Ilford Pan 400

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

chmiel75
-#
Posty: 8
Rejestracja: 16 cze 2022, 15:53

Ilford Pan 400

Post autor: chmiel75 »

Witam
Nie wiem czy dobry dział ale... Skan z negatywu wywołanego i zeskanowanego w zakładzie fotograficznym . Pomijając obecność paprochów, czy na tych zdjęciach nie występuje zbyt dużo ziarna? Warunki oświetleniowe były znakomite dużo światła słonecznego zmiękczonego powłoką chmur...Zdjęcie było wykonane wg wskazań światłomierza aparatem Yashica Minister D.
66580002.JPG
Załączniki
66580006.JPG
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 222
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Ilford Pan 400

Post autor: BW »

- większość współczesnych 400-setek (i nie tylko 400-setek) ma dość widoczne ziarno
- wywołany w "zakładzie" czyli z dużą dozą prawdopodobieństwa w rodinalu który wywoływaczem drobnoziarnistym też nie jest
(doprawdy nie pojmuje z czego wynika zamiłowanie tzw "zakładów" do rodinalu)
- przy skanowaniu często jest podnoszony kontrast i zastosowane wyostrzanie co też "wydobywa' ziarno
- z tego co widzę na powyższym obrazku to ziarno wcale nie jest duże ale dość mocno wyostrzone
Ostatnio zmieniony 20 cze 2022, 20:11 przez BW, łącznie zmieniany 1 raz.
chmiel75
-#
Posty: 8
Rejestracja: 16 cze 2022, 15:53

Ilford Pan 400

Post autor: chmiel75 »

Oddałem do wywołania ilforda iso 100 i iso 50 będzie porównanie
Z_photo
-#
Posty: 1021
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Ilford Pan 400

Post autor: Z_photo »

chmiel75 pisze: 20 cze 2022, 19:53 ... czy na tych zdjęciach nie występuje zbyt dużo ziarna? ...
Nie wiem z czego to wynika, ale ziarno na skanach jest znacznie bardziej widoczne niż na obrazie w tradycyjny sposób przeniesionym na papier.
Być może przyczyną jest efekt Calliera w skali mikro, czyli wzrost kontrastu na każdym z fotoelementów skanera.
Pamiętam jednak skrajny przypadek - obraz na papierze "gładki" - skopiowany z negatywu ORWO NP 55, na skanie był znacznie bardziej niż bardzo ziarnisty. ;-)
Nie zauważyłem tego wzrostu uziarnienia na skanach filmów barwnych oraz skanach z barwnikowych negatywów czarno-białych, obrabianych w procesie C-41, np. Ilford XP2.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
chmiel75
-#
Posty: 8
Rejestracja: 16 cze 2022, 15:53

Ilford Pan 400

Post autor: chmiel75 »

Z_photo pisze: 20 cze 2022, 23:44 Nie zauważyłem tego wzrostu uziarnienia na skanach filmów barwnych oraz skanach z barwnikowych negatywów czarno-białych, obrabianych w procesie C-41, np. Ilford XP2.
Proszę bardzo Ilford XP2
Załączniki
66680021.JPG
66680011.JPG
Z_photo
-#
Posty: 1021
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Ilford Pan 400

Post autor: Z_photo »

chmiel75 pisze: 21 cze 2022, 05:48 Proszę bardzo Ilford XP2
Nie mam pewności, ale skany które przedstawiłeś wyglądają jak z filmu naświetlanego wg czułości wyższej niż nominalna. lub rejestrując motyw o znacznej rozpiętości tonalnej nie uwzględniono tego faktu. Choć XP2 dość dobrze to znosi, to jakość obrazu jednak spada.

Poza tym, jeśli chodzi o ziarno to filmy chromogeniczne pracują inaczej niż filmy o klasycznej emulsji - ziarno w obrazach zarejestrowanych na filmie chromogenicznym objawia się w najciemniejszych obszarach, kiedy w filmie klasycznym w obszarach jasnych - stąd w pierwszej grupie zamieszczonych przez Ciebie zdjęć ziarno o dużej "granulacji" widoczne jest na niebie. Niebo na zdjęciach z drugiej grupy jest praktycznie bezziarniste.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Ilford Pan 400

Post autor: J.A. »

chmiel75, w kwestii formalnej. Rodzaj oświetlenia, jakość warunków oświetleniowych nie wpływa na wzrost ziarna.
W złych warunkach ziarno bęzie takie samo jak w dobrych.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