Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Post autor: Z_photo »

PPaweł pisze: 04 cze 2022, 16:48 ... ja dalej będę wywoływał zdjęcia przy użyciu metod wizualnej oceny stopnia zaczernienia kluczowych obszarów arkusza papieru fotograficznego :->
Papier wywołuje się dogłębnie, co wymaga określonego czasu.
Skrócone wywoływanie - przerwane po wizualnej ocenie stopnia zaczernienia, powoduje ograniczenie skali tonalnej, tzn. zamiast głębokich czerni otrzymuje się szarości (choć w świetle lampy ciemniowej powiększenie wydaje się prawidłowe).

PS. Producenci papieru nieprzypadkowo podają czas jego wywoływania.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Post autor: PPaweł »

Z_photo pisze: 04 cze 2022, 23:14 PS. Producenci papieru nieprzypadkowo podają czas jego wywoływania.
No, taka Foma przy Fomaspeedzie mówi 60-90 sekund. Ja tam zdążę popatrzeć.
Awatar użytkownika
Ms. Robot
-#
Posty: 135
Rejestracja: 22 paź 2021, 15:08

Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Post autor: Ms. Robot »

PPaweł, racja Paweł, to jak z wypiekami, początkujący dyletant potrzebuje minutnika, a i tak przypali
lub zakalca zrobi, doświadczony praktyk zerka przez okienko piekarnika, a nie na cyferki stopera -
taka różnica pomiędzy wytrawnym, a mizernym lub zafiksowanym niczym koń z klapkami na oczach.
Po co mi stopy, skoro mam skrzydła?
FEAR - F*** Everyone And Run
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Post autor: rbit9n »

raczej ustawia 220°C zamiast 180°C i mówi, że to nie ważne, bo zawsze można wyjąć wcześniej.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Ms. Robot
-#
Posty: 135
Rejestracja: 22 paź 2021, 15:08

Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Post autor: Ms. Robot »

rbit9n pisze: 05 cze 2022, 08:18 raczej ustawia 220°C zamiast 180°C i mówi, że to nie ważne, bo zawsze można wyjąć wcześniej.
Z taką uwagą mogę się owszem zgodzić, a analogia owszem trafna, ale pomija doświadczenie - kierowałam się tu bardziej w kierunku, że z większą praktyką można obyć się bez czasomierzy, acz istnieje przeświadczenie że rutyna bywa zwodnicza, ale wystarczy trochę uwagi i wydaje się że może być bardziej zwodnicza przy użyciu stopera, gdyż może wykluczać korektę drobnych błędów, cóż jak wszędzie pewnie prym wiedzie tu droga środka.
Tym bardziej że cytowany powyżej czas wywołania 60-90 sekund wydaje się orientacyjny i podany jego zakres wymusza bardziej ocenę wizualna niż obsługę stopera i podobnie jest z wypiekami jak mówi moje doświadczenie.
Tak więc może warto odliczyć ten czas minimalny po czym podjąć ocenę wizualną czyli na wyśmiewane "na oko".
Ostatnio zmieniony 05 cze 2022, 09:15 przez Ms. Robot, łącznie zmieniany 1 raz.
Po co mi stopy, skoro mam skrzydła?
FEAR - F*** Everyone And Run
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Post autor: Z_photo »

Ms. Robot pisze: 05 cze 2022, 06:31 ... początkujący dyletant potrzebuje minutnika, a i tak przypali
lub zakalca zrobi, ....
Poza tym że nietrafna, to także niezbyt uprzejma sugestia.
Ostatnio zmieniony 05 cze 2022, 09:25 przez Z_photo, łącznie zmieniany 1 raz.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
Ms. Robot
-#
Posty: 135
Rejestracja: 22 paź 2021, 15:08

Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Post autor: Ms. Robot »

