Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Jak pokazac fotografie? Albumy, Passe partout, podklejanie zdjęc, prezentacje i strony www

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: Bokeh »

aka pisze: 10 cze 2022, 17:36 powalos, parasole górą, pięknie wyszły. Zawdziwiająco dobra jakość. Ten obiektyw DA jest do pełnej klatki?
Kapitalne zdjęcie.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: technik219 »

Bokeh pisze: 10 cze 2022, 17:54 Choć robiłem wiele testów z kalką
Nie używaj do tak precyzyjnych ustawień kalki. Postaraj się o matówkę. Kalka nigdy nie będzie leżała płasko. Możesz sam zrobić matówkę ze szkła antyramy (kup najtańszą 9x14 i niech Ci szklarz wytnie 6x6. Zmatowisz (zrób próbę na resztkach szkła z antyramki) chociażby pastą SAM do szorowania garnków. Będziesz miał na lata. A jak Ci szklarz wytnie pasek o szerokości 3,5 cm to zrobisz drugą matówkę do sprawdzania aparatów małoobrazkowych.
Możesz też wytrawić matówkę pastą z fluorku sodu z odrobiną kwasu siarkowego (w Necie znajdziesz przepis). Uzyskasz bardzo drobnoziarnistą matówkę. Szkło musi być idealnie czyste i odtłuszczone. Możesz też spróbować wypiaskować matówkę, ale wszystko zależy od granulacji ścierniwa i doświadczenia piaskarza.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: powalos »

oKuba pisze: 10 cze 2022, 17:23 Czy to stala „ekspozycja“ w Lesznie?
Chyba stała , ale zmieniają ulice dochodzące do Rynku aby nie nudziło się chyba mieszkańcom. Kiedyś mieli nawet kłopoty z tą dekoracją bo ktoś nawiedzony złożył skargę, że parasole są "tęczowe".
aka pisze: 10 cze 2022, 17:36 Ten obiektyw DA jest do pełnej klatki?
Był projektowany do APS-C ale pięknie kryje pełną klatkę i jako taki jest przedstawiany przez Pentaxa. Jest jeszcze kilka obiektywów z oznaczeniem "DA", które kryją pełną, np. SMC DA 300/4. W niektórych trzeba usunąć "maskownicę" z końca przy bagnecie.
Fan Pentax'a.
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: Bokeh »

technik219 pisze: 10 cze 2022, 19:16
Bokeh pisze: 10 cze 2022, 17:54 Choć robiłem wiele testów z kalką
Nie używaj do tak precyzyjnych ustawień kalki. Postaraj się o matówkę. Kalka nigdy nie będzie leżała płasko. Możesz sam zrobić matówkę ze szkła antyramy (kup najtańszą 9x14 i niech Ci szklarz wytnie 6x6. Zmatowisz (zrób próbę na resztkach szkła z antyramki) chociażby pastą SAM do szorowania garnków. Będziesz miał na lata. A jak Ci szklarz wytnie pasek o szerokości 3,5 cm to zrobisz drugą matówkę do sprawdzania aparatów małoobrazkowych.
Możesz też wytrawić matówkę pastą z fluorku sodu z odrobiną kwasu siarkowego (w Necie znajdziesz przepis). Uzyskasz bardzo drobnoziarnistą matówkę. Szkło musi być idealnie czyste i odtłuszczone. Możesz też spróbować wypiaskować matówkę, ale wszystko zależy od granulacji ścierniwa i doświadczenia piaskarza.
Rzeczywiście kalka to mało precyzyjna technika. Dziękuję za te porady. Spróbuję tak zrobić, ale pewnie nie od razu. Boję się bardziej majstrować przy justowaniu tych obiektywów bo mogę coś naknocić. Nie za bardzo wiem gdzie i co mam odkręcić, a potem przykręcić.
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: Bokeh »

