co właśnie wywołałeś?

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: skpt »

Każdemu co lubi. Fenidon, za radą rbita, rozpuszczam w gorącej wodzie. Robi się to błyskawicznie. Skoro nie szkodzi, to po co się męczyć. Ostatnio składałem ID-68 i rozpuszczałem go w 60C, a nie jak zwykle osobno, w wodzie gorącej. Ale to były testy nabytego mieszadła magnetycznego. Rzeczywiście rozpuściło się finalnie, ale jakbym miał to robić ręcznie, to chyba by mi się nie chciało :-)
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

co właśnie wywołałeś?

Post autor: miki11 »

A ja się pobawię z tą temperaturą, skoro to działa.
_________________
Łatwe nie cieszy
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

co właśnie wywołałeś?

Post autor: miki11 »

skpt pisze: 13 cze 2022, 12:54 Łaźnia jest od stabilizacji/chłodzenia w tym wypadku
Myślałem o tej łaźni w kontekście utrzymania temperatury 85°C. Czy dobrze rozumiem, można do tej temperatury podejść z buforem wyobraźni?
_________________
Łatwe nie cieszy
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: skpt »

Jak masz już odważony siarczyn i fenidon, to bierzesz naczynie, w którym będziesz mieszać, zalewasz wrzątkiem i mieszając sypiesz siarczyn, a po jego rozpuszczeniu fenidon. Nie trzeba trzymać temperatury. Samo nalanie do naczynia powoduje spadek o kilka stopni, a składnikom POTA jest m.z. obojętne, czy będą rozpuszczane w 90, czy 85 stopniach. UWAGA: To nie jest generalna reguła. Takie temperatury nie szkodzą fenidonowi, z innymi związkami bywa zupełnie inaczej.
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: skpt »

miki11, a co Ty chcesz kąpać w tym POTA? Pytam, bo jak nie masz scen o przepastnym kontraście, albo negatywów, które w normalnych kąpielach nie oddają szarości, to możesz wyjść rozczarowany z tej przygody - dostać zupełnie płaskie, nieciekawe obrazki.
Awatar użytkownika
Ms. Robot
-#
Posty: 135
Rejestracja: 22 paź 2021, 15:08

co właśnie wywołałeś?

Post autor: Ms. Robot »

skpt pisze: 13 cze 2022, 15:32 nieciekawe obrazki.
Myślę że do takich kolega jest przyzwyczajony, sądząc po tym co chwali, jeśli szczerze chwali oczywiście, co jest nieoczywiste jednak.
Po co mi stopy, skoro mam skrzydła?
FEAR - F*** Everyone And Run
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

co właśnie wywołałeś?

Post autor: miki11 »

skpt pisze: 13 cze 2022, 15:32 a co Ty chcesz kąpać w tym POTA?
No właśnie Ferranię P30 :-) Muszę ją też potraktować dla porównania Kodakiem D-23.
_________________
Łatwe nie cieszy
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

co właśnie wywołałeś?

Post autor: miki11 »

skpt pisze: 13 cze 2022, 15:27 Jak masz już odważony siarczyn i fenidon, to bierzesz naczynie, w którym będziesz mieszać, zalewasz wrzątkiem i mieszając sypiesz siarczyn, a po jego rozpuszczeniu fenidon. Nie trzeba trzymać temperatury. Samo nalanie do naczynia powoduje spadek o kilka stopni, a składnikom POTA jest m.z. obojętne, czy będą rozpuszczane w 90, czy 85 stopniach.
O takie zdania mi chodziło właśnie. Ja tu się drapałem po głowie, jak zapewnić przez czas mieszania owe mityczne 85°C...
_________________
Łatwe nie cieszy
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

co właśnie wywołałeś?

Post autor: Z_photo »

Ms. Robot pisze: 13 cze 2022, 16:01 Myślę że do takich kolega jest przyzwyczajony, sądząc po tym co chwali, ...
Wypowiadasz się w sposób pozornie dystyngowany, a tak naprawdę w sposób niekulturalny i arogancki.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: skpt »

miki11 pisze: 13 cze 2022, 16:06Ferranię P30
A to nie wiem. Nie używałem. Nie poradzę. POTA jest dość uciążliwy w obsłudze. Jak szukałem sposobu na wyhamowanie kontrastu błon mammograficznych, to D-23 1:3 mi się sprawdził. No ale to inna bajka, bo to materiał orto o dużym kontraście i tam mam czasem 5-6 arkuszy, każdy do wywołania solo. Zaczyna być problem rzeczywiście z tą 1 godziną.
Awatar użytkownika
Ms. Robot
-#
Posty: 135
Rejestracja: 22 paź 2021, 15:08

co właśnie wywołałeś?

Post autor: Ms. Robot »

Z_photo pisze: 13 cze 2022, 16:45 Wypowiadasz się w sposób pozornie dystyngowany, a tak naprawdę w sposób niekulturalny i arogancki.
Wydaje się, że to pozornie trafna pozorna charakterystyka.
Po co mi stopy, skoro mam skrzydła?
FEAR - F*** Everyone And Run
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

co właśnie wywołałeś?

Post autor: J.A. »

Z_photo, nie karm trolla.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

co właśnie wywołałeś?

Post autor: J.A. »

skpt pisze: 13 cze 2022, 16:01 bo jak nie masz scen o przepastnym kontraście
tzn. jakim? Tak konkretnie w EV, 8, 10, więcej?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: skpt »

J.A. pisze: 13 cze 2022, 21:33 tzn. jakim? Tak konkretnie w EV, 8, 10, więcej?
Konkretnie to nie wiem, bo chodzi mi np. o sceny nocne, gdzie światłomierz, którego używam (całkiem m.z. przyzwoity Gossen) nie podaje już odczytów w cieniach, a w światłach mam coś co jeszcze w zasadzie nie wymaga poprawki pana Szwarza, albo wymaga jej znikomej M.z. w takich scenach posługiwanie się delta EV nie ma specjalnie sensu bo jest to zupełnie inna delta EV niż przy fotografowaniu detali w pracy spawacza. W takich niepewnych sytuacjach wywoływacze silnie kompensujące mają jak dla mnie swój urok. Ale jestem bardzo daleki od bycia ekspertem. Może są lepsze strategie?
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

co właśnie wywołałeś?

Post autor: miki11 »

skpt pisze: 13 cze 2022, 22:13 Może są lepsze strategie?
Też chętnie się czegoś nauczę.
_________________
Łatwe nie cieszy
ODPOWIEDZ