Z_photo pisze: 05 cze 2022, 09:15 Poza tym że całkowicie nietrafna, to także niezbyt uprzejma sugestia.
MZ bardzo trafna bo nie wzięta z znikąd,
a patrząc na tutejsze standardy uprzejmie neutralna co nasuwa mi moje jeszcze niewielkie tu doświadczenie,
można powiedzieć z uwagi na ilość moich postów na tutejszym forum dyletanckie co do panujących tu standardów,
więc z racji tego dopuszczam możliwość omyłki, acz trudno zrobić (tu na mnie) kolejne pierwsze wrażenie tudzież efekt halo.
Po co mi stopy, skoro mam skrzydła?
FEAR - F*** Everyone And Run
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Post autor: Z_photo »

Ms. Robot pisze: 05 cze 2022, 09:24 ... forum dyletanckie co do panujących tu standardów, ...
Niestety, nie podnosisz tego standardu.
W Twoich wypowiedziach w zasadzie brak treści merytorycznej, odpowiadającej tematowi wątków (przynajmniej w wypowiedziach z ostatniego okresu, bo na inne nie zwróciłem uwagi), natomiast daje się dostrzec wysokie mniemanie jakie masz o sobie.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
Ms. Robot
-#
Posty: 135
Rejestracja: 22 paź 2021, 15:08

Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Post autor: Ms. Robot »

Z_photo, dziękuję, to bardzo uprzejme z twojej strony, ale zupełnie niepotrzebne.
Po co mi stopy, skoro mam skrzydła?
FEAR - F*** Everyone And Run
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Post autor: Z_photo »

PPaweł pisze: 05 cze 2022, 06:24 No, taka Foma przy Fomaspeedzie mówi 60-90 sekund. Ja tam zdążę popatrzeć.
Owszem zdążysz, tyle że fałszywe bywają wnioski z oglądania pozytywu przy czerwonym świetle. :->
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Post autor: J.A. »

Z_photo pisze: 05 cze 2022, 09:15 Poza tym że nietrafna, to także niezbyt uprzejma sugestia.
czego się spodziewałeś? Wcześniej czy później musiało to nastąpić
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 05 cze 2022, 09:46 czego się spodziewałeś?
Zasadniczo - szczególnie w wątkach "technicznych" spodziewam się merytorycznej dyskusji, ale chyba jestem naiwny. ;-)
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
Ms. Robot
-#
Posty: 135
Rejestracja: 22 paź 2021, 15:08

Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Post autor: Ms. Robot »

Z_photo pisze: 05 cze 2022, 10:01 ale chyba jestem naiwny.
Chyba tak, gdyż uznajesz tylko jedną "właściwą" metodę, a gdy ktoś preferuje inną to jego wypowiedź nie jest już merytoryczna.
Sam zbaczasz swoją wypowiedzią o uprzejmości z merytorycznego kursu, a potem wywracasz kota ogonem, a to już manipulacja.
Po co mi stopy, skoro mam skrzydła?
FEAR - F*** Everyone And Run
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Post autor: Z_photo »

Ms. Robot pisze: 05 cze 2022, 10:10 ... uznajesz tylko jedną "właściwą" metodę, a gdy ktoś preferuje inną to jego wypowiedź nie jest już merytoryczna.
Sam zbaczasz swoją wypowiedzią o uprzejmości z merytorycznego kursu, ...
Problem w tym, że wskazując metodę alternatywną ale prowadzącą do gorszych rezultatów, tj. ograniczenie skali tonalnej pozytywu, zasugerowałaś dyletanctwo tym, którzy papier obrabiają w sposób należyty.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Mieszanie wywoływaczy o różnych zużyciach

Post autor: rbit9n »

PPaweł pisze:Niech sobie biorą, a ja dalej będę wywoływał zdjęcia przy użyciu metod wizualnej oceny stopnia zaczernienia kluczowych obszarów arkusza papieru fotograficznego :->
a jak myślisz, czy postępując w ten sposób, byłbyś w stanie uzyskać powiększenie metodą rozdzielonych kontrastów (split grading)?
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