Smugi na negatywie

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
einverv
-#
Posty: 52
Rejestracja: 10 kwie 2021, 10:34
Kontakt:

Smugi na negatywie

Post autor: einverv »

Hej, ostatnio zdarzają mi się ślady jak na zdjęciach. Nie jest to kwestia wołania, bo czb robiłem sam, a c-41 przyzwoity lab, ani digitalizacji, bo smugi są widoczne gołym okiem. To musi być uszkodzenie mechaniczne, powstałe w kasecie Kieva 88. Być może wynika z tego, że nie umiem tak założyć negatywu, żeby podczas przewijania lekko mi się nie przekosił. Staram się wycentrować obie szpulki po założeniu, a przewijam jednym, płynnym ruchem. Mimo to nawet ostatnio po skończeniu rolki było tak krzywo, że papier naszedł na podstawę szpulki i się lekko podarł. Proszę o rady (poza kup Bronicę/Hasselblada).
Załączniki
IMG_20220528_132230.jpg
photo_editor_ds_1646601407641.jpg
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Smugi na negatywie

Post autor: Z_photo »

Nie mam pomysłu co może być powodem "warkoczowatych" smug w obrębie obrazów ale nierówne prowadzenie filmu chyba powoduje rozluźnienie zwojów błony na szpuli odbiorczej, w wyniku czego powstają zaświetlenia na krawędzi kadrów po jej wyjęciu z kasety (zakładam, że sama kaseta jest szczelna).
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
einverv
-#
Posty: 52
Rejestracja: 10 kwie 2021, 10:34
Kontakt:

Smugi na negatywie

Post autor: einverv »

Kaseta szczelna, film jest zwinięty ciasno. Imo te smugi to nie są zaświetlenia.
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Smugi na negatywie

Post autor: Z_photo »

einverv pisze: 29 maja 2022, 15:53 Imo te smugi to nie są zaświetlenia.
Zwróć uwagę, że tak lewa jak i prawa strona błony, w miejscach nienaświetlonych (które na pozytywie powinny być czarne) są tylko szare, kiedy bliżej osi są czarne.
Moim zdaniem na te części błony padło światło, ale nie jestem w stanie stwierdzić czy to miało miejsce w aparacie czy poza nim.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Smugi na negatywie

Post autor: PPaweł »

To nie bardzo może być mechaniczne, bo mechanika przecież nie zaciemni emulsji, a to są ślady na negatywie ciemniejsze. Czy to ma za każdym razem inny wzór, czy ciągle taki sam, co najwyżej przesunięty?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Smugi na negatywie

Post autor: J.A. »

PPaweł pisze: 29 maja 2022, 20:43 bo mechanika przecież nie zaciemni emulsji,
zaciemni.
Przed następnym wywoływaniem, zagnij lekko (ważne by zagięcie było trwałe i w wykonane w ciemności) kawałek filmu.
W Starcie albo w jakiejś innej dwururce jest taka zębatka, co to odmierza film. Zostawia zarąbiste czarne kropki.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Smugi na negatywie

Post autor: PPaweł »

Ale to chyba działa tak, że zdrapuje i zgarnia emulsję na jedno miejsce, więc obok powinno być z kolei jaśniej, nie?
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 221
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Smugi na negatywie

Post autor: BW »

J.A. pisze: 29 maja 2022, 21:47
PPaweł pisze: 29 maja 2022, 20:43 bo mechanika przecież nie zaciemni emulsji,
zaciemni.
Przed następnym wywoływaniem, zagnij lekko (ważne by zagięcie było trwałe i w wykonane w ciemności) kawałek filmu.
W Starcie albo w jakiejś innej dwururce jest taka zębatka, co to odmierza film. Zostawia zarąbiste czarne kropki.
Załączniki
B&W_1122_004a.jpg
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Smugi na negatywie

Post autor: oKuba »

PPaweł pisze: 30 maja 2022, 07:15 Ale to chyba działa tak, że zdrapuje i zgarnia emulsję na jedno miejsce, więc obok powinno być z kolei jaśniej, nie?
Nie chodzi o mechaniczne zdrapanie emulsji a mechaniczny nacisk, zgiecie lub tym podobne. Tak jak Jerzy proponowal wystarczy negatyw zgiac a efekt bedzie widoczny. Dlatego tez waznym jest „nie-silowe” zakladanie negatywu na spirale do puszki
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Smugi na negatywie

Post autor: PPaweł »

Ciekawe. No w sumie ściśnięcie to też jest jakieś dostarczenie energii tym związkom, co tam sobie w środku chlupią i się potem wywołują.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Smugi na negatywie

Post autor: rbit9n »

"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Smugi na negatywie

Post autor: aka »

einverv pisze: 28 maja 2022, 12:24 Proszę o rady (poza kup Bronicę/Hasselblada).
Wygląda na to, że wystarczy rolka taśmy... ale jakościowo dobrej, nie oszczędzaj ;-)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Smugi na negatywie

Post autor: rbit9n »

a propos, kasety hasselblada cierpią ponoć na tę samą przypadłość. potrafią cierpieć.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
einverv
-#
Posty: 52
Rejestracja: 10 kwie 2021, 10:34
Kontakt:

Smugi na negatywie

Post autor: einverv »

Dzięki za pomoc! Domyślam się, że światło wpada przez szczelinę na blaszkę, kiedy jest ona wyjęta, a te smugi to odbicie migawki (więc chyba nie muszę zaklejać kasety ze wszystkich czterech stron).
bxstankiewicz
-#
Posty: 5
Rejestracja: 18 cze 2022, 17:40

Smugi na negatywie

Post autor: bxstankiewicz »

Hej, Mam podobny problem, tylko sporo większy, więc podepnę się pod temat Obrazek. Na początku witam wszystkich. Ogólnie fotografia nie byla w kręgu moich zainteresowań, ale ostatnio zamarzyła mi się przygoda z fotografią analogową, więc kupiłem sobie zenita ttl. Na szybko wypstrykałem swoją pierwszą kliszę w życiu. No i mam problem jak na fotkach poniżej. Z prawej strony pojawia mi się naświetlenie za każdym razem o podobnym kształcie i w większości na zdjęciach roznionych w pełnym słońcu. Wyjątkiem jest ostatnia fotka robiona w deszczowy dzień. Niestety nie zapisywałem ustawień.... Może ktoś z Was miał podobny przypadek, albo poprostu wie co jest przyczyną? Będę wdzięczny za każdą podpowiedź. Poniżej fotki nienaświetlone oraz te z problemami ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