Elmar 3.5-4.5/28-70mm

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

Elmar 3.5-4.5/28-70mm

Post autor: Gromon »

Korzysta/korzystał ktoś z tego szkła? Może polecić z czystym sumieniem? Czy przejście na R4 razem z tym obiektywem w zestawie to dobry pomysł czy lepiej szukać jakiejś stałki?
Z_photo
-#
Posty: 1010
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Elmar 3.5-4.5/28-70mm

Post autor: Z_photo »

Przez kilka lat korzystałem z jego pierwowzoru, czyli ... Sigmy UC 3.5-4.5/28-70 mm (Leitz "zapakował" ten sam, bardzo udany układ optyczny w inną, solidną obudowę).
Z obrazów uzyskiwanych moją Sigmą byłem bardzo zadowolony, a używałem jej do momentu, kiedy pojawiło się sporo irytujących luzów na pierścieniach, choć o dziwo nie wpłynęły one zauważalnie na jakość zdjęć.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

Elmar 3.5-4.5/28-70mm

Post autor: Gromon »

Na zagranicznych forach padło sporo negatywnych komentarzy. Ciągnie mnie od ponad roku do korpusów R ale szukam jednocześnie nie przesadnie drogich obiektywów (głównie pod dokumentalną fotografię, a z tego co wiem ta rozpiętość ogniskowych to dobra rzecz do takich zdjęć. Dotychczas używałem stałoogniskowych) R4 z tym elmarem da się znaleźć za naprawdę niezłą cenę na ebay'u więc chyba zaryzykuję. Czy lepiej może dopłacić za elmara 60mm?
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Elmar 3.5-4.5/28-70mm

Post autor: aka »

Gromon pisze: 22 maja 2022, 12:50 Na zagranicznych forach padło sporo negatywnych komentarzy. Ciągnie mnie od ponad roku do korpusów R ale szukam jednocześnie nie przesadnie drogich obiektywów (głównie pod dokumentalną fotografię, a z tego co wiem ta rozpiętość ogniskowych to dobra rzecz do takich zdjęć. Dotychczas używałem stałoogniskowych) R4 z tym elmarem da się znaleźć za naprawdę niezłą cenę na ebay'u więc chyba zaryzykuję. Czy lepiej może dopłacić za elmara 60mm?
Co to za fotografia dokumentalna? Miejsce przestępstwa, reportaż czy może macro? Wymienione przez Ciebie obiektywy mocno się różnią. Elmarit 60 to obiektyw do "dużego" macro, tak skorygowany. Elmar z kolei to zoom zakresem, który się sprawdzi w fotografii "spacerowej" czy też reportażowej, ale jest stosunkowo ciemny - to tak vs stałki. Oba są wysokiej jakości.
Awatar użytkownika
Keek
-#
Posty: 243
Rejestracja: 27 cze 2007, 17:45
Lokalizacja: Warszawa

Elmar 3.5-4.5/28-70mm

Post autor: Keek »

Miałem go koło 1999-2001 roku razem z R7. Obskakiwałem tym codzienne newsy dla warszawskiego "Życia". Da się tym fotografować, chociaż do lajkowych stałek trochę mu brakuje. Mechanicznie mnie nigdy nie zawiódł.
Z_photo
-#
Posty: 1010
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Elmar 3.5-4.5/28-70mm

Post autor: Z_photo »

Gromon pisze: 22 maja 2022, 12:50 Na zagranicznych forach padło sporo negatywnych komentarzy.
Nie czytałem tych komentarzy, ale podejrzewam że w znacznej mierze wynikają one z porównań ze stałoogniskowymi obiektywami Leiki, które przez użytkowników tego systemu są preferowane.
Inaczej mówiąc: poprzeczkę zawieszono bardzo wysoko.

PS. Wart zainteresowania jest także Vario-Elmar R 35-70 mm f/3,5.
To w oryginale bardzo ceniony obiektyw skonstruowany przez Minoltę i w jej odsłonie produkowany do lustrzanek z bagnetem MC/MD.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
ODPOWIEDZ