Warszawa przeżywa obecnie boom gospodarczy i inwestycyjny. Szczególnie tyczy się to strefy sportu, w ramach akcji i hasła: "Zakochaj się w Warszawie-Sportowej". Przeprowadzana jest obecnie modernizacja szeregu obiektów sportowych, w tym modernistycznego stadionu sportowego RKS Marymont Warszawa (powstały w latach 1950−1951), który przechodzi właśnie kompleksową rewitalizację.
Jednym z inwestorów, na którego zawsze można liczyć, i który zawsze wykonuje swoje prace w terminie, bez opóźnień jest warszawska Przyroda. Na obrazku zaawansowane prace tego wykonawcy, z którym warszawski Ratusz podpisał wieczną umowę.
Tu remont żelbetowej trybuny wschodniej, gdzie widać szeroko zakrojone prace. Tylko czekać jak niebawem trybuna zmieni się nie do poznania i będzie służyć tysiącom warszawiaków, w wyprawach np. na grzybobranie.

Konica c35 efp. Ilford Pan 200.
Załączniki
img098.jpg
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: aka »

Bokeh pisze: 12 cze 2022, 09:43RKS Marymont
Pamiętam trenujące łuczniczki :-)

Skra też podobno w intensywnym remoncie...

Teraz jest moda na plastikowe ścieżki w parkach i podświetlane fontany, a nie na stadiony. Na Marymont to niejeden developer ostrzy sobie łopaty.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: oKuba »

Bokeh pisze: 12 cze 2022, 09:43 Tu remont żelbetowej trybuny wschodniej, gdzie widać szeroko zakrojone prace. Tylko czekać jak niebawem trybuna zmieni się nie do poznania i będzie służyć tysiącom warszawiaków, w wyprawach np. na grzybobranie.
:mrgreen:
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: Bokeh »

Nieopodal stadionu Marymontu, na warszawskim Żoliborzu jest park Kępa Potocka z kanałkiem. Mój Start 66 dokonywał cudów by jakoś to pokazać.
Załączniki
Start227.jpg
img105.jpg
img101.jpg
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: oKuba »

Foma 200, Wehner
rural borough.jpg
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: oKuba »

Bokeh, Drugi kadr jest fajny. A skad taka „dwukolorowosc“ ze sie tak wyraze? Obfotografowujesz negatyw?
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: Bokeh »

oKuba, nie wiem. Musiałbyś zapytać mojego Starta :lol:
Sam się zdziwiłem, że tak to wyszło.

Zdjęcie okna kapitalne i te cienie drzew.
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: Z_photo »

Bokeh pisze: 10 cze 2022, 18:00 Nie wiem dlaczego taki pasek jest, ale on zawsze jest. Zakładałem już temat i to omawialiśmy. Nijak nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje. Tak jest i koniec.
W prawej, dolnej części komory filmowej jest nieszczelność przez którą przenika "lewe" światło.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: Z_photo »

aka pisze: 12 cze 2022, 09:49 Teraz jest moda na plastikowe ścieżki w parkach i podświetlane fontany, ...
I na e-sport, a nie sport "analogowy". Więc po co komu stadiony?
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: Bokeh »

Z_photo pisze: 13 cze 2022, 09:51
Bokeh pisze: 10 cze 2022, 18:00 Nie wiem dlaczego taki pasek jest, ale on zawsze jest. Zakładałem już temat i to omawialiśmy. Nijak nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje. Tak jest i koniec.
W prawej, dolnej części komory filmowej jest nieszczelność przez którą przenika "lewe" światło.
Aparat jest w futerale, wszystkie szczeliny na zewnątrz okleiłem taśmą izolacyjną, a pierwszy czy też ostatni kadr, nie pamietam już który, zawsze jest w porządku.
Ale może masz rację, nie przeczę.
Mógłbyś pokazać mi na zdjęciu, gdzie ta nieszczelność występuje?
Byłbym wdzięczny.

Zakładałem już temat tu na forum i nie pomogło:
topic12846.html
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: aka »

Bokeh pisze: 13 cze 2022, 10:30 Aparat jest w futerale, wszystkie szczeliny na zewnątrz okleiłem taśmą izolacyjną, a pierwszy czy też ostatni kadr, nie pamietam już który, zawsze jest w porządku.
No nic tylko żyła wodna pod koreksem ;-)
ODPOWIEDZ