Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Post autor: miki11 »

Z_photo pisze: 05 cze 2022, 11:48 Problem w tym, że wskazując metodę alternatywną ale prowadzącą do gorszych rezultatów, tj. ograniczenie skali tonalnej pozytywu, zasugerowałaś dyletanctwo tym, którzy papier obrabiają w sposób należyty.
Czytam, czytam i dochodzę do wniosku, że Koleżance nie chodzi o merytoryczną dyskusję, co raczej o zilustrowanie wpływu księżyca na stan umysłu. Kultura świata zachodniego od najdawniejszych czasów opiera się na dyskusji, a do niej trzeba być po prostu otwartym na argumenty. W sąsiednim wątku poprosiłem o przedstawienie prac ukazujących jej wyjątkową pozycję w świecie fotografii, pozwólcie że zacytują odpowiedź:

"nikomu nie muszę niczego udowadniać i nie czuje nawet takiej potrzeby, jestem ponad, a nawet nie muszę tworzyć obrazów by być recenzentka to przeciez oczywiste we wszystkich dziedzinach, powinieneś to wiedzieć, weź się zastanów i przywolaj analogie wszelkie.
Zresztą nie gram z tobą w nic, raczej tobie się wydaje że grasz cos ze mną, ale tylko ci się wydaje co właśnie ci potwierdzam.
Co do nauki to nie wszystkiego jest się człek jest w stanie się nauczyć, czasem potrzebny jest talent.
A jak jest naprawdę odpowiedz sobie jak ci wygodnie.
Dziękuję to bardzo miłe z twojej strony, ale zupełnie niepotrzebne."
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
Ms. Robot
-#
Posty: 135
Rejestracja: 22 paź 2021, 15:08

Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Post autor: Ms. Robot »

Z_photo pisze: 05 cze 2022, 11:48
Problem w tym, że wskazując metodę alternatywną ale prowadzącą do gorszych rezultatów,

Nie, problem w tym że próbujesz mi przypisać intencje i słowa, które przeczytałeś, ale nie te, które napisałam ja.

proszę:
Ms. Robot pisze: 05 cze 2022, 09:12 Tym bardziej że cytowany powyżej czas wywołania 60-90 sekund wydaje się orientacyjny i podany jego zakres wymusza bardziej ocenę wizualna niż obsługę stopera i podobnie jest z wypiekami jak mówi moje doświadczenie.
Tak więc może warto odliczyć ten czas minimalny po czym podjąć ocenę wizualną czyli na wyśmiewane "na oko".
Teraz rozumiesz? Wskazuję drogę środka, bo jeśli czas jest orientacyjny, to skąd możesz wiedzieć że dane powiększenie masz wywoływać przez 66 sekund, a inne przez 88? Czyżby na wyczucie, "na oko", hę?
Po co mi stopy, skoro mam skrzydła?
FEAR - F*** Everyone And Run
Awatar użytkownika
Ms. Robot
-#
Posty: 135
Rejestracja: 22 paź 2021, 15:08

Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Post autor: Ms. Robot »

miki11, dziękuję, to bardzo miłe z twojej strony, ale zupełnie niepotrzebne,
szczególnie że nie zrozumiałeś mej odpowiedzi, a myślałam że jest dość jasna.

Może prościej: czytasz recenzje filmów, płyt i pytasz co krytyk nakręcił lub nagrał, gdy ci recenzja w nie smak lub różni się od twojego subiektywnego odbioru?
Takie pokazywanie to wam chłopcom sprawia chyba tylko satysfakcję, takie na zasadzie, który ma większy
(obiektyw) i taka właśnie była twoja propozycja, niedojrzała i dziecinna.
A po drugie nic nie pisałam o moich pracach, a o fotografiach z którymi obcuję, a to dwie zupełnie różne rzeczy
może tożsame, ale niekoniecznie - to też mam ci tłumaczyć?
Po co mi stopy, skoro mam skrzydła?
FEAR - F*** Everyone And Run
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Post autor: rbit9n »

Ms. Robot pisze:
Z_photo pisze: 05 cze 2022, 11:48
Problem w tym, że wskazując metodę alternatywną ale prowadzącą do gorszych rezultatów,

