[K] obiektyw 28mm na M42

Szukam, Kupię, Sprzedam, Zamienię ...
UWAGA! Przeczytaj regulamin bazaru zanim dodasz post!

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

[K] obiektyw 28mm na M42

Post autor: technik219 »

Z_photo pisze: 23 maja 2022, 16:19 W tych katalogach dominowały raczej budżetowe produkty, więc nie spodziewałbym się, że obiektywy tej marki to jakieś wyrafinowane instrumenty.
Czasami można się poważnie zdziwić ;-) Nie ocenia się książek po okładkach.
Lux mea lex
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

[K] obiektyw 28mm na M42

Post autor: miki11 »

Z_photo pisze: 23 maja 2022, 16:19 Moim zadaniem i podążając ze wskazaniami przedmówców, warto rozejrzeć się za obiektywem o rozpoznanych przez użytkowników cechach i taki kupić - nawet jeśli byłby on droższy od obiektywów oferowanych za najbardziej kuszące ceny.
Można tu tylko dodać, że kupując byle jaki obiektyw raczej nie będziesz zadowolony z efektów. A więc on Cię nie ucieszy. A przecież nowy obiektyw w kolekcji powinien cieszyć.
_________________
Łatwe nie cieszy
Z_photo
-#
Posty: 1010
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

[K] obiektyw 28mm na M42

Post autor: Z_photo »

technik219 pisze: 23 maja 2022, 16:59 Czasami można się poważnie zdziwić ;-) Nie ocenia się książek po okładkach.
Rzecz w tym, żeby uniknąć zdziwienia. :->
Bo ryzyko, że taki obiektyw nie będzie zbyt wysokich lotów jest spore.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
kiriki
-#
Posty: 16
Rejestracja: 09 maja 2022, 12:41

[K] obiektyw 28mm na M42

Post autor: kiriki »

Dzięki, w takim razie się wstrzymam i będę szukał Takumara, albo czegoś w tym przedziale cenowym.
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

[K] obiektyw 28mm na M42

Post autor: miki11 »

Coś ostatnio z Takumara widziałem na portalu aukcyjnym, zastrzegam że to nie jest moja aukcja :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

[K] obiektyw 28mm na M42

Post autor: Jerzy »

Ha, miałem kiedyś jakiegoś tele-zooma Super Danubia do Yashiki. Na moje amatorskie potrzeby był ok. W tym systemie mialem sporo 135 i najfajniesza była od Tokiny; imho i tak wszystkie były z jednej fabryki.
"Starsze" konstrukcje mają słabsze powłoki, tu będzie raczej problem. Yashiki na M42 na pewo będą jednopowłokowe. Bo mechanicznie kiedyś standardy były zwyczajnie wyższe niż teraz, więc problemu nie ma.
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
axer
-#
Posty: 76
Rejestracja: 06 wrz 2007, 22:09
Lokalizacja: Dolny Śląsk

[K] obiektyw 28mm na M42

Post autor: axer »

Mam S-M-C Takumara 3.5/28 w świetnym stanie, mechanicznie igła, optycznie super (bez rys, pleśni, kurzu itp.), z zewnątrz minimalne ślady użytkowania. Do sprzedania za 500 zł już z przesyłką do Paczkomatu.

Zdjęcia:
Załączniki
tak28_00001.JPG
tak28_00002.JPG
tak28_00003.JPG
większy format - większy problem
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

[K] obiektyw 28mm na M42

Post autor: miki11 »

Z tego, co kiedyś wyczytałem, są cztery generacje tych powłok u Takumara. Trzecia jest oznaczana jako Super-Multi-Coated, a dopiero czwarta jako SMC. Widać to na przykładzie pięćdziesiątek. Wydaje mi się, że ten Takumar ma trzecią generację powłok, przy czym nie jestem pewny, czy w ogóle była czwarta generacja w tym modelu.
_________________
Łatwe nie cieszy
oKuba
-#
Posty: 3186
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

[K] obiektyw 28mm na M42

Post autor: oKuba »

axer, Szklo w pieknym stanie.

A tutaj wersje:

https://www.pentaxforums.com/lensreview ... -F3.5.html
kiriki
-#
Posty: 16
Rejestracja: 09 maja 2022, 12:41

[K] obiektyw 28mm na M42

Post autor: kiriki »

@axer, wygląda ślicznie. Rozejrze się jeszcze chwilę za czymś z f/2.8, i jeżeli nie znajdę to się do Ciebie odezwę, jeżeli będziesz ją jeszcze miał.
Ok?
Awatar użytkownika
axer
-#
Posty: 76
Rejestracja: 06 wrz 2007, 22:09
Lokalizacja: Dolny Śląsk

[K] obiektyw 28mm na M42

Post autor: axer »

W tym przypadku nie było chyba wersji SMC, tylko właśnie S-M-C, ale pewności mi brak. Jasne kirki, zapraszam jakby co.
większy format - większy problem
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

[K] obiektyw 28mm na M42

Post autor: powalos »

Jestem w posiadaniu tej wersji ale już z bagnetem K. Oznaczenie tych obiektywów było następujące: "SMC PENTAX xx/x.x", bez żadnych dodatkowych liter za nazwą firmy. Ta seria obiektywów jest często określana jako "K". Późniejsze wersje - często o innym układzie optycznym - miały już dodatkowo literę "M" lub "A" w nazwie.
Fan Pentax'a.
itr
-#
Posty: 19
Rejestracja: 18 maja 2020, 23:22

[K] obiektyw 28mm na M42

Post autor: itr »

Prezentowany Takumar ma przełącznik M/A to jest coś dobrego.
Jeżeli używamy pierścienia, redukcji czy innej przejściówki, która nie naciska na bolec popychacza automatycznej przesłony i mamy prosty obiektyw w automacie ( np ordynarny Helios) to zawsze przesłona będzie rozszerzona bez względu na nastawę na pierścieniu. Warto przemyśleć wcześniej. W Takumarze jest jeszcze jeden mini czujnik oprócz popychacza, który też jakoś wpływa na działanie przełącznika M/A. Ten czujnik podaje czy obiektyw jest osadzony korpusie czy w powietrzu ? Może też szaleć z nietypowymi redukcjam Trochę zapomniałem, był taki w 50 albo 55mm.
itr
-#
Posty: 19
Rejestracja: 18 maja 2020, 23:22

[K] obiektyw 28mm na M42

Post autor: itr »

Ten mini czujnik widać na zdjęciu- kropeczka blisko litery P na pokrywce, kadr od tyłu.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

[K] obiektyw 28mm na M42

Post autor: powalos »

Prezentowany obiektyw ma jeszcze dźwignię symulatora przysłony, co umożliwiało pomiar i ostrzenie przy w pełni otwartej przysłonie. Działa to z aparatami Pentax Spotmatic F, ES i ESII
Wszystkie obiektywy oznaczone Super-Multi-Coated Takumar i SMC Takumar były wyposażone w ów symulator przysłony.
Fan Pentax'a.
ODPOWIEDZ