty: 5
Rejestracja: 18 cze 2022, 17:40

Smugi na negatywie

Post autor: bxstankiewicz »

Z zewnątrz wygląda jakby wszystkie śrubki były na miejscu. Też myślałem o tym, że pokrywa jest nieszczelna. Jak wypstrykam kliszę, to będę musiał przyjrzeć się mu od środka, może coś tam zauważę. Dzięki

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Smugi na negatywie

Post autor: PPaweł »

Takie rzeczy lepiej się zgaduje, jak się widzi cały negatyw, razem z tym, co się dzieje na obszarze poza kadrem.
bxstankiewicz
-#
Posty: 5
Rejestracja: 18 cze 2022, 17:40

Smugi na negatywie

Post autor: bxstankiewicz »

Wygląda to tak jak na załączonych fotkach ObrazekObrazekObrazek

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Smugi na negatywie

Post autor: PPaweł »

A widzisz. Czyli tył w porządku, bo to jest tylko w obrębie kadru. Teraz, jakim sposobem coś tak miejscowo tam włazi? Nie widzę w konstrukcji Zenita miejsca, gdzie mogłaby powstać od przodu taka szczelina - pierścień z gwintem na obiektyw jakby był tak luźny, to by się wszystko dawno rozleciało. Od góry lita pokrywa z zespołem pryzmatu i wizjera. Tak dla pewności - masz światłomierz ze wskazówką, nie? Nie na diodach? Bo to by ewentualnie mogło tłumaczyć jakieś zaświetlenie podczas robienia zdjęcia, gdyby coś tam było krzywe. Wychodzi mi, że minimalnie nie domyka Ci się migawka i przez pozostałą szczelinę bokiem obok lustra się zaświetla.
bxstankiewicz
-#
Posty: 5
Rejestracja: 18 cze 2022, 17:40

Smugi na negatywie

Post autor: bxstankiewicz »

Tak, światłomierz jest ze wskazówka. Pierścień pod obiektywem był luźny, ale na starcie go dokręciłem. Jeśli to migawka to rozumiem, że nic już z tym nie zrobię :) ?

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Smugi na negatywie

Post autor: aka »

bxstankiewicz pisze: 21 cze 2022, 15:47 jak na załączonych fotkach
Zaświetlenie jest od strony zamka klapy (z lewej strony patrzą od tyłu na aparat), ale ogranicza się do ramki 24X36 czyli źródło światła jest od strony obiektywu czy też, jak bym powiedział, w przestrzeni między filmem, a obiektywem. Tam szukaj.
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Smugi na negatywie

Post autor: PPaweł »

Zrobisz, zrobisz. Przede wszystkim wypróbuj, czy rzeczywiście się nie domyka po zdjęciu. Może to będzie widać tak po prostu, może pod światło, może nie za każdym razem, może tylko na niektórych czasach. A jeszcze jedno może jest takie, ze migawka się owszem, szczelnie zasuwa za obramowanie, ale na początku naciągania, jak te metalowe okucia wysuwają się zza krawędzi, to szczelina jest przez moment między nimi. Bo one się odrobinę względem siebie przesuwają.
Co zrobić potem, to się zobaczy, jak się zobaczy.
bxstankiewicz
-#
Posty: 5
Rejestracja: 18 cze 2022, 17:40

Smugi na negatywie

Post autor: bxstankiewicz »

Wypstrykam założoną kliszę i wtedy wezmę się za niego od środka. Na chwilę obecną dzięki Wam wielkie za podpowiedzi

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka


ODPOWIEDZ