Nie, problem w tym że próbujesz mi przypisać intencje i słowa, które przeczytałeś, ale nie te, które napisałam ja.

proszę:
Ms. Robot pisze: 05 cze 2022, 09:12 Tym bardziej że cytowany powyżej czas wywołania 60-90 sekund wydaje się orientacyjny i podany jego zakres wymusza bardziej ocenę wizualna niż obsługę stopera i podobnie jest z wypiekami jak mówi moje doświadczenie.
Tak więc może warto odliczyć ten czas minimalny po czym podjąć ocenę wizualną czyli na wyśmiewane "na oko".
Teraz rozumiesz? Wskazuję drogę środka, bo jeśli czas jest orientacyjny, to skąd możesz wiedzieć że dane powiększenie masz wywoływać przez 66 sekund, a inne przez 88? Czyżby na wyczucie, "na oko", hę?
ten czas dobiera się nie do konkretnego powiększenia, a do wywoływacza. w jednym wywoływaczu pełną czerń uzyskasz po 60 sekundach, w innym po 90 sekundach, przy jednoczesnym zachowaniu bieli.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Post autor: Z_photo »

Ms. Robot pisze: 05 cze 2022, 13:59 Nie, problem w tym że próbujesz mi przypisać intencje i słowa, które przeczytałeś, ale nie te, które napisałam ja.
Wszak Ty zasugerowałaś, że posługiwanie się czasomierzem zamiast wizualnej oceny świadczy o dyletanctwie:
"... początkujący dyletant potrzebuje minutnika, a i tak przypali
lub zakalca zrobi, doświadczony praktyk zerka przez okienko piekarnika, a nie na cyferki stopera -
taka różnica pomiędzy wytrawnym, a mizernym lub zafiksowanym...
"

Nie znam się na pieczeniu ciast, ale pamiętajmy że powyższe stwierdzenie padło w kontekście wywoływania papieru - akurat tutaj obróbka na czas świadczy o znajomości rzeczy, kiedy obróbka bazująca na ocenie wizualnej pozytywu w świetle lampy ciemniowej to jeden z częstszych błędów popełnianych przez początkujących adeptów fotografii "analogowej".
Ms. Robot pisze: 05 cze 2022, 13:59 ... cytowany powyżej czas wywołania 60-90 sekund wydaje się orientacyjny i podany jego zakres wymusza bardziej ocenę wizualna niż obsługę stopera...
Nie.
Czas 60-90 s - zależny od rodzaju wywoływacza, jego stężenia, stopnia zużycia ale i od temperatury:
  • z jednej strony gwarantuje uzyskanie pełnej skali tonalnej - łącznie z głębokimi czerniami odpowiadającymi gęstości maksymalnej papieru,
  • z drugiej strony pozwala uniknąć wzrostu zadymienia, które pojawia się przy nazbyt długim wywoływaniu.
Ms. Robot pisze: 05 cze 2022, 13:59 Wskazuję drogę środka, bo jeśli czas jest orientacyjny, to skąd możesz wiedzieć że dane powiększenie masz wywoływać przez 66 sekund, a inne przez 88? Czyżby na wyczucie, "na oko", hę?
To jest droga prowadząca na manowce, bo w świetle lampy ciemniowej nie ocenisz prawidłowo niuansów jakie wynikają z obróbki wydłużonej o kilkanaście czy kilkadziesiąt sekund ponad czas standardowy. Płonne są też nadzieje, że w obrazie pojawią się detale, które się w nim nie pojawiły w czasie "standardowego" wywoływania.
Zaczernienie pozytywu reguluje się czasem naświetlania pod powiększalnikiem, a nie czasem obróbki w wywoływaczu - oczywiście pomijam tu takie kwestie jak dobór gradacji papieru czy pożądaną gęstość obrazu pozytywowego, bo ta zależna jest od konkretnego kadru (nie na każdym zdjęciu musi być odwzorowana pełna skala tonalna - od pełnej bieli do smolistej czerni).
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
Ms. Robot
-#
Posty: 135
Rejestracja: 22 paź 2021, 15:08

Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Post autor: Ms. Robot »

rbit9n pisze: 05 cze 2022, 18:11 ten czas dobiera się nie do konkretnego powiększenia, a do wywoływacza. w jednym wywoływaczu pełną czerń uzyskasz po 60 sekundach, w innym po 90 sekundach, przy jednoczesnym zachowaniu bieli.
Albo odwrotnie do papieru w danym wywoływaczu, zresztą tych zmiennych jest dużo więcej:
rozcieńczenie, temperatura, ale i tak producenci podają przedziały czasowe dla jednego rodzaju papieru
(bez uwzględnienia producenta) "Przy obróbce w kuwetach stosuje się rozcieńczenie 1 + 9
Czas obróbki w 20oC w kuwetach:- dla papierów barytowych 90 - 120 sek- dla papierów RC 60 - 90 sek(TETENAL VARIOBROM) "

Stała temperatura w kuwetach to tylko w takich z termostatem, albo w automatach wywołujących jak do błon RTG,
a i tam są ograniczenia, szczególnie że chyba nikt już nie produkuje takich kuwet.
W takich przypadkach i tak trzeba zrobić próby "na oko" i dalej można już można mieć stały przepis jak do negatyw/wywoływacz.
Trudniej będzie tak na czas gdy się jednocześnie używa różnych papierów, co raczej nie jest rzadkie.

Przy praktyce amatorskiej raczej używa się zwykłych kuwet gdzie ta temperatura zmienia się z czasem pracy w ciemni,
więc wydaje mi się że oceny wizualnej - szczególnie gdy tu czytam o zaawansowanych źródłach oświetlenia ciemni -
nie można tak całkiem negować i obstawać tylko przy mechanicznym systemie zero-jedynkowym.
Jeśli Paweł robi "na oko" i jest zadowolony ze swych zdjęć, wydaje się że dobrze mu to wychodzi.

Zresztą dla mnie to tylko takie akademickie rozważania z nudów, bo i tak powiększenia wykonuje mi
printer-współpracownik a na potrzeby domowe maszyna do odbitek, tzw lab.
Po prostu wciągnięto mnie w tą dyskusję, stanęłam w obronie mniejszości, nieopacznie tu zaglądając,
a i pamiętam z młodych lat, że tak właśnie na "oko" z kolegami coś się powiększało.
Teraz mam printera, jak mechanika do samochodu i cukiernika do ciast.
Po co mi stopy, skoro mam skrzydła?
FEAR - F*** Everyone And Run
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Post autor: Z_photo »

Ms. Robot pisze: 05 cze 2022, 19:27 ... stanęłam w obronie mniejszości, ...
Nie wiem kogo masz na uwadze pisząc o mniejszości, ale przecież nikt tu nikogo nie dyskryminuje, co by uzasadniało obronę.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Post autor: miki11 »

Ms. Robot pisze: 05 cze 2022, 14:15 Takie pokazywanie to wam chłopcom sprawia chyba tylko satysfakcję, takie na zasadzie, który ma większy
(obiektyw) i taka właśnie była twoja propozycja, niedojrzała i dziecinna.
Nam chłopcom nie mieści się w głowie ten poziom arogancji, ubliżania i lekceważenia kolejnych użytkowników forum. Po prostu geniusz żeński tu wpadł przez pomyłkę, taki co to ma swojego printera, swojego mechanika, swojego cukiernika i być może jeszcze kota. Osoba na podstawowym poziomie (taka średnio po maturze, żeby Ci nie utrudniać analizy), używa mózgu, używa go w sposób bardziej konstruktywny, niże ten prezentowany przez Ciebie. I nie wartościuje innych ludzi wielkością (obiektywu), bo to jest bardzo zwodnicza skala. Twoje eskalowanie słodkim jadem może mieć wiele przyczyn natury klinicznej, ale zapewne masz też własnego neurologa. W każdym razie ja nim nie jestem, ani, jak sądzę, żaden z kolegów. Oj, jak dobrze...
_________________
Łatwe nie cieszy
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Post autor: shredderr »

miki11 pisze: 05 cze 2022, 20:23
Ms. Robot pisze: 05 cze 2022, 14:15 Takie pokazywanie to wam chłopcom sprawia chyba tylko satysfakcję, takie na zasadzie, który ma większy
(obiektyw) i taka właśnie była twoja propozycja, niedojrzała i dziecinna.
Nam chłopcom nie mieści się w głowie ten poziom arogancji, ubliżania i lekceważenia kolejnych użytkowników forum. Po prostu geniusz żeński tu wpadł przez pomyłkę, taki co to ma swojego printera, swojego mechanika, swojego cukiernika i być może jeszcze kota. Osoba na podstawowym poziomie (taka średnio po maturze, żeby Ci nie utrudniać analizy), używa mózgu, używa go w sposób bardziej konstruktywny, niże ten prezentowany przez Ciebie. I nie wartościuje innych ludzi wielkością (obiektywu), bo to jest bardzo zwodnicza skala. Twoje eskalowanie słodkim jadem może mieć wiele przyczyn natury klinicznej, ale zapewne masz też własnego neurologa. W każdym razie ja nim nie jestem, ani, jak sądzę, żaden z kolegów. Oj, jak dobrze...
Szkoda Twojego czasu na alter ego ("żona") banity 4Rider'a.
Po prostu skoda i już
Może administracja w końcu pójdzie po rozum do głowy i da combo bana na to i kolejne konta tego trola.
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Post autor: shredderr »

miki11 pisze: 05 cze 2022, 20:23
Ms. Robot pisze: 05 cze 2022, 14:15 Takie pokazywanie to wam chłopcom sprawia chyba tylko satysfakcję, takie na zasadzie, który ma większy
(obiektyw) i taka właśnie była twoja propozycja, niedojrzała i dziecinna.
Nam chłopcom nie mieści się w głowie ten poziom arogancji, ubliżania i lekceważenia kolejnych użytkowników forum. Po prostu geniusz żeński tu wpadł przez pomyłkę, taki co to ma swojego printera, swojego mechanika, swojego cukiernika i być może jeszcze kota. Osoba na podstawowym poziomie (taka średnio po maturze, żeby Ci nie utrudniać analizy), używa mózgu, używa go w sposób bardziej konstruktywny, niże ten prezentowany przez Ciebie. I nie wartościuje innych ludzi wielkością (obiektywu), bo to jest bardzo zwodnicza skala. Twoje eskalowanie słodkim jadem może mieć wiele przyczyn natury klinicznej, ale zapewne masz też własnego neurologa. W każdym razie ja nim nie jestem, ani, jak sądzę, żaden z kolegów. Oj, jak dobrze...
Szkoda Twojego czasu na alter ego ("żona") banity 4Rider'a.
Po prostu szkoda i już
Może administracja w końcu pójdzie po rozum do głowy i da combo bana na to i kolejne konta tego trola.
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Post autor: miki11 »

shredderr pisze: 05 cze 2022, 20:32 Szkoda Twojego czasu na alter ego ("żona") banity 4Rider'a.
Po prostu szkoda i już
Wszystko jasne. Dzięki.
_________________
Łatwe nie cieszy
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Post autor: PPaweł »

Z_photo pisze: 05 cze 2022, 09:41 fałszywe bywają wnioski z oglądania pozytywu przy czerwonym świetle.
Cytując kapitana Wagnera z "C.K. dezerterów" - "ja wiem o tym". Ale potem w białym też jest ładnie :->
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Post autor: PPaweł »

rbit9n pisze: 05 cze 2022, 12:31 czy postępując w ten sposób, byłbyś w stanie uzyskać powiększenie metodą rozdzielonych kontrastów (split grading)
Nad tym się zastanowię, jak będę potrzebował zrobić takie powiększenie.
Awatar użytkownika
Ms. Robot
-#
Posty: 135
Rejestracja: 22 paź 2021, 15:08

Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Post autor: Ms. Robot »

miki11, dziękuję, to bardzo miłe z twojej strony,
ale nie każde równanie do siebie jest potrzebne, szczególnie gdy zupełnie nieprawdziwe,
oraz nieuprawnione przez swą świeżość i próby obrażania, które mnie próbujesz przypisać.
Bez urazy jednak miłego dnia życzę.
Po co mi stopy, skoro mam skrzydła?
FEAR - F*** Everyone And Run
ODPOWIEDZ